ТЕМА. Слова - назви шкільного приладдя.
МЕТА. Формувати в учнів уявлення про родове і видові поняття на прикладі тематичної групи слів «Шкільне приладдя»; ознайомити школярів з тлумаченням родового поняття «шкільне приладдя»; збагачувати словниковий запас першокласників; формувати вміння складати словосполучення і речення з виучуваними словами; розвивати мислення; виховувати уважне ставлення до слова, бережливе ставлення до шкільного приладдя, організованість, самостійність.
ОБЛАДНАННЯ: шкільне приладдя
Хід уроку
О Повідомлення теми й мети уроку.
1. Вступна бесіда про те, що з приходом дітей до школи їхнє життя змінилося. Змінилося і їхнє мовлення - вони почали використовувати багато нових слів.
— Пригадайте, яких слів ви не вживали до приходу в школу. (Учитель, учень, школяр, підручник, урок, портфель та ін.)
— А чи доводилося вам чути вислів шкільне приладдя?
— Чи знаєте, що воно означає?
2. Ознайомлення з тлумаченням значення словосполучення шкільне приладдя.
Учитель може звернути увагу дітей на те, що означає окремо слово шкільне (використовується в школі) і приладдя (предмети, речі).
Після колективних розмірковувань учитель читає тлумачення словосполучення в зошиті (с. 4). Діти повторюють почуте.
О Робота в зошиті.
1. Учні під керівництвом учителя виконують завдання 1-3.
Педагог загострює увагу дітей на тому, що словосполучення шкільне приладдя називає не один, а багато предметів. Доцільно, щоб учні кілька разів повторили новий термін.
2. Гра «Злови слово».
Учитель відкриває в кінці зошита (с. 40) «Тематичний словничок» і читає слова - назви шкільного приладдя, а учні сплеском долонь «ловлять» назви тих предметів, яких немає на малюнку (с. 4).
8. Відгадування загадки (завдання 4).
4. Спостереження за словами, які описують предмети (завдання 5).
Після виконання завдання 5 учитель пропонує дітям скласти словосполучення.
— Доберіть слова, якими можна описати: буквар (який?)... (цікавий, красивий, новий); портфель (який?)... (гарний, яскравий, великий); зошит (який?) ... (чистий, тоненький, охайний).
Необхідно, щоб кожний учень промовив уголос своє, хоч би одне, словосполучення.
5. Складання речень про шкільне приладдя (завдання 6, 7).
Підсумовуючи попередню роботу, педагог констатує, що діти гарно розказали, якими можуть бути предмети шкільного приладдя. Але вони можуть комусь належати, з ними можна щось робити.
— Чи хотілося б вам розповісти щось про своє шкільне приладдя?
— Спробуйте скласти речення про це.
— Спочатку побудуємо речення про кольорові олівці за даною схемою (завдання 6). (Діти колективно розглядають схему в зошиті і складають за нею речення).
Фізкультхвилинка
— Тепер побудуємо речення про інше навчальне приладдя.
Учитель має націлювати школярів використовувати в реченнях попередньо утворені словосполучення. Після промовляння складених речень уголос педагог пропонує кожному учневі побудувати схему свого речення або того, яке найбільше сподобалося (завдання 7).
6. Формування аудіативних умінь.
Педагог читає вірш (завдання 8), учні слухають його, закривши зошити. Потім учитель називає шкільне приладдя і просить сплеском долонь «ловити» ті слова, які траплялися у вірші.
— Пенал, ручка, олівці, альбом, буквар, фарби, пензлик, зошит, портфель.
— То які предмети хлопчик узяв до школи?
— Як двома словами можна їх назвати? 7. Виховна хвилинка.
— Відкрийте свої портфелі.
— Подивіться, як складене в них ваше шкільне приладдя. Чи все там у порядку?
— Хто вам складає портфель удома?
— Як треба скласти портфель, щоб нічого не забути і не носити зайвих речей? (Під час складання користуватися розкладом уроків).
О Підсумок уроку.
— Про які предмети ми говорили на уроці?
— Як назвати їх двома словами?
1клас
ТЕМА. Тематична група слів «Сім'я».
МЕТА. Закріплювати у школярів уявлення про родове і видові поняття на матеріалі тематичної групи слів «Сім'я»; вчити дітей будувати усну розповідь на запропоновану тему, висловлювати власні думки з приводу певних життєвих ситуацій; активізувати словниковий запас школярів; виховувати почуття гордості за власну сім'ю, бажання допомагати членам своєї родини.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації із зображенням сім'ї, сімейні фотографії учнів.
О Актуалізація опорних знань учнів.
1. Бесіда за ілюстрацією, на якій зображено сім'ю. (Ілюстрацію розміщено на дошці).
У ході бесіди вчитель підводить учнів до висновку, що група людей, зображена на ілюстрації, називається сім'я.
— Як у сім'ї називають найстарших членів? (Дід чи дідусь, баба або бабуся).
— Як діти називають своїх батьків? (Тато або батько, мама чи мати).
— Як батьки називають дітей? (Син, дочка).
— А бабуся з дідусем? (Онук і внучка).
— Ким дівчатка в сім'ї доводяться хлопчикам? (Сестрами).
— А хлопчики дівчаткам? (Братами).
2. Повідомлення теми уроку.
О Робота за завданнями зошита.
1. Ознайомлення з визначенням слова сім'я на с. 6. Учитель звертає увагу учнів на те, що сім'я ще називається
родиною. Слова сім'я і родина - близькі за значенням.
2. Формування аудіативних умінь. Спочатку діти слухають вірш (завдання 1).
— Про кого розповідається у вірші?
— З кого складається ця сім'я?
Потім учитель озвучує завдання 2 і читає вірш ще раз.
Відповідаючи на поставлене запитання, учні не тільки називають, скільки було членів у цій сім'ї, а й повторюють, хто саме був у цій родині.
З» Робота в парах (завдання 3).
Сусіди по парті розпитують один одного про його сім'ю, будуючи таким чином діалог. Спочатку учні виконують це завдання напівголосно, щоб не заважати сусіднім парам. Потім доцільно 1-2 пари заслухати всім класом.
4. Складання речень про свою сім'ю (усно) і побудова схеми одного речення в зошиті. При цьому кожний учень будує схему свого речення.
5. Бесіда за малюнком (завдання 5).
— Чим займається сім'я?
— Що робить кожний член родини?
— Придумайте назву до цього малюнка.
6. Гра «Злови слово» (завдання 6).
Після гри учням доцільно запропонувати такі запитання:
— Коли сім'ю називають дружною?
— Яку сім'ю називають міцною?
— А якими словами ви можете охарактеризувати свою сім'ю?
— Хто з вас допомагає в сім'ї?
— Що саме ви робите?
7. Виконання завдань 7 і 8.
— Розгляньте наступний малюнок у зошиті.
— Що вас здивувало?
— Чи хотіли б ви щось порадити цьому хлопчикові? Що саме?
О Підсумок уроку.
— На яку тему ми говорили на уроці?
— Як по-іншому можна назвати сім'ю? (Родина).
ТЕМА. Слова — назви одягу.
МЕТА. Закріпити в учнів уявлення про родове і видові поняття на матеріалі тематичної групи слів «Одяг»; учити дітей добирати слова - ознаки предметів, будувати речення та усні розповіді на задану тему; активізувати словниковий запас школярів; виховувати охайність.
ОБЛАДНАННЯ: предмети дитячого одягу, предметні малюнки, на яких зображено одяг.
О актуалізація опорних знань учнів.
1. Бесіда за предметними малюнками, на яких зображено одяг. (Малюнки прикріплені на дошці).
— Назвіть предмети, зображені на малюнках.
— Що роблять з цими предметами?
— Як можна назвати їх одним словом? (Одяг).
— Подумайте, від якого слова утворилося це слово. (Одягати).
— То що ж таке одяг? (Це предмети, які одягає людина).
— Ці предмети можна назвати ще виробами, бо їх виробляють з тканини, шкіри чи хутра. (Далі вчитель читає визначення слова одяг у зошиті (с. 8)).
2. Повідомлення теми уроку.
О Робота над завданнями в зошиті.
1. Формування аудіативних умінь (завдання 1, 2).
— Послухайте вірш Тетяни Лисенко «Домовик».
— Про що в ньому йдеться?
Запам'ятайте, який одяг довелося шукати хлопчикові..
З'ясувати, чому учні не назвали слів черевик і рукав. Якщо ж у класі знайдуться такі діти, що назвали ці слова, то необхідно пояснити, що черевик належить до взуття, а рукав - це частина сорочки.
— Що ви можете сказати про цього хлопчика?
— Що б ви йому порадили?
2. Робота в групах.
Учитель ділить клас на чотири рівноцінні групи і пропонує назвати кожну так, як називаються пори року: Зима, Весна, Літо, Осінь. Кожна група добирає назви одягу, який носять відповідно взимку, навесні, влітку чи восени. Можна також запропонувати школярам дібрати до названих слів такі слова, що пояснюють, який саме цей одяг (наприклад, шуба тепла, хутряна, новенька, норкова, чорна і т.п.).
— Як називають одяг, який носять узимку? (Зимовий).
— А в інші пори року? (Осінній, літній, весняний).
— Складіть речення про той одяг, який ви назвали. Побудуйте його схему у вільному рядку зошита (завдання 3).
3. Пограймо в гру «Злови зайве слово» (завдання 4).
4. Виховна хвилинка.
Бесіда про те, де зберігається одяг дітей, проводиться колективно. Запитати, хто складає дитячий одяг у шафу чи інше місце для зберігання, хто чистить їхній одяг, пере і прасує, яку посильну участь беруть у цьому діти.
