Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти .Читання.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
487.97 Кб
Скачать

6 Складання слів зі словосполучень

— Утворіть інші слова зі словосполучень. (З’їв, їздить, поїм,наївся)

7 Письмо слів із літерою ї

— Прочитайте слово наступного рядка. (Змії)

— Чи є буквосполучення, які ми прописували в цьому слові з буквою ї? (Ні)

Учитель пише на дошці, а діти спостерігають. Після цього прописують рядок.

— Складіть речення з цим словом.

Загадка

По дорозі урочисто

На колесах їде місто.

У будиночках — звірята.

Що за місто це, малята? (Поїзд)

— Правильно.

Складання звукової моделі слова поїзд.

— Запишіть модель цього слова.

— Назвіть, які з’єднання у цьому слові. (Середнє, верхнє, серед­нє, середнє)

— Звертаючи увагу на з’єднання, пропишіть це слово у наступ­ному рядочку.

— Яке наступне слово? (Їздити)

— Складіть речення зі словами поїзд та їздити. (Ми їздили до Києва поїздом.)

— На чому ще можна їздити? (На автобусі, тролейбусі, маши­ні, велосипеді, мотоциклі)

— Пропишіть це слово в останньому рядку, називаючи в ньому з’єднання. (Середнє, середнє, верхнє, верхнє, верхнє)

— Які з цих слів містять ї на початку, в середині та в кінці?

V. Підсумок уроку

— Яку літеру ви навчилися писати на уроці? (Рядкову літеру ї)

— Скільки звуків позначає буква ї на письмі? (Завжди два)

— Чому два? (Ця буква завжди знаходиться чи після голосної, чи на початку складу, або після апострофа.)

— Назвіть слова, щоб ї знаходилась на початку слова.

— Тепер — в середині слова.

— А тепер — в кінці слова.

— Розумнички, я задоволена вашою роботою сьогодні!

Урок 164 (письмо)

Тема. Письмо великої букви Ї, буквосполучень, слів із нею

Мета: вчити учнів писати велику букву Ї, поєднувати її з іншими буквами; удосконалювати на­вички звуко-буквеного аналізу слів; повторити написання великих літер; вчити списувати з друкованого тексту, розгадувати кросворд; розвивати пам’ять, увагу, дрібну моторику, мовну культуру; виховувати охайність під час письма, патріотизм та повагу до Батьківщини.

Обладнання: зразки друкованих і писаних букв; предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення і закріплення вивченого матеріалу

1 Утворення слів з буквою ї

— Утворіть нове слово, додаючи тільки одну букву в кінці.

— Утворіть слова, змінивши початок слова.

— А тепер, будь ласка, утворіть слово з перших літер назв пред­метів (прописи, с. 27).

— Правильно, поїзд.

2 Звуко-буквений аналіз слова поїзд

— А тепер зробимо звуко-буквений аналіз цього слова.

Поїзд [п о й і з д] — 5 б., 6 зв., 4 пр., 2 гол., 2 скл.

3 Складання речень із поданих слів

— Чому слово Київ пишемо з великої літери? (Це назва міста.)

— Які ще ви знаєте назви міст? (Харків, Одеса, Херсон, Львів...)

— Яка назва нашого міста?

— Як будемо писати назви міст? (З великої літери)

— Перед тим, як записати речення, ми підготуємося до письма.

4 Підготовка до письма

1) Повторення гігієнічних правил письма

— Пригадаємо, як потрібно сидіти правильно. (Струнко, ноги стоять на підлозі, лікті знаходяться на парті, живіт і спина не торкаються спинки парти та її поверхні.)

— Продемонструйте, як правильно розташувати зошит, взяти ручку в руку. (Діти демонструють, а вчитель контролює.)

2) Повторення назв ліній сітки зошита

— За допомогою взаємоперевірки пригадаємо, як називаються лінії сітки зошита. (Учитель називає лінії сітки, а діти одне одно­му в зошиті показують ці лінії: верхня та нижня лінія робочого рядка; верхня та нижня міжрядкова лінія.)

3) Пальчикова гімнастика

Великий пальчик — це дідусь,

А вказівний — бабуся,

Середній пальчик — це татусь,

А безіменний — це матуся.

Ну, а мізинчик — це я.

Разом дружна вся сім’я.

5 Письмо речення за зразком

— А тепер можна приступити до написання речення. Прочи­тайте, яке речення записане в прописах. (Київ, Ізмаїл — міста.)

— Які слова записані з великої букви? (Київ, Ізмаїл)

— Одну назву міста ми сьогодні вже згадували, а назву міста Ізмаїл дехто чує вперше.

Словникова робота

— Це назва дуже старого міста, яке побудоване турками як фортеця. Видатний полководець О. Суворов звільнив його від ту­рецьких військ. Згодом Ізмаїл став обласним центром, який зна­ходиться на річці Дунай і має великий порт. Сьогодні це місто ста­ло районним центром, належить до Одеської області.

— Скільки слів у цьому реченні? (Три)

— Чи є в середині речення розділові знаки? (Тире, кома) Після якого слова? (Після слова Ізмаїл) Перед яким словом? (Перед сло­вом міста)

— А кома після якого слова? (Після слова Київ)

— Пропишіть ці речення за пунктиром, звертаючи увагу на розділові знаки.

— А тепер спробуйте записати його самостійно.

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Але не тільки назви міст пишуться з великої букви, а й ті слова, з яких починаються речення. І в таких словах першою бук­вою може бути буква Ї. Ми з вами знаємо, як виглядає ця буква, а тепер порівняємо рукописну букву з друкованою.

IV. Робота над новим матеріалом

1 Демонстрація та порівняння друкованої та рукописної літер Ї

— Подивіться, чи схожі друкована та рукописна букви Ї.

— Чим вони подібні, а чим відмінні?

2 Розвиток асоціативного мислення

— А що вам нагадує рукописна буква?

— На які вже знайомі раніше елементи та букви схожа Ї? (На букву І, елементи букви К)

3 Аналіз елементів букви Ї

— Велика буква Ї складається з чотирьох елементів: короткої похилої, довгої прямої лінії із заокругленням унизу ліворуч і двох крапок, що не поєднуються з другим елементом.

4 Алгоритм написання букви Ї

— А щоб прописати Ї, уважно послухайте та подивіться.

Учитель прописує на дошці, промовляючи алгоритм написання.

Алгоритм написання букви Ї

— Пишемо під рахунок раз, два-і, три, чотири.

5 Письмо букви

— Спробуємо «прописати» в повітрі, промовляючи: раз, два-і, три, чотири.

— А тепер пропишіть по пунктиру, під мою диктовку: раз, два-і, три, чотири.

— Другий рядок запишіть самостійно, рахуючи подумки.

Фізкультхвилинка

Повз по лісу їжачок,

В нього шубка з голочок.

Ніс багато грушечок,

Аж болів йому бочок.

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Зупинився спочивать.

Піклувався їжачок

Про маленьких діточок —

Чарівних, непосидючих,

Дуже милих і колючих.

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Грушечки ці ніс він їм.