- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың барысы:
- •Сабақтың мақсаты:
7 -сынып.Алгебра.
Сабақ-1.мерзімі-
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік: Дәреже, дәреженің негізі және көрсеткіші, дәреженің қасиеттерімен танысу.
ә) Дамытушылық:Дәреженің қасиеттерін есеп шығару барысында пайдалана білу.
б) Тәрбиелік:оқушылардың білімге құштарлығын ояту,төзімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:түсіндірмелі-көрнекілік
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын,дайындығын тексеру.Оқушылармен амандасу.
ІІ.Өткенді қайталау.Біз санның квадраты, кубы деген сөздерді бұрын естігенбіз.Еске түсіріп көрейік:22 дегеніміз санды өз-өзіне екі рет көбейту ,23 дегеніміз санды өз-өзіне үш рет көбейту. Өздеріңіз мысал келтіріңіздерші.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Олай болса дәрәжеге қандай анықтама беруге болады?
Анықтама.Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.
3*3*3*3=34= 81.81 саны 3 санының төртінші дәрежесі. 34= 81 жазуындағы 3 саны (қайталанатын көрсеткіш) дәреженің негізі, 4 саны дәреженің көрсеткіші, ал 81 саны 34 дәрежесінің мәні деп аталады.
Дәрежені оқу кезінде алдымен оның негізі , содан кейін оның көрсеткіші оқылады.
Егер а – кез келген сан, ал п 1-ден үлкен натурал сан болса, онда
а*а*...*а (п рет)
көбейтіндісін а санының п-ші дәрежесі деп атайды да, оны ап арқылы белгілейді. Мұнда а саны дәрежесінің негізі деп, ал п натурал саны дәреже көрсеткіші деп аталады.
бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін анықтау амалын дәрежеге шығару деп атайды;
а-ға тең п көбейткіштің көбейтіндісін а санының п-ші дәрежесі деп атайды;
дәрежеге шығарылатын а санын дәреженің негізі деп атайды;
негізді қандай дәрежеге шығарғанымызды көрсететін п натурал санын дәреже көрсеткіші деп атайды.
Мынаны есте сақтау қажет:
а1 = а ,кез келген санның бірінші дәрежесі өзіне тең.
а 0 = 1, кез келген санның нөлінші дәрежесі 1-ге тең.
егер а>0 және п натурал сан болса,онда ап>0. яғни кез келген оң санның натурал дәрежесі оң санға тең.
Егер а<0 және п жұп сан болса, онда ап>0 , яғни теріс санның жұп дәрежесі оң сан.
Егер а<0 және п тақ сан болса, онда ап<0, яғни теріс санның тақ дәрежесі теріс сан.
IV.Есеп шығару.
№31.Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) а*а*а*а*а = а5 2) 0,3*0,3*0,3*0,3*0,3 = 0,35
3) (-2)(-2)(-2) = (-2)3 4) (1/2)(1/2)(1/2)(1/2) = (1/2)4
5) (-5/3)(-5/3)(-5/3) = (-5/3)3 6) (ах)(ах)(ах)(ах)(ах) =(ах)5
№32. Есептеңдер:
1) (-3)3 = -27 2) (-2)4 = 16 3) (-4)3 = -64 4) (-5)2= 25 5) 44 = 256 6) 25 = 32 7) 73 = 343 8) 82 = 64 9) 2,52 = 6,25 10) (-1/2)3= - 1/8
№33. Дәрежеге шығаруды орындаңдар:
1) (1/2)2 = 1/4 2) (-1/2)5 = -1/32 3) (-2/3)2 = 4/9
4) 0,33 = 0,027 5) 0,13= 0,001 6) (1 ½)4 = (3/2)4 = 81/16
7) (-3/4)3 = -27/64 8) (2 ½)3 = (5/2)3 = 125/8
№34. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) 5*5*5*5 = 54 2) х*х*х*х*х = х5 3) 5*5*5*а*а =53а2
4) а*а*в*в*в = а2в3 5) х*х + у*у = х2 + у2 6) m*m*m+m*m = m3 + m2
7) u*u*b*b = u2b2 8) m*x*x+n*n*y*y*y = m*x2 + n2y3
9) 2*x*x*z*z + y*y*y = 2*x2z2 + y3
№35. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) а3 = а*а*а 2) в5 = в*в*в*в*в 3) х3 = х*х*х
4) (сх)3 = сх*сх*сх 5) 2*у5 = 2*у*у*у*у*у
6) (-m)5 = (-m)*(-m)*(-m)*(-m)*(-m)
№36. Есептеңдер:
1) (4/5)2= 16/25 2) (-2/3)2 = 4/9 3) (1 ½)2 = 9/4
4) (-2 ¼)2 = 81/16 5) (2,1)2 = 4,41 6) (-6)3 = -216
7) 93= 729 8) (-1)3 = -1 9) (1 ¾)3 = 343/64 10) (-1,2)3 = 1,728
V.Үйге тапсырма.№34,№35,№36
VI.Бағалау.Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.
VII. Қорытынды.
Дәреже дегеніміз не ? Дәреженің негізі деп нені айтамыз ?
