Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 метрекрус ОЖОГи каз.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
134.4 Кб
Скачать

С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ

КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА

ХИРУРГИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ МОДУЛІ

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУ ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚҚА

Хирургиялық стоматология модулі

Дисциплина – Хирургиялық стоматология HS 5306.

Мамандық: 051302 «Стоматология»

Тәжірибелік сабақтарға арналған

методикалық нұсқаулар

Тақырып№3:«Беткүйіктері.Термиялықкүйіктер.Химиялықкүйіктер.Электрожарақат.Клиникалық ағымының ерекшеліктері.Күйік шогы.Медициналық эвакуация кезінде медициналық көмек көрсету түрлері.Бейбітшілік және соғыс уақытында бет күйіктерін емдеу ерекшеліктері».

КУРС: 5

семестр – 9-10

2013 г.

Құрастырушы: м.ғ.д.,, доцент Мирзакулова У.Р.

Хирургиялық стоматология модулінің жиналысында талқыланды

Протокол № от «___ » ________ 2013 г.

Бекітілді::

Хирургиялық стоматология модулінің меңгерушісі:

__________ Даулетхожаев Н.А.

Тақырып№3«Беткүйіктері.Термиялықкүйіктер.Химиялықкүйіктер.Электрожарақат.Клиникалық ағымының ерекшеліктері.Күйік шогы.Медициналық эвакуация кезінде медициналық көмек көрсету түрлері.Бейбітшілік және соғыс уақытында бет күйіктерін емдеу ерекшеліктері.».

2. Мақсаты:

1)Бет күйіктері бар науқастарды классификациялау,оларды қарап тексеру әдістері мен есеп-санақ құжаттарын жүргізу ережелері туралы білімін қалыптастыру.

2)Клиниканың медициналық персоналымен және оқытушымен қарым-қатынасында коммуникативті дағдылары мен медициналық терминологияны қоддануын ,дұрыс қалыптастыруын қадағалау.

3)Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау бөлімінің заңдары мен нормативті құжаттарын ескере отырып құқықтық компетенцияны қалыптастыру;

4) Беткей абцесстерді ашу дағдыларын қалыптастыру және жарақаттарды алғашқы хирургиялық өңдеуді үйрену

4) Студенттердің өзіндік жұмыстарын профессионалды ақпараттармен қамтамасыздандыру,өмір бойы білімін арттыруға ынталандыру.

3. Оқыту тапсырмалары:

1.Бет күйіктерінің этиологиясын, патогенезін оқыту.

2. Бет күйіктерінің классификациясын оқыту..

3. Бет күйігі бар науқастарды тексеру әдістерін оқыту.

4. Бет күйіктерінің клиникалық ағымының ерекшеліктерін оқыту.

5. Беттің термиялық,химиялық күйіктерін және электрожарақатын дифференциалды диагностикасын оқыту.

6.Бет күйіктері кезіндегі асқынуларды оқыту.

7. Соғыс және бейбітшілік уақытында БЖА күйігіне ұшыраған науқастарды медициналық эвакуация кезеңінде диагностикалай және дұрыс ем-жоспарын құрай білу.

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Күйіктерді этиологиялық факторлары бойынша классификациялау..

2. Күйіктерді зақымдану тереңдігі бойынша классификациялау.

3. Күйіктердің бейбітшілік уақытында кездесу жиілігі.

4. Күйіктердің соғыс уақытында кездесу жиілігі.

5. Дайте характеристику современных боевых зажигательных смесей.

6.К үйіктің аумағын анықтау тәсілдері.

7. «жүздік» ережесі дегеніміз не?

8. Франк индексі дегеніміз не?

9.Термиялық бет күйіктерінің клиникалық ағымының ерекшеліктері.

10. Химиялық бет күйіктерінің клиникалық ағымының ерекшеліктері.

11. Бет электрожарақатының клиникалық ағымының ерекшеліктері.

12. Күйік ауруы туралы түсінік.Оның ағымының ерекшеліктері.

