6. Гра «Злови слово».
Учень, який гарно читає, зачитує з «Тематичного словничка» (с. 42) слова — назви побутової техніки, інші діти сплеском долонь «ловлять» назви тих приладів, які є в їхньому домі.
ІV. Підсумок уроку.
— Яку побутову техніку ви знаєте?
— Як можете пояснити, що таке побутова техніка*!
— Для чого людям потрібна побутова техніка?
— Як треба поводитися з побутовими приладами?
ТЕМА. Назви овочів і фруктів.
МЕТА. Узагальнити знання учнів про тематичні групи слів «Овочі» і «Фрукти»; навчити розрізняти овочі і фрукти; учити добирати слова — назви ознак предметів, складати усний опис предметів; активізувати словниковий запас учнів; виховувати турботливе ставлення до свого організму.
ОБЛАДНАННЯ: овочі, фрукти та зображення їх на малюнках.
Хід уроку
І.Повідомлення теми і мети уроку.
1. Вступна бесіда.
. — Чи відоме вам слово овочі?
— Які овочі ви знаєте?
— Які фрукти вам відомі?
— Чи знаєте, чим відрізняються овочі і фрукти?
— Саме про це ми будемо говорити сьогодні на уроці.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Робота над тематичною групою слів «овочі».
1. Відгадування загадок (завдання 1).
Після відгадування загадок учитель пропонує назвати всі предмети-відгадки одним словом.
— Де ростуть овочі? (На городі).
— Для чого використовують їх? (Для їжі).
— Спробуйте пояснити, що ж таке овочі.
За допомогою педагога діти формулюють таке, визначення: овочі — це плоди городніх рослин, які можна їсти.
2. Актуалізація знань учнів про овочі.
— Які овочі вам відомі, крім тих, що згадувалися в загадках?
— Які загадки про овочі ви знаєте?
3. Добір слів — назв ознак овочів (завдання 3).
Діти колективно добирають до кожного з названих овочів слова-ознаки, які його характеризують. Наприклад, огірок зелений, соковитий, солодкий, довгий, свіжий, запашний і т.д.
4. Складання речень про овочі (завдання 4).
►► Фізкультхвилинка
ІІІ. Робота над тематичною групою слів «фрукти».
1. Робота за малюнками (завдання 5).Діти розглядають малюнки. Учитель пропонує їм назвати зображені предмети одним словом. (Фрукти).
— Де ростуть фрукти? (На деревах і кущах).
— Що з ними роблять?
— Спробуйте пояснити, що ж таке фрукти. (Це їстівні плоди дерев і кущів).
2. Складання невеликих усних описів кожного із зображених фруктів.
Підказка: діти мають розказати про колір, форму (круглий, довгий) і смак фруктів (завдання 6).
3. Складання речень про фрукти за схемою (завдання 7).
4. Порівняння овочів і фруктів.
— Що спільного в овочів і фруктів? (їх їдять люди, вони соковиті, смачні і корисні).
— Чим вони відрізняються? (Овочі ростуть на городі, а фрукти — в саду).
5. Складання розповіді про своє ставлення до овочів і фруктів (завдання 8).
— Чи любиш ти овочі і фрукти?
— Яку користь вони приносять людині?
— Який фрукт чи овоч ти любиш найбільше?
►► Фізкультхвилинка
6. Вправа на розрізнення овочів і фруктів (завдання 9).
7. Гра «Злови слово». Учитель зачитує з «Тематичного словничка» (с. 43) назви фруктів, діти «ловлять» сплеском долонь лише ті, які ростуть у нашій місцевості.
ІV. Підсумок уроку.
— Про які предмети ми сьогодні говорили?
— Які ви знаєте овочі?
— Які фрукти вам відомі?
— Чому овочі і фрукти слід постійно споживати?
ТЕМА. Слова — назви звірів.
МЕТА. Учити дітей складати розповідь за запитаннями; розвивати аудіативні вміння; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до життя звірів, турботливе ставлення до них.
ОБЛАДНАННЯ: малюнки із зображенням звірів.
