Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти .Читання.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
487.97 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Вимовте звук, який ми сьогодні вивчили. Які букви його позна­чають?

Тема .Практичне ознайомлення зі звуком [дз], буквосполученням, яке його позначає. Формування аудіативних умінь за змістом вірша Г. Бойка (с. 170). Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами — назвами предметів, які намальовані у віночку. Формування вмінь читати слова з буквосполученням дз.

Мета. Вивчити буквосполучення дз, звуки [дз], [дз']; розвивати фо­нетичний слух, артикуляцію звуків [дз], [дз), мовлення і мис­лення школярів; поповнити словниковий запас першокласни­ків словами «дзиґа», «прожогом».

Обладнання: каса букв, предметні малюнки, слайди.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу.

1. Розвиток в учнів орфоепічних умінь. Артикуляційна хвилинка:

джа-джо-джу-джи-дже

джаз-джоз-джуз-джиз-джез

джаж-джож-джуж-джиж-джеж

2. «Зберіть» і прочитайте слова

ерело ДЖ ерельце

рела ерельна

3. Вивчення вірша А. М'ястківського ,який звер­тає увагу на правильну артикуляцію звука [дж].

— Дж-ж-ж-ж

— Хто ти? Звідкіль?

— Я з лісу, я джміль...

— А який мохнатий, чорний, як рілля!

— Хіба ти не бачила досі джмеля?

— Дж-ж-ж-ж — біля яблуньки.

— Дж-ж-ж-ж — там, де хміль...

От тобі й джміль.

А. М'ястківський

4. Звуко-буквений аналіз слова «джміль», [джм'іл']

— Усно вимовте звуки, назвіть букви.

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово учителя.

— Відгадайте загадку.

На перерві він лунає, діток на урок скликає. (Дзвінок).

Ці два предмети різні, а що їх об'єднує? (Форма).

— Вимовте слово «дзвінок», який чуємо перший звук (підкреслено промовляє звук [дз]). Навчимося правильно вимовляти цей звук: кінчик язика зближується з піднебінням біля верхніх зубів і утворює щілинку; внутрішня сторона кінчика язика торкається нижніх зубів, утворюючи щілинку, через яку проходить струмінь повітря. Додайте голосу.

— Відгадайте загадку.

Дзьоб міцний і гострий має,

Шкідників ним здобуває.

(Дятел)

— Чим дятел добуває шкідників? (Дзьобом).

— Послухайте, як я вимовляю слово «дзьоб» і повторіть перший звук у слові.

— Який звук ви чули? [дз'].

— Подивіться на цей предмет.

— Діти, ці два звуки [дз] і [дз'] на письмі позначає буквосполучення дз.

2. Робота над розворотом «Букваря» (с. 170-171).

3. Аналіз предметних малюнків у «віночку» («дзвінок», «дзеркаль­це», «дзвоники», «дзига», «кукурудза»).

• Читання вірша П. Мовчана «Польовичок».

— Послухайте вірші, «уловіть» слова зі звуком [дз']; звуко-буквені зіставлення.

ІІІ. Читання. Служання-розуміння.

1. Підготовка до читання вірша П. Мовчана «Польовичок».

— Ніжно-сині дзвіночки ростуть у полі. Але в полі ще хтось дзво­нить? Хто це? Послухайте слова (с. 170). Прочитайте ці слова (хорове читання). Хто дзвонить у полі? (Польовичок). Хто це такий?

— Розгляньте малюнок. Опишіть польовичка за малюнком. Чому він називається польовичком?

2. Читання вірша вчителем.

— Слухаючи, уявіть польовичка.

3. Перевірка розуміння прочитаного. Повторне читання.

— Де живе польовичок?

— Якого він кольору?

— Прочитайте вірш, знайдіть слова, якими описаний польовичок. Який у нього капелюшок, яка борідка, постольці, що в польовичка в руці? Чому в нього все золоте? (Колір достиглої пшениці). Які б фарби ви взяли, щоб намалювати польовичка? Знайдіть у тексті слова, якими передано звуки дзвоника-колосків. Повторіть їх ніжно-ніжно.

— Кого кличе дзвоником польовичок? А як ви думаєте, чи й справ­ді живе в полі такий симпатичний польовичок? А звідки ж лине дзвін? Чи доводилося вам чути, як дзвенять від вітру достиглі колоски?

— Хто ж такий польовичок?

Робота в різнорівневих групах

— Прочитайте вірш «Польовичок» (за вчителем, з учителем, без учителя).

— Прочитайте вірш К. Перелірної «Дзвіночки» (тихо).

— Послухайте вірш. Під час промовляння яких слів чуємо звук дз? -

— Прочитайте вірш «Дзвіночки» (уголос).

— Послухайте загадку. Розгляньте малюнок

— Прочитайте загадку. Розгляньте малюнок

— Відгадайте загадку, правильно промовте слово-відгадку.