Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження : Будова мушлі молюсків.

Мета: ознайомитися із зовнішньою будовою молюсків та їхніх черепашок, визначити риси складності їхньої будови у порівнянні з червами.

Обладнання: черепашки молюсків, лупи, лінійки.

Хід роботи

1. Розгляньте черепашки беззубки та ставковика звичайного. Визначте форму, забарвлення, розміри черепашок.

Пояснення:

Черепашка беззубки овальної форми, 8-10 см завдовжки. Передній кінець її заокруглений, задній — загострений. Черепашка складається з двох стулок; зовні коричневого кольору, всередині — перламутрового. Черепашка ставковика спірально закручена, зеленувато-коричневого кольору, довжиною 4-7 см.

2. Знайдіть на черепашці беззубки місця прикріплення м'язів-замикачів. Пояснення:

Обидві стулки черепашки беззубки з'єднані між собою зв'язками. Вони можуть розкриватися, і крізь щілину висувається нога молюска, за допомогою якої беззубка пересувається. Якщо її потривожити, вона втягує ногу й закриває черепашку за допомогою двох м'язів-замикачів.

3. Знайдіть на черепашці ставковика верхівку та отвір.

Черепашка ставковика має гостру верхівку й широкий отвір —устя. Крізь устя черепашки можуть висуватися голова, нога й передня частина тулуба.

4. Намалюйте черепашки ставковика і беззубки, позначте їхні частини.

5. Висновок:

Молюски — безхребетні тварини, тіло більшості яких складається з голови, тулуба, ноги. У них утворюється захисна черепашка. Черевоногі молюски (ставковик) мають спіральнозакручену черепашку; двостулкові (беззубка) — двостулкову черепашку й позбавлені голови. У порівнянні з кільчастими червами у молюсків ускладнюється травна, кровоносна системи, добре розвинена дихальна система (зябра, легені).

6. Перевір себе.

Впишіть пропущені слова:

Кровоносна система молюсків ……... Є м'язовий орган ….., що забезпечує рух крові по судинах. Воно складається з …… та ……. Через серце рухається збагачена киснем …… кров; кров без кисню (……) рухається від органів до легенів, де перетворюється на …….

Vі. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника.

2. Виконати завдання в робочому зошиті.

Урок № 16

Тема: Молюски. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.

Мета: поглибити знання учнів про різноманітність молюсків; з’ясувати значення молюсків у природі та в житті людини; удосконалювати навички самостійної роботи з підручником, додатковим матеріалом, малюнками; розвивати пізнавальний інтерес та вміння застосовувати набуті знання на практиці; формувати розуміння того, що людина — частина природи.

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

- середовища існування тварин; - визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

наводить приклади:

-тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості; - видів тварин, що завдають шкоди сільському господарству;

розпізнає: - тварин на зображеннях, у колекціях;

характеризує:

- визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- різноманітність тварин;

- пристосування тварин до життя у воді;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- роль тварин у екосистемах та значення в житті людини;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

робить висновок: - особливості будови організму тварин - результат пристосування до умов середовища існування.

Обладнання і матеріали: таблиці, малюнки, м/м дошка.

Базові поняття і терміни: двостулкові, черевоногі, головоногі, лопатоногі, борозенчасточереві, панцирні.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань