Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

Vі. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника.

2. Підготувати презентацію «Різноманітність Ракоподібних».

Урок № 11

Тема: Павукоподібні. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.

Мета: сформувати поняття учнів про клас Павукоподібні, познайомитися з особливостями будови і життєдіяльності павукоподібних; виявити риси ускладнення організації у зв'язку з виходом на сушу; продовжити розвивати вміння складати таблиці, вирішувати проблемні питання, узагальнювати; розкрити значення павукоподібних в природі і ролі в житті людини, виховувати самостійність при роботі з підручником, любов до природи рідної землі.

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

- середовища існування тварин; - визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

наводить приклади:

-тварин, які належать до зазначених груп; - видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

- видів тварин, що є паразитами людини та переносниками збудників хвороб; - видів тварин, що завдають шкоди сільському господарству; розпізнає: - тварин на зображеннях, у колекціях;

характеризує:

- визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- різноманітність тварин;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- роль тварин у екосистемах та значення в житті людини;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить висновок: - особливості будови організму тварин - результат пристосування до умов середовища існування.

Обладнання і матеріали: таблиці «Тип Членистоногі. Клас Павукоподібні», підручник, зошит робочий, зошит з друкованою основою, малюнки, фотографії представників класу Павукоподібні, презентація на тему «Загальна характеристика Павукоподібних»

Базові поняття і терміни: павуки, скорпіони, кліщі, кутикула, хеліцери, ногощупальця, ловча сітка, голово груди, павутинні залози, поза кишкове травлення, турбота про потомство, каракурт, коростяний свербун, кліщовий енцефаліт.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Розминка (усно)

1. Що собою являє планктон?

2. Які представники ракоподібних є основним джерелом їжі для найбільших тварин на Землі? Яких?

3. Яких ракоподібних людина вживає у їжу?

4. Які ряди належать до класу Ракоподібні?

Вправа «Так чи ні»

(Учитель зачитує твердження, а учні письмово записують відповіді: так чи ні)

- Тіло ракоподібних складається з голово грудей і черевця (так).

- У ракоподібних 5 пар ходильних ніг (так).

- Кровоносна система річкового рака замкненого типу (ні).

- Міцності кутикулі надає хітин (так).

- Порожнина тіла ракоподібних – міксоцель і заповнена водою (ні).

- Зелені залози – це органи виділення ракоподібних (так).

- Відділ Членистоногі називається так тому, що їх тіло поділене на сегменти (ні).

- За типом живлення річкові раки – хижаки (ні).

- На голово грудях є дві пари вусиків, органи чуття, ногощелепи, складні очі (так).

- Очі розміщені нерухому (ні).

- На перших 3-х парах ходильних ніг є клешні (так).

- Якщо рак втрачає клешню, то на її місці виростає нова (так).

Метод «Взаємоперевірка». Учні обмінюються зошитами і оцінюють один одного.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Біологія – наука про живу природу, чим більше людина її вивчає, тим більше робить для себе відкриттів. А давньокитайська мудрість говорить «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте разом вирушимо до країни знань.

Сьогодні ми з вами розпочнемо вивчення тварин, які в одних людей викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, раніше їм поклонялися, будували храми, інші бачать їх підступними і злими. Існує багато міфів і легенд про цих тварин. Належать вони до класу Павукоподібні.

Повідомлення теми і мети уроку .

Про що ви б хотіли дізнатися сьогодні на уроці? (Учні висловлюють свої очікування).

ІV. Вивчення нового матеріалу

Відомо близько 63 тис. видів павукоподібних. Це переважно наземні форми, що живуть у грунті і на рослинах. Серед них є повторноводні види, а також паразити тварин і рослин. Найбільш часто зустрічаються павукоподібні: скорпіони, сольпуги, павуки, косарики і різноманітні кліщі.

Для багатьох павукоподібних характерно виділення павутинних ниток з особливих павутинних залоз. Павутина грає істотну роль в житті павукоподібних: у видобутку їжі, захисту від ворогів, розселенні молоді і т. п.

Латинська назва павукоподібних Arachnida дана по імені героїні міфів Стародавній Греції - рукодільниці Арахни, перетвореної Афіною в павука.

Мал.. Ловильна сітка павука

Зовнішня будова

Павукоподібні надзвичайно різноманітні за формою і розмірами тіла, сегментації, будовою кінцівок. Від первинноводних хеліцерових вони відрізняються пристосуваннями до життя на суші. У них більш тонкі хітинові покриви, це полегшує вагу їхнього тіла, що важливо для сухопутних тварин. Крім того, у складі хітинової кутикули у них з'явився особливий зовнішній шар - епікутикула, захищає тіло від висихання. У павукоподібних зникли зяброві ніжки на черевці, а натомість з'явилися органи повітряного дихання, легені або трахеї. Рудименти черевних ніг у них виконують статеву, дихальну функції або перетворилися на павутинні бородавки. Ходильні ноги павукоподібних довші, ніж у водних хелицерових, і пристосовані до пересування на суші.

Мал.. Зовнішня будова павука-хрестовика

Внутрішня будова

Живлення.

Рідина, яку виділяють отруйні залози, не лише вбиває здобич, а й діє на неї як травний сік. Приблизно через годину павук повертається і висмоктує вже частково перетравлений рідкий вміст здобичі, від якої залишається тільки хіти­новий покрив. Тверді частинки він їсти не може. Таким чином, їжа в павуків заздалегідь перетравлюється поза їхнім організмом.

Дихання.

У передній частині черевця є пара легеневих мішків, які сполучаються із зовнішнім середовищем. Їх стінки утворюють численні листоподібні складки, усередині яких циркулює кров. Вона збагачується киснем з повітря, яке міститься між складками. Крім легеневих мішків, у черевці павука є два пучки дихальних трубочок — трахей, що відкриваються назовні спільним дихальним отвором.

Кровоносна система в павука така сама, як і в рака.

Розмноження.

Самка павука-хрестовика більша від самця. Восени вона відкладає яйця в кокон, сплетений із тонкої шовковистої павутини. Кокон плете в різних затишних місцях: під корою пнів, під камінням. До зими самка вмирає, а яйця зимують у теплому коконі. Навесні з них вилуплюються маленькі павучки.

Мал.. Внутрішня будова павука-хрестовика

Різноманітність павуків.

Відомо понад 30 000 видів павуків. Характерними для всіх павуків є ті самі ознаки, що й для павука-хрестовика. Велике значення в їхньому житті має павутина. Павуки використовують її для побудови житла й ловильних сіток. Самка плете з неї особливий мішок — кокон, який захищає відкладені нею яйця від висихання та ворогів. У павутині ховаються молоді павучки, які згодом на ній розносяться вітром.

Усі павуки — хижаки. Вони перетравлюють їжу поза кишечником і виділяють у жертву травний секрет для розчинення її вмісту.

Мал.. Різноманітність Павукоподібних