Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти .Читання.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
487.97 Кб
Скачать

III. Підсумок уроку.

— Які звуки ми називаємо «мовними»?

— Які звуки називаємо «голосними» («приголосними»)?

— Як ми будемо позначати голосні (приголосні) звуки?

Тема уроку. «Мої друзі». Формування аудіативних умінь за текстом С.Козлова"Не дивися на мене так ,їжачку". Практичне ознайомлення з м'якими приголос­ними звуками. Моделювання односкладових слів з м'якими приголосними звуками. Практичне ознайомлення з словами назвами предметів.

Мета. Ознайомити учнів з артикуляцією м'яких приголосних звуків, їх умовним позначенням; дати уявлення про живі та неживі предмети, навчати моделювати односкладові слова; розвивати в школярів мовлення й мислення; поповнити словниковий запас першокласників словосполученнями «хороший друг»;, «справжня дружба»; формувати в дітей уявлення про дружбу; (бути хорошим другом, мати хорошого друга). ;

Обладнання: картки із змодельованим словом, сигнальні картки,: предметні малюнки.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу.

1. Формування в учнів орфоепічних умінь.

— Сьогодні наша звукова хвилинка буде присвячена звукам приро­ди, які ми називаємо «немовними». Я буду називати предмет, а ви зву­ками відображаєте його дію.

— Падає великий град. (Ду-ду?ду).

— Сигналить машина. (Ту-у-у).

— Проїжджає поїзд. (Чух-чух-чух).

— Проїжджає трактор. (Др-р-р).

ма-мо-му

ла-ло-лу

мам-мом-мум .

лал-лол-лул

— Як вимовляти звуки [м] і [а] ми говорили вчора, а сьогодні буде­мо спостерігати, як ми вимовляємо звуки [о], [у], а також [л].

Приготуйтеся вимовити звук [о].

Рот напіввідкритий, губи округлені й витягнені трішки вперед, струмінь повітря проходить без перешкод.

-Який це звук? Чому?

Вимовляємо звук [у]. '

Складіть губи трубочкою і витягніть уперед; задню частину язика підніміть уверх; струмінь повітря видихніть, додаючи голос. Чи