5. Відгадування загадки (завдання 6).
— Хочеш дізнатися, який предмет одягу Чомучці нещодавно подарувала бабуся? Тоді відгадай загадку.
6. Виконання завдання 7.
Діти розглядають малюнок до завдання.
— Чи можна сказати що Чомучка охайна?
— Чому одяг слід тримати в порядку?
7. Виконання завдання 8.
— Як ви розумієте вислів «одягатися треба відповідно до погоди»?
— Чи правильно одяглися діти на малюнку?
— Що вони зробили не так?
8. Гра «Злови слово».
Учитель читає слова з «Тематичного словничка» в зошиті (с. 41), учні сплеском долонь ловлять лише ті назви одягу, який носять восени.
О Підсумок уроку
—Яку групу слів ми вивчили на уроці?
— Чому її так називають?
— Які речення про одяг ви склали?
ТЕМА. Назви посуду.
МЕТА. Узагальнити знання учнів про слова тематичної групи «Посуд»; ознайомити з тлумаченням слова посуд; учити добирати назву до малюнка, будувати речення на задану тему; активізувати словниковий запас школярів; розвивати уважність; формувати аудіативні вміння; виховувати бажання допомагати старшим виконувати домашні обов'язки.
ОБЛАДНАННЯ: предметні малюнки із зображенням посуду, окремі предмети посуду.
Хід уроку
І. Актуалізація знань учнів.
1. Розгляньте виставку предметів і малюнки на дошці.
— Як гадаєте, про що будемо сьогодні говорити на уроці? (Про посуд).
У побутовому мовленні дітей часто трапляється слово «посуда». Тому вчителю доцільно пояснити, що українська назва цих предметів звучить посуд.
— Спробуйте пояснити, що таке посуд.
Вислуховую міркування дітей і підводжу їх до визначення посуду, поданого в зошиті (с. 11).
ІІ. Робота зі словами-назвами посуду.
1. Формування аудіативних умінь (завдання 1). Читання вірша Грицька Бойка.
— Про який посуд йдеться у вірші?
Якщо діти не спромоглися повністю відповісти на запитання, можна здійснити повторне перечитування вірша.
2. Бесіда за змістом вірша (завдання 2).
— Що ви можете сказати про хлопчика з вірша?
— Що б ви йому порадили?
3. Вправа на уважність (завдання 3).
Перед початком гри «Злови слово» поділити клас на кілька команд. Переможе та команда, яка жодного разу не помилиться.
4. Добір слів — назв ознак (завдання 4).
5. Робота за малюнком (завдання 5).
Розглянувши малюнок, учні добирають назву до нього, назва може складатися з одного, двох чи трьох слів.
6. Складання речення за малюнком (завдання 6). Речення може бути більшим за назву, більш конкретним, стосуватися не всього малюнка, а тільки якоїсь його частинки.
Після заслуховування речень кількох школярів кожен будує схему свого речення у зошиті.
7. Бесіда про те, чи вміють учні мити посуд, чи часто вони виконують цю роботу, як дорослі оцінюють їхнє старання, завершує опрацювання даної теми.
8. Розважальна хвилинка (завдання 8).
9. Робота за «Тематичним словничком» (с. 41).
Зачитую зі словничка слова, а учні «ловлять» сплеском долонь лише ті, що називають посуд, з якого можна пити воду, чай чи компот.
ІІІ. Підсумок уроку.
— Яку тему вивчали на уроці? .
— Що таке посуд?
— Для чого,він потрібний?
ТЕМА. Слова — назви меблів.
МЕТА. Закріплювати у школярів уявлення про родове і видові поняття на матеріалі тематичної групи слів «Меблі»; формувати аудіативні вміння; активізувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до слова.
ОБЛАДНАННЯ: предметні малюнки із зображенням меблів.
