Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5 мет каз.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
154.36 Кб
Скачать

С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ

КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА

ХИРУРГИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ МОДУЛІ

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУ ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚҚА

Хирургиялық стоматология модулі

Пәні – Хирургиялық стоматология HS 5306.

МАМАНДЫҒЫ: 051302 «Стоматология»

Әдістемелік нұсқау тәжірибелік сабаққа

Тақырып № 5: «Үшкіл нервтің невралгиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Профилактикасы. Емі. Тіл-жұтғыншақ нервінің невралгиясы. Қанаттаңдай түйінінің неврвлгиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Профилактикасы. Емі.».

КУРСЫ: 5

семестрі – 9,10

2013 ж.

Құрастырушы: м.Ғ.Д. Ибрагимова р.С.

Модуль отырысында талқыланды

Хаттама № 1 « 27 » тамыз 2012 ж.

Бекіткен:

Хирургиялык стоматология модулінің жетекшісі

М.Ғ.К. __________ Даулетхожаев н.А.

1.Тақырып № 5. Үшкіл нервтің невралгиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Профилактикасы. Емі. Тіл-жұтғыншақ нервінің невралгиясы. Қанаттаңдай түйінінің неврвлгиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Профилактикасы. Емі.

2.Мақсаты: cтуденттерде қалыптастыру:

-бет нервтерінің (үшкіл. тілжұтқыншақ нерві, қанаттаңдай түйіні) этиологиясы, патогннезі, клиникасы туралы білімді қалыптастыру,

-аурулардың жалпы жағдайын тексеуде комуникативті қарым қатынасты қолдану

-бет нервтерінің дерттерінің про еміфилактикасы мен емі, диггноз қою әдістері

-Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жөніндегі құжаттарын білу

-өмір барысында өзінің білімін көтеру, кәсіби ақпаратпен өз бетімен жұмыс істеуді алдына қою

3.Тапсырмалар:

1.Нейростоматологиялық аурулардың жіктелуін қарастыру

2. бет нервтерінің (үшкіл. тілжұтқыншақ нерві, қанаттаңдай түйіні) этиологиясы туралы білімді қалыптастыру

3.бет нервінің аурулары кезінде клиникада диагнностикалау, профилактика, емдеу принциптері туралы білімді қалыптастыру

4. бет нервінің аурулары кезінде науқасты өз бетімен тексеруге дағдылану, алынған заттарға анализ жүргізуді білу

5.негізгі обективті және субективті және қосымша тексеру әдістері арқылы диагнозды нақтылауды, ұқсас аурулармен салыстырмалы диагностика жүргізуді қалыптастыру

6.жеке терапиялық әдістер мен жолдарын таңдай отырып бет нервтерінің ауруларын этиопатогенетикалық емдеу және жоспар құруды қалыптастыру

Негізгі ұғымдар-ауыру,үшкіл нерв, тілжұтқыншақ нерві, қанаттаңдай түйіні

Жаңа ұғымдар- нейростоматологиялық аурулар, үшкіл нервтің невралгиясы, тілжұтқыншақ нервінің, қанаттаңдай түйінінің невралгиясы, қантамырларының доплерографиясы, Валле нүктесі

4. Оқу және оқыту тәсілдері: аралас

5. Оқыту құралдары: науқас, муляждар, электронды кестелер, тренажерлар мен симуляторлар, жұмыс жасаудың негізгі схемалары, видеофильмдер, ситуациялық есептер жинағы.

6. Хронометраж

Сабақ кезеңі

Сабақ кезеңінің мазмұны

Оқыту әдістері

Тексеру әдістері

(мұғалімнің таңдауы боіынша)

Кезеңге бөлінген уақыт

1.

Кіріспе кезең

Амандасу, белгілеу, тақырыпта жариялау, мотивациясын, мақсатын жариялау

-

-

5 минут

2.

Негізгі кезең

Когнитивті компоненттің қалыптасуының деңгейін қадағалау

-

1. Ауызша сұрау

2. Жазбаша сұрау

3. Блиц-сұрау

4. Тестілеу

20 минут

3.

Негізгі кезең

Операциональді компоненттің қалыптасуының деңгейін қадағалау

Операциональды дағдыларды тікелей қадағалау

30 минут

Үзіліс 10 минут

Операциональді компоненттің қалыптасуының деңгейін қадағалау

Операциональды дағдыларды тікелей қадағалау

30 минут

Коммуникативті дағдылардың қалыптасуының деңгейін қадағалау

Коммуникативті дағдыларды тікелей қадағалау

5 минут

Құқықтық компетенцияның қалыптасуының деңгейін қадағалау

1. Ауызша сұрау

2. Жазбаша сұрау

3. Блиц-сұрау

15 минут

4.

Сапаны тексеру кезкңі

1.Кері байланысты камтамасыз ету

10 минут

2.Бағалау рубрикалалын толтыру (чек-парақтарын), баллдарды санау.

5 минут

3.Бағаларды жариялау және оларды оқу журналына қою.

10 минут

4. Келесі сабақтың тақырыбы бойынша үй тапсырмасына түсініктеме.

10 минут

Барлығы

160 минут (50 минуттан 3 академиялық сағат = 150 минут, үзіліс – 10 минут).