Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти .Читання.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
487.97 Кб
Скачать

III. Підсумок уроку.

— Звуки [дз], [дз'] вимовляються злито, позначаються на письмі буквами дз.

Тема. Апостроф. Формування умінь читати слова з апострофом. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами — назвами предметів, які намальовані у віночку (с. 172—173)

Мета. Ознайомити учнів зі знаком «апостроф»; розкрити роль апос­трофа в українській мові; розвивати в учнів фонематичний слух, артикуляцію звуків, мовлення і мислення; начати чита­ти слова з апострофом.

Обладнання: картка із зображенням апострофа, предметні малюнки.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу.

1. Розвиток в учнів орфоепічних умінь. Артикуляційна хвилинка:

джу-джо-джи-джі-джа-дже

дзу-дзо-дзи-дзі-дза-дзе

дзуз-дзоз-дзиз-дзіз-дзаз-дзез

2. Доповнити слова, написані на дошці.

□міль, б□ола, □ередо, □юрчить, □еркало

— Які буквосполучення пропущені? (Дж,дз)

— Які звуки вони позначають? ([дж], [дз], [дз ].

3. Звуко-буквений аналіз слова «ґудзик».

— Вимовте звуки. Назвіть букви.

II. Вивченім нового матеріалу.

1. Розв'яжіть ребус 7+я. (Сім'я).

— Вимовте слово «сім» і додайте букву я.

— Які звуки позначає на письмі буква я? На початку слова? ([йа]).

— Який звук чуємо в кінці слова сім? ([м] — твердий, приголос­ний).

— Як промовляємо звук [м] із наступними звуками — злито чи роз­дільно? (Роздільно).

— Отже, у слові «сім'я» після твердого приголосного звука звук [й] чується між звуком [м]. Для позначення роздільної вимови на письмі існує надрядковий знак — апостроф. Він подібний до коми, але пишеться над рядком. Апостроф нам підказує, що букви я, ю, є, ї після приголосного твердого позначають два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі]. Сло­ва з апострофом читаються так: «м'ята», «сім'я», «солов'ї», «м'яко», «в'яне», «в'юн», «п'єса».

— Повторіть зі мною ці слова.

А зараз прочитайте слова, написані на дошці. Зверніть увагу на під­креслені букви. Які звуки вони позначають?

Цвях — в'яне.

Будяк — бур'ян

2. Робота над розворотом «Букваря» (с. 172-173).

• Розгляд предметних малюнків у «віночку» («м'ята», «в'юн», «пір'я», «м'яч»).

• Аналіз звукових схем (усно).

• Читання слів (с. 172).

• Відпрацювання вимови слів з апострофом.

III. Читання. Служання-розуміння.

і. Читання вчителем казки Н. Гуркіної (с. 173). 2. Бесіда за прочитаним:

— Чому хвилювалося ведмежа? Як його заспокоїла мама?

— Про які два сузір'я ви дізналися? На що вони подібні?

— Розгляньте малюнок.

Робота в різнорівневих групах

— Прочитайте напівголосно казку, підготуйтеся прочитати її виразно в особах.

— Прочитайте казку вголос. Поясніть значення слова «сузір'я»

— Прочитайте вірш «Комп'ютерна мишка» (напівголосно).

— Послухайте казку. Назвіть дійових осіб

— Прочитайте казку в особах.

— Візьміться за руки, утворіть сузір'я Великої Ведмедиці. Назвіть своє сузір'я. Завжди підтримуйте один одного, і ви будете яскравими, як зірочки.

Гра "Упіймайте слово з апострофам"

«Подвір'я», «рясно», «рядно», «рябий», «м'який», «бур'ян», «бу­ряк», «п'ять», «м'ята», «дев'ять».

IV. Підсумок уроку.

— Яким знаком на письмі позначається роздільна вимова звуків у названих словах?