Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

7. Розв’яжіть задачу.*

Задача 1 (І варіант)

Важливий продукт харчування людини — м’ясо, однак уживають його тільки після спеціальної кулінарної обробки. Чому необхідна така обробка м’яса?

Відповідь: при кулінарній обробці поліпшується смак м’яса, воно легше перетравлюється, гинуть личинки та яйця паразитичних червів, які можуть

перебувати в ньому, наприклад фіни бичачого та свинячого ціп’яків. Задача 2

Задача 2 (ІІ варіант)

Учені встановили, що існує зв’язок між чисельністю деяких видів молюсків у водоймах біля пасовищ та глистними захворюваннями великої рогатої худоби, яку там випасають. Поясніть цю залежність.

Відповідь: цикл розвитку ряду паразитичних червів, зокрема печінко­вого сисуна, пов’язаний із молюсками, тому існує зв’язок між чисельністю молюсків у водоймах біля пасовищ і частотою захворювань великої рогатої худоби.

(Завдання із зірочкою виконують учні високого рівня знань або за бажанням)

У. Підсумок уроку.

УІ. Завдання додому

Повторити матеріал підручника, основні терміни і поняття

Підготувати повідомлення про Членистоногих

Урок № 10

Тема: Членистоногі: Ракоподібні . Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування, різноманітність, роль у природі та значення в житті людини.

Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою типу Членистоногі на прикладі класу Ракоподібні, особливостями їх організації та процесів життєдіяльності; розвивати вміння виявляти характерні особливості типу Членистоногі порівняно з типом Черви; виховувати відповідальне ставлення до тваринного світу.

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

Обладнання і матеріали: мультимедійна дошка, малюнки, або колекція ракоподібних, таблиця “Тип Кільчасті черви”, роздавальний матеріал

Базові поняття і терміни: тип Членистоногі, клас Ракоподібні, линька, гемолімфа, зовнішній скелет, хітин, сегменти, кутикула.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель

А щоб досягти успіху, вам треба пошукати в багажі своїх знань визначення термінології, яка необхідна буде при вивченні нової теми. У мене в руках останні листочки, що подарував нам цьогорічний листопад. Знайдіть термін, прикріплений до листочка і дайте його визначення.

Термінологія:

  • Сегменти ( Сегменти - більш-менш подібні за будовою частини тіла, розміщені послідовно одна за одною )

  • Кутикула ( Кутикула - шар щільної речовини, що вкриває поверх­ню тіла і виконує захисну та опорно-рухову функції )

  • Запліднення ( Запліднення – це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин )

  • Зовнішнє запліднення (Зовнішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються поза органами статевої системи самки )

  • Внутрішнє запліднення ( Внутрішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються в статевих органах самки )

  • Прямий розвиток ( Прямий розвиток – це розвиток, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, але мають менші

розміри )

  • Непрямий розвиток ( Непрямий розвиток – це розвиток, при якому спочатку виникає личинка, а вже потім вона перетворюється на особину, схожу до дорослої )

  • Порожнина тіла ( Порожнина тіла - простір, заповнений рідиною, в якому розташовані внутрішні органи )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель

Нам у жит­ті часто хочеться чогось незвичайного та дивного, адже тоді цікаво жити. Але дивне й незвичайне за­вжди поряд з нами — треба лише трішки призупи­нитися, придивитися, і з'явиться маса питань, на які захочеться знайти відповідь. Світ живої при­роди дивний тим, що допитливим і кмітливим він завжди ставить питання. Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми будемо. І ми зі­бралися сьогодні, щоб поговорити про найчисленніших тварин нашої планети — гарних і не дуже, тих, що лякають і приваблюють, шкідливих, небезпечних, і корисних для люди­ни — про представників типу Чле­нистоногі, а також про необхідність охороняти їх, незважаючи на вели­чезну їх кількість.

До Членистоногих належать раки, павуки, клі­щі, жуки, метелики, мухи. Що їх, таких різних, об'єднує в один тип?

Від яких тварин вони походять?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди