- •Хід уроку
- •Vі. Мозковий штурм. Бесіда з дітьми
- •Vіі. Історичні події країни
- •Vіі. Виступ учасника ато або волонтера
- •Vііі. Хвилина пам’яті за загиблими героями Небесної сотні, воїнами ато, мирними жителями України, усіма полеглими за незалежність України.
- •1. Прослуховування вірша м. Овдієнко
- •2. Слухання пісні «Одна – єдина» (в.Крищенка та о.Морозова).
- •3. Продовж речення «Для мене Батьківщина – це…»
- •Додатки1
- •Наш основний закон
- •Найголовніший закон
- •Найважливіший розділ
- •Легенда
- •Легенда про пшеницю
- •Вогонь – батько, вода – мати...
- •Сценарій проведення першого уроку-гри "чи знаєш ти свій край"
- •Хід уроку
- •Сценарій проведення першого уроку
- •Хід уроку
- •Дорога слави
- •Хід уроку
- •Мозковий штурм „Батьківщина для мене…”
- •Повідомлення учнів з теми «Секрети бувалого козака».
- •Вправа „Поясни прислів’я і приказки”
- •Розповідь вчителя
- •Підбиття підсумків. Рефлексія
- •Хід уроку
- •1. Привітання (3 хв)
- •3. Вправа для емоційного наснаження «Подарунок від душі» (5 хв)
- •4. Вправа «Що таке відданість Україні» (17 хв)
- •5. Вправа на завершення «Від серця до серця» (8 хв)
- •Хід уроку
- •1. Привітання. Вступне слово, налаштування на роботу (10 хв)
- •2. Інформаційне повідомлення (5 хв)
- •3. Вправа на зняття емоційного напруження «Помінятися місцями» (5 хв)
- •4. Вправа «Три кроки відданості» (20 хв)
- •5. Вправа на завершення «Від серця до серця» (5 хв)
- •Хід уроку
- •Цитати і висловлювання
- •Орієнтовна тема Першого уроку:
3. Вправа на зняття емоційного напруження «Помінятися місцями» (5 хв)
Мета: активізувати учасників, підвищити їхній позитивний настрій.
Хід проведення:
Учні сидять у колі на стільцях. Учитель пропонує помінятися місцями тим, хто:
з піднесеним настроєм йшов до школи, з радістю зустрівся з друзями, вчителями;
прийшов на перший урок у вишиванці;
хоче проявити відданість Україні й готовий до конкретних дій.
Учні міняються місцями.
4. Вправа «Три кроки відданості» (20 хв)
Мета: закріпити уявлення про відданість Україні, напрацювати варіанти конкретних дій щодо прояву такої якості.
Обладнання: стікери жовтого і блакитного кольорів; зображення України (карта чи умовні обриси кордону).
Хід проведення:
Варіант 1. Учитель пропонує учням на стікерах жовтого і блакитного кольору зазначити дві дії-вчинки, що є виявом відданості України, які вони планують зробити найближчим часом (протягом одного-двох місяців).
Учні виконують завдання. Після завершення роботи кожен підходить до умовного зображення України, ліпить на нього стікери з написами, озвучуючи «свої кроки».
Або
Варіант 2. Вчитель об’єднує учнів у чотири групи за символами України (калина, вишиванка, тризуб, верба). Кожній групі пропонується завдання: визначити дію-вчинок, що є виявом відданості України, які вони планують зробити групою протягом місяця.
Групи виконують завдання. Після завершення роботи представник групи підходить до умовного зображення України, ліпить на нього стікер з написом, озвучуючи «кроки відданості».
5. Вправа на завершення «Від серця до серця» (5 хв)
Мета: позитивне завершення уроку, наснаження на вияв уваги, доброти, чуйності до однокласників.
Хід проведення:
Учням пропонується стати у велике коло і побажати щось приємне своєму сусідові, який стоїть ліворуч. Вербальний посил супроводжується покладанням лівої руки на плече сусіда, а правої – на власне серце. Таким чином утворюється «сердечно центроване коло».
Усі учні беруться за руки і промовляють «Україна в нас єдина – у відданості наша сила».
СЦЕНАРІЙ
ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ
«ДІАЛОГИ З ТИТАНАМИ ДУХУ»
для учнів випускних класів
Автор-упорядник: Кириченко В.І., канд. пед. наук, завідувач лабораторії превентивного виховання Інституту проблем виховання НАПН України
Мета: поглибити знання учнів про патріотизм; привернути увагу учнів до сталості традиції боротьби за незалежність і патріотичності українського народу, сприяти зацікавленості і бажанню виявляти патріотичні якості в повсякденному житті; виховувати почуття національної гордості, любові до України.
Обладнання та оформлення: державні клейноди України, національно-культурні символи і обереги; тематичні ілюстрації; пісні про Україну, комп’ютер; М/М проектор; фліпчарт або дошка.
Хід уроку
Привітання/ вступне слово вчителя (3 хв).
Радо вітаючи Вас, мої любі, у світлому й затишному нашому класному приміщенні, я все ж відчуваю і легкий смуток. Цей навчальний рік останній у вашому шкільному житті, ви ступили на фінішну доріжку й маєте наразі переоцінити власні пріоритети, спрямувавши усі зусилля на закладення міцного підмурку подальшого дорослого життя. Яким воно буде у відблиску тривожних зірниць нашого сьогодення?
Кожне покоління людей проходить через свою череду проблем і випробувань, формулює свої відповіді на одвічні питання віднайдення свого коріння, ідентифікації себе з певним народом: «Звідкіль я? Хто я в рідній стороні?»; тривожного зазирання у власне майбутнє: «Ким виросту? Чи буду з Богом в серці?». Революція гідності й подальші суспільно-політичні події 2014-2015 рр. додали до цього переліку не менш важливі питання патріотичного пориву, які кожна поважаюча себе людина наразі визначає як доленосні: «Що я можу зробити для миру й процвітання своєї держави? Чим Україні я освітлю дні?»
Пропоную і нам з вами замислитися сьогодні над деякими з них, а саме осмислити необхідність і сутність патріотизму та визначитися із власними бажаннями і ресурсними можливостями долучитися до патріотичного руху.
Інформаційне повідомлення «Патріотизм як цінність і основа консолідації нації» (7 хв)
Мета: сприяти осмисленню й розумінню учнями понять «патріотизм» і «людина-патріот», розвитку критичного й асоціативного мислення.
Хід проведення:
Учитель презентує мультимедійну презентацію на тему патріотизму.
До уваги вчителя!
Особливий акцент слід зробити на тлумаченні основних понять, використовуючи прийоми емоційного забарвлення (патріотичні пісні відомих молодіжних виконавців: ТІК «Люби ти Україну» (адреса посилання: http://muzmania.org.ua/usersong-lyubi_ti_ukrainu-3976.htm); Скрябін «Не стидайся, то твоя земля» (адреса посилання: http://mp3.cc/m/6563-Skryabin/2038589-Ne_stidajsya_-_to_tvoya_zemlya_to_Ukra_na/); Тартак «Висота / Ніхто, крім нас» (адреса посилання: https://myzuka.org/Song/5091525/%D0%A2%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BA-%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B0-%D0%9Di%D1%85%D1%82%D0%BE-%D0%9A%D1%80i%D0%BC-%D0%9D%D0%B0%D1%81); відеоматеріали на патріотичну тематику тощо).
З давніх-давен патріотизм є невід’ємною частиною життя кожного народу. Традиційно це слово означало любов до роду і народу, рідної землі, родини.
Українські вчені-педагоги, які займаються проблематикою патріотизму й патріотичного виховання пропонують нам таке визначення патріотизму:
Патріотизм – це особливе почуття-цінність, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе. Базовими складниками патріотизму є: любов до України, що насамперед виявляється в історико-культурній пам’яті; відданість Батьківщині; спрямованість вчинків людини на її благо; готовність до самопожертви; наявність почуття власної гідності.
Робота в групах. Вправа «Порадимося з ВЕЛИКИМИ» (25 хв)
Мета: актуалізувати знання щодо ролі видатних діячів української культури у державотворенні й визвольних змаганнях українського народу, сприяти визначенню власної патріотичної позиції.
Матеріали: цитати відомих культурних діячів, поетів і письменників, педагогів і діячів науки.
Хід проведення:
Учитель об’єднує учнів у три підгрупи за ознакою традиційних символів, що називаються навскидку самими старшокласниками (наприклад: «козак», «верба», «рушник»). Далі групам пропонуються цитати моральних авторитетів української нації щодо проблеми патріотизму, української державності, долі нації тощо.
Наприклад:
«Тепер, як ніколи, ми мусимо змагатися за спільноту в нації і за братерство в народі. Але, йдучи за тими гаслами, ми повинні дбати, щоб вони були не лише «міддю бряцаючою», а найглибшою правдою, для якої варто жити і вмирати» (Олена Теліга).
«Вся історія України — це боротьба двох сил: конструктивної, що скупчує українську потугу, щоб звернути її назовні, і руїнної, що розпорошує її у взаємному самопожиранні та несе розбиття і розклад» (Олег Ольжич).
«Я знаю вас, нащадки запорожців! Я вірю вам і кланяюсь чолом. Дивлюсь на вас – і вірою займаюсь, І б’ю своїм поламаним крилом» (Олександр Олесь).
Думка, висловлена в цитаті, має бути прокоментована учасниками групи, які обов’язково пояснюють своє бачення авторського твердження, аргументують власну позицію. На підготовку відводиться 10 хв, наробки групи презентуються перед класом. Представники інших груп і вчитель можуть задавати питання на уточнення або виступати з доповненнями.
До уваги вчителя!
Успіх вправи багато в чому залежить від того, наскільки вдало педагог проведе вступну мотиваційну частину і спрямує керовану дискусію. Важливо домогтися від учасників емоційного занурення в ситуацію і підтримувати цей стан упродовж всієї вправи. По її завершенню обов’язково має проводитися коротке емоційне розвантаження (наприклад: учитель пропонує учням подякувати один одному за співпрацю, по черзі сказавши щось приємне сусідам ліворуч і праворуч у колі або можна запропонувати передати посмішку по колу тощо).
Завершення роботи. Вправа «Піраміда позитивних вражень» (10 хв)
Мета: закріпити позитивну емоційну атмосферу за результатами проведеного уроку.
Хід проведення
Заключне слово учителя: ось і добігає кінця наш перший урок в цьому навчальному році. На підсумок пропоную кожному з вас вийти до центру кола з простягнутою долонею вниз рукою і сказати про те, яке здобуте сьогодні під час уроку позитивне відчуття він закладає до основи піраміди. (Долоні учнів поступово накладаються одна на одну – утворюється «піраміда позитивних вражень»).
Дякую всім за злагоджену роботу, результати якої ще раз довели, що єдність, спільна праця – то потужна сила.
Отже, пам’ятаймо про це повсякденно, робімо для нашої єдності кожен по силам своїм – і віримо у наше мирне, щасливе майбутнє. А на завершення дозвольте подарувати вам оптимістичну пісню відомого гурту «Гайдамаки» про перемагаючу силу нашої єдності.
Лунає пісня «Укроп» (електронне посилання: http://mp3-mus.com/music/%C3%E0%E9%E4%E0%EC%E0%EA%E8+%D3%CA%D0%CE%CF).
Кириченко В.І., канд. пед. наук, завідувач лабораторії превентивного виховання Інституту проблем виховання НАПН України