Дәреже көрсеткіші деп нені айтады ?
Теріс санның жұп дәрежесінің таңбасы қандай ?
Теріс санның тақ дәрежесінің таңбасы қандай ?
7-сынып.Алгебра.
Сабақ-2 мерзімі-
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері туралы түсіну.
ә) Дамытушылық: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін пайдаланып есеп шығара білуге дағдылану
б) Тәрбиелік:оқушыларды жылдам ойлауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақтың әдісі:практикалық
Сабақтың типі: игеру
Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын,дайындығын тексеру.Оқушылармен амандасу.
ІІ.Өткенді қайталау.
Дәреже дегеніміз не ? Дәреженің негізі деп нені айтамыз ?
Дәреже көрсеткіші деп нені айтады ?
Теріс санның жұп дәрежесінің таңбасы қандай ?
Теріс санның тақ дәрежесінің таңбасы қандай ?
Үй тапсырмасын тексеру
№34. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) 5*5*5*5 = 54 2) х*х*х*х*х = х5 3) 5*5*5*а*а =53а2
4) а*а*в*в*в = а2в3 5) х*х + у*у = х2 + у2 6) m*m*m+m*m = m3 + m2
7) u*u*b*b = u2b2 8) m*x*x+n*n*y*y*y = m*x2 + n2y3
9) 2*x*x*z*z + y*y*y = 2*x2z2 + y3
№35. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) а3 = а*а*а 2) в5 = в*в*в*в*в 3) х3 = х*х*х
4) (сх)3 = сх*сх*сх 5) 2*у5 = 2*у*у*у*у*у
6) (-m)5 = (-m)*(-m)*(-m)*(-m)*(-m)
№36. Есептеңдер:
1) (4/5)2= 16/25 2) (-2/3)2 = 4/9 3) (1 ½)2 = 9/4
4) (-2 ¼)2 = 81/16 5) (2,1)2 = 4,41 6) (-6)3 = -216
7) 93= 729 8) (-1)3 = -1 9) (1 ¾)3 = 343/64 10) (-1,2)3 = 1,728
IІІ.Есеп шығару.
Дәреженің қасиеттері:
1)Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту үшін негізін өзгеріссіз қалдырып, дәреже көрсеткіштерін қосамыз. аm* ап = аm+п
2) Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу үшін негізін өзгеріссіз қалдырып, дәреже көрсеткіштерін азайтамыз. аm/ ап = аm-п
3)Дәрежені дәрежеге шығару үшін негізін өзгеріссіз қалдырып, дәреже көрсеткіштерін көбейтеміз. ( аm )п = аm*п
4)Көбейтіндіні дәрежеге шығару үшін әрбір көбейткішті осы дәрежеге шығарып, нәтижелерін көбейтеміз.(авс)п = ап вп сп
5)Бөлшекті дәрежеге шығару үшін алымын және бөлімін жеке дәрежеге шығарамыз.(а/в)п = ап/вп
Натурал көрсеткішті дәрежелерді салыстыру үшін :
1)бірдей негізге келтіріп,дәреже көрсеткіштерін;
2)бірдей көрсеткішке келтіріп, негіздерін салыстыру керек.
№64. Көбейтіндіні дәреже түріне келтіріңдер:
1) а3 . а4 = а7 2) а . а5 = а6 3) х5 . х3 = х8 4) 0,53 . 0,57= 0,510
5) (1/2) . (1/2)4 = (1/2)5 6) р2 . р3 = р5 7) q4 . q5 = q9
8) у3 . у5 = у8
№65. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар:
1) n12 . n5 = n17; 2) m5 . m17 = m22; 3) с3 . с4 = с7 4)a6 . a7 = a13 5) a16 . a7 = a23; 6) p10 . p11 = p21; 7) b . b . b2 = b4;
8)x2 . x . x3 = х6; 9) r2 . r2 . r2 = r6
№66. Дәреже түріне келтіріңдер:
1) 25 . 64 = 25 . 26 = 211; 2) 0,26 . 0,04 = 0,26 . 0,22 = 0,28
3) 34 . 81= 34 . 34 = 38 4) 612 . 36 = 612 . 62 = 614
5) 0,257 . 1/64 = (1/4)7 . (1/4)3 = (1/4)10; 6) 0,0001 . 0,15 = 0,13 . 0,15 = 0,18
№67. Бөліндіні дәреже түріне келтіріңдер:
1) a5 : a2 = a3; 2) b20 : b12 = b8; 3) –c15 : c5 = -c10
4) 0,517 : 0,510 = 0,57; 5) x11 : x7 = x4; 6) p19 : p9 = p10
7) q12 : q3 = q9; 8) 720 : 712 = 78
V.Үйге тапсырма.№65 және №68 §1-ні оқып келу
VI.Бағалау.Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.
VII. Қорытынды.Оқушылардың тақырыпты білу нәтижесін сұрақ-жауап арқылы анықтап , нақтылау.
7-сынып.Алгебра
Сабақ-3.мерзімі-
Сабақтың тақырыбы: Негіздері бірдей дәрежелерді қөбейтужәне бөлу
