Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 клас.Розвиток мовлення.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
79.88 Кб
Скачать

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Вступна бесіда.

— Чи є у вас своя кімната?

— Пригадайте кімнату, в якій ви готуєтеся до уроків. Що там стоїть? (Діти перераховують меблі).

— Чи знаєте ви, як одним словом можна назвати перерахова­ні предмети?

— Спробуймо пояснити, що таке меблі. (Де предмети, якими облаштовують кімнати у квартирі чи будинку).

2. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ.Робота над темою уроку.

1. Формування аудіативних умінь учнів. Учитель читає текст (завдання 1).

— Які меблі були в кімнаті? (За необхідності текст можна прочитати двічі).

2. Добір заголовка до прослуханого тексту.

Під час виконання цього завдання можна запропонувати першокласникам вибрати заголовок, який найбільше, на їхню думку, підходить до тексту. (Меблі. Охайна кімната. Моя кім­ната. У кімнаті).

3. Бесіда про облаштування житла учнів (завдання 3).

— Які меблі є у вашій кімнаті, квартирі чи будинку?

Діти пригадують і називають відомі їм меблі. Учитель може запитати, яке їх призначення.

— Чи відрізняються меблі спальної кімнати від меблів ві­тальні. Чим?

4. Добір слів — назв ознак предмета (завдання 4).

5. Складання речень про меблі (завдання 5).

Під час цієї роботи педагог націлює дітей поширювати речен­ня. Кожний учень має скласти своє речення і побудувати його схему.

6. Гра «Знайди зайве слово» (завдання 6).

7. Відгадування загадок (завдання 7).

— Скажи, які із слів-відгадок називають меблі? (Стіл, стілець.)

— Що називають інші слова? (Посуд).

8. Робота за «Тематичним словничком» (с. 42).

Гра «Злови слово».

Учитель пропонує учням, які добре читають, прочитати сло­ва — назви меблів, інші учні класу «ловлять» сплеском долонь назви тих меблів, які є в їхній квартирі чи в їхньому домі. О ІІІ.Підсумок уроку.

— Що таке меблі?

— Для чого вони служать?

— Назвіть меблі, які є у вашому домі.

ТЕМА. Тематична група слів «Побутова техніка».

МЕТА. Ознайомити учнів з терміном «побутова техніка» і тлумаченням його значення; формувати вміння добирати на­зву до малюнка, складати речення за малюнком; збагачувати й активізувати словниковий запас; розвивати логічне мислення; виховувати працьовитість, обережність під час користування побутовою технікою.

ОБЛАДНАННЯ: предметні малюнки із зображенням побуто­вої техніки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Відгадування загадок (завдання 1).

У процесі відгадування загадок учитель виставляє на дошці предметні малюнки-відгадки.

2. Ознайомлення з тлумаченням терміна «побутова тех­ніка».

— Діти, хто знає, як двома словами можна назвати зображені на малюнках предмети? (Побутова техніка).

Далі необхідно пояснити окремо значення слів побут і техніка.

(Побут — це повсякденне життя. Техніка — це різні маши­ни, механізми і прилади).

— Поясніть, як ви ро­зумієте термін побутова техніка. (Це машини, механізми і при­лади, які люди використовують у повсякденному житті).

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Робота над словами тематичної групи «побутова техніка».

1. Після з'ясування значення терміна побутова техніка учи­тель пропонує дітям пригадати предмети побутової техніки, про які не йшлося в загадках.

— Яка побутова техніка є у вашому домі?

— Хто нею користується?

— Якою технікою дозволяють користуватися вам?

— Чому дітям потрібно просити дозволу в дорослих на корис­тування побутовою технікою?

-— А ви завжди просите дозволу в дорослих?

2. Гра «Добери потрібне слово» (завдання 4).

3. Робота за малюнком у зошиті (завдання 5).

— Розгляньте малюнок. Кого ви на ньому бачите?

— Що він робить?

— Що можна сказати про цього хлопчика?

— Як би ви назвали цей малюнок? (Мамин помічник. По­мічник. Маленький помічник. Працьовитий хлопчик. Хлопчик пилососить).

Бажано, щоб кожна дитина змогла висловити свою думку. Учитель хвалить тих учнів, які не повторювали назв, уже при­думаних однокласниками.

4. Складання речення за малюнком (завдання 6).

Під час складання речень учитель заохочує дітей до колек­тивного поширення і вдосконалення придуманих речень. Потім кожна дитина самостійно будує схему того речення, яке їй най­більше сподобалося.

5. Бесіда про те, як учні класу допомагають батькам, корис­туючись побутовою технікою.

— Хто з вас допомагає старшим членам родини і користуєть­ся при цьому побутовою технікою?

— Як часто ви це робите?

— Хто навчив вас користуватися цими приладами?