- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың барысы:
- •Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік: Бүтін көрсеткішті дәреже туралы түсінік
ә) Дамытушылық: Өрнектерді бүтін көрсеткішті дәреже түрінде жаза білу
б) Тәрбиелік: оқушылардың ойлау қабілетін оятып, жылдам есептей білуге тәрбиелеу
Сабақтың әдісі : түсіндірмелі-көрнекілік
Сабақтың типі:Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар
Сабақтың жоспары: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Өткенді қайталау.
IІІ.Жаңа сабақ..
ІV. Есеп шығару.
V.Үйге тапсырма.
VІ.Бағалау.
VIІ.Қорытынды
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын,дайындығын тексеру.Оқушылармен амандасу
ІІ.Өткенді қайталау.
Оқушыларды топқа бөліп , үй тапсырмасын сұрау.
Бір – бірлеріне сұрақ қоя отырып , қадағалау.
1.дәреже дегеніміз не?
2.Өзара кері сан қандай болады?
үйге берілген есептің жауаптары:
№23 4) 67375 5)14625 6)1183
№24 4)28 5)32 6)(1/4)2
№22 4)> 5) > 6) >
III.Жаңа сабақ.
1027 және 10-24 дәрежесін алайық. Бірінші жағдайда 10 санын өз өзіне 27 рет көбейтеміз, ал екінші жағдайда 10 санын өз өзіне -24 рет көбейте алмаймыз. Бұл жағдайда 1 саны 10-ның 24 дәрежесіне бөлнеді. Сонымен мынадай анықтама аламыз:
Анықтама. −п бүтін теріс көрсеткішті дәреже деп п натурал көрсеткішті дәреженің кері мәніне тең мәнді айтады. а-п=1/ап мұндағы а нөлге тең емес кез келген сан, п натурал сан.
Анықтама. Нөлге тең емес кез келген санның нөлінші дәрежесі 1-ге тең, яғни а0=1. Демек, көрсеткіші кез келген бүтін сан болғанда, дәреженің мағынасы бар деген қорытынды жасауға болады.
Анықтама. Санның а*10п( мұндағы 1≤ а <10 және п- бүтін сан) көбейтіндісі түрінде жазылуын санның стандарт түрі деп атайды. п- санның ретін көрсетеді.
Алдыңғы тақырыпта айтылған дәреженің қасиеттері бұл жердеде орындалады.Тек мына жағдайды ескеру керек
1) m және n көрсеткіштері натурал сандар
2) m және n бүтін теріс сандар
3)бір көрсеткіші оң , ал екіншісі теріс сан болуы мүмкін
4) бір көрсеткіші нөлге тең , ал екіншісі нөлден өзгеше болуы мүмкін
ІV. Есеп шығару.
№38 1) 24 = 16 2) 17/64 3) 120
№39 1)32 = 9 2) 102 = 100
№40 1) а4*с-3 2) х7*а-2
№41 1)5064*10-1 2)328*10-4
ІV.Үйге тапсырма.№38( 4,5,6) , №39(3,4), №40(3,4); №41 (3,4) §2-ні оқып келу
V .Бағалау.Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.
VI . Қорытынды.Оқушылардан өткен материалды еске түсіру үшін сұрақ-жауап алу.
1.Натурал көрсеткіштік дәреже мен бүтін көрсеткіштік дәреженің ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
2.1-ден өзге бүтін санға кері сан бөлшек түрінде беріледі. Осы кері санды бөлшексіз жазуға бола ма ?
7-сынып.Алгебра
Сабақ-6.мерзімі-
Сабақтың тақырыбы: Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттері.