13. Соғыс алаңында бет күйігіне ұшыраған науқасқа көрсетілетін алғашқы медициналық көмек.

14. Соғыс алаңында медициналық қамтамасыздандыру құрамына не кіреді?

15. Күйікке ұшыраған науқасқа қандай дәрігерге дейінгі көмек көрсетіледі.

16. Күйікке ұшыраған науқасқа қандай дәрігерлік көмек көрсетіледі .

17. Күйікке ұшыраған науқасқа қандай арнайы мамандырылған дәрігерлік көмек көрсетіледі .

5.Оқыту және үйрету әдістері. (комбинирленген)

6. Оқыту құралдары: науқас, муляждар, электрондық кестелер, тренажерлар и симуляторлар, негізгі қимыл жоспардаң ориентирлік схемалары, видеобейнебаяндар, ситуациялық есептердің жинағы.

7. Хронометраж

Сабақ кезеңі

Сабақ кезеңінің мазмұны

Оқыту әдістері

Тексеру әдістері

(мұғалімнің таңдауы боіынша)

Кезеңге бөлінген уақыт

1.

Кіріспе кезең

Амандасу, белгілеу, тақырыпта жариялау, мотивациясын, мақсатын жариялау

-

-

5 минут

2.

Ағымдағы дайындық деңгейін бақылау

Білім деңгейін анықтау.

-

1.Ауызша

2.Жазбаша жазу

3.Тестілеу

4.Блиц-сұрау

5. Тереңдетіп сұрау

20 минут

3.

Негізгі кезең

2) Оқытушы студенттермен бірге тақырыпқа сәйкес науқастан шағым,анамнез жинау,волонтерда бет күйігі бар науқастар қосымша тексеру әдістерінің интерпретацисын клиникалық талдау

2) Оқытушы студенттермен бірге тақырыпқа сәйкес науқасты,бет күйігінің тереңдігін слайд бойынша клиникалық талдау

Демонстрациялау, түсіндіру, оқытушының жұмыс жасауын қадағалау

Операциональды,коммуникативті дағдыларын тікелей бақылау

30 минут

Үзіліс 10 минут

Негізгі кезең жалғасы

Аз топтарда жұмыс істеу

Ситуациялық тапсырмаларды шешу (кейс- стади) немесе рөльдік ойындар

30

4.

Сапасын тексеру кезеңі

1.Қорытынды бақылау

1.Жазбаша сұрау

2.Блиц-сұрау

3.Тестілеу

4. Ситуациялық тапсырмаларды шешу және т.б.

15 минут

2.Кері байланысты камтамасыз ету

10 минут

3.Бағалау рубрикалалын толтыру (чек-парақтарын), баллдарды санау.

15 минут

4.Бағаларды жариялау және оларды оқу журналына қою.

5 минут

5. Келесі сабақтың тақырыбы бойынша үй тапсырмасына түсініктеме.

5 минут

10 минут

Барлығы 160 минут (3 академиялықсағат= 50 минут, үзіліс – 10 минут

8. Қажет әдебиеттер:

Негізгі әдебиеттер

  1. Робустова Т.Г. Хирургическая стоматология. Учебник, М., Медицина, 2001-666 с.

2. Основы челюстно-лицевой хирургии и хирургической стоматологии. Бернадский . М.: 2003-416с.

3. Руководство по хирургической стоматологии и ЧЛХ в 2-х тт. Безруков. М:2000 (776с., 488с)

Қосымша әдебиеттер

1. Клиническая оперативная челюстно-лицевая хирургия. Балин. С.П.: 2005-574 с.

2. Военная стоматология и челюстно-лицевая хирургия. М., 2008.-240 с.

3. Тематические экзаменационные тесты по вопросам стоматологии и челюстно-лицевой хирургии: учебное пособие под ред. В.В. Афанасьева, Э.А. Базикяна, А.М. Панина. – М., 2009. – 416 с.