Тема: Народні перекази: «Звідки пішло прізвище Богдана Хмельницького», «Як Сірко переміг татар», «Олекса Довбуш».
Мета: Ознайомити з ознаками жанру усної народної творчості; формувати уявлення про історичні обставини діяльності Богдана Хмельницького, Олексу Довбуша; удосконалювати вміння характеризувати головних героїв на основі тексту ; розвивати навички швидкого, виразного, свідомого читання; виховувати любов до народної пісні, почуття гордості за свій народ.
Тип уроку: розширення та поглиблення знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Вдосконалення читацьких навичок
1. Вправляння у читанні прислів’я (зі зміною смислового наголосу).
Козацькому роду нема переводу.
— Поясніть зміст прислів’я.
2. Літературний диктант
Продовжити речення
У міфах розповідається про богів… , (духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створені світу).
Покровитель Руської землі, бог сонця … (Дажбог).
Бог, який подарував людям плуг і навчив хліборобства … (Сварог).
Твори «Чому пес живе коло людини?», «Неопалима купина» належать до … (легенд).
До кого першого прийшов пес у легенді?
Під час прийому хлопця в запорозькі козаки він повинен був … (варити кашу)
Захисниця людей від усякого зла, добра «хатня» богиня – це…( Берегиня).
8. Зілля, яке горить і не згорає, має назву …( неопалима купина).
9. Карпати (за народним переказом) стали називати на честь … (Карпа).
10. Черепаха допомогла закоханим, а в морі відтоді є …( перли й мушлі)
11. Що означає «неопалина купина»?
12. Опишіть одну із легенд
3. Читання пірамідок слів.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми здійснимо мандрівку у минуле нашого народу
Ми вже дещо знаємо про відомого українського мудреця-філософа Григорія Сковороду. Ідеалом волі для нього був великий гетьман України - Богдан Хмельницький. Воля - найвища цінність суспільства. Своїм життям
Сковорода підтвердив цю думку.
Що є свобода? Добро в ній якеє?
Кажуть, неначе воно золотеє?
Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все золото,
Проти свободи воно лиш болото.
О, якби в дурні мені не пошитись,
Щоб без свободи не міг я лишитись.
Слава навіки буде з тобою,
Вільності отче, Богдане - герою!
Читаємо вірш
Ой, Богдане, батьку Хмелю
Славний наш гетьмане!
Встала наша Україна
На вражого пана.
Знають Корсунь і Пилява
Знають Жовті Води,
Як водив своє козацтво
Богдан у походи.
З Запоріжжя, з Чигирина
Військо виступає,
Попереду грізний батько
Конем виграває.
Діти, а хто такий Богдан, що про нього вірші складають?
Правильно, Богдан Хмельницький (1595-1657) - гетьман України,видатний державний діяч і полководець.
1. Про що йдеться у вірші?
2. Чим відрізняється поезія від прози?
Робота над темою уроку
ЗВІДКИ ПІШЛО ПРІЗВИЩЕ Й ІМ'Я БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
Легенда
Батьків Богдана Хмельницького не знав і не бачив ніхто. А на горі, де зараз церква, жив собі дід з бабою. Біля них ріс густий-густий хміль. У діда й баби не було дітей, і вони цьому журилися.
Якось ранком вийшов дід з хати, почув ніби дитячий голос. Дід почав пробирати руками хміль і пішов туди, звідки чув голос. У густому-прегустому хмелю він знайшов хлопчика. Дитина лежала перед ним, а в голові в неї сяяло сонце. Дід перехрестився, взяв дитину і поніс до хати, а сонце теж пішло за ним. Тільки дід увійшов у хату, як побачив, що стіни розступилися, і на місці старої хати виросли палати, і в усіх палатах ясно-ясно стало.
Дід і баба назвали цю дитину Богданом Хмельницьким. Це тому, що вони думали, що сам Бог послав їм цю дитину, а Хмельницький тому, що знайшли хлопчика в хмелю.
Ріс Богдан не щодня, а щогодини... Скоро виріс, і до нього з усіх усюдин сходились козаки, а він що скаже, то так ті козаки і слухають його.
Богдан зі своїми козаками побудував церкву неподалік від своїх палат, а під церквою викопав льохи, якими водив свої коні до Тясмина напувати. А як напали на нього вороги, то він уходив з козаками у ті льохи, а потім зненацька виходив звідти і перемагав ворогів. Сильна людина був Богдан Хмельницький.
Сприймання творів мистецтва.
Вчитель демонструє учням портрет Богдана Хмельницького.
Учні відповідають на запитання:
- яким постає перед нами гетьман?
- які риси обличчя свідчать про його мужність, патріотичність?
Тема :змалювання сили і мужності гельмана
4.Виразне читання —
Чи знаєте ви, що Богдан Хмельницький був гетьманом України? За мужність, розум, відвагу і безмежну любов до рідної землі про
Богдана Хмельницького складалися легенди ще за життя. Хто ж насправді був цей чоловік?
У селі Суботові поблизу Чигирина в сім'ї заможного козацького сотника Михайла народився син Богдан. Змолоду він вчився в Києві та Львові. Дуже часто батько брав його в походи проти татар. Одного разу під час бою батько загинув, а Богдана взяли в полон татари. В неволі він був недовго. Повернувся в родовий хутір.
За розум і відвагу козаки обрали його Чигиринським сотником. Чигиринський староста і урядник боялися його, а найлютіше ненавидів Богдана підстароста Чаплинський. Одного разу, коли Богдан Хмельницький був у поході, підстароста напав на хутір і пограбував його. Богдан звернувся до суду. Але суд захищав польських панів, а тому не винуватця, а Богдана Хмельницького було вкинуто до в'язниці. Богдан вирішив помститися за свою кривду і за кривду народу, тому подався на Січ, де згуртував козаків. Його однодумці пішли по Україні піднімати народ на повстання проти польських панів. А козаки, готуючись до війни проти Польщі, обрали Богдана Хмельницького гетьманом. У 1654 році війна закінчилася перемогою українського народу.
Робота з ілюстрацією. Словесне малювання.
— Розгляньте малюнок. Яким художник зобразив гетьмана?
— Уявіть себе скульптором. Який би ви створили пам'ятник Богдану Хмельницькому? Де б ви його поставили? Які слова винесли б на постамент?
Словникова робота.
Хміль — витка рослина.
Палата — великий будинок.
Творча робота.
— Уявіть себе скульптором. Який би ви створили пам’ятник Богдану Хмельницькому? Які слова винесли б на постамент?
ІV. Робота над опрацюванням народних переказів
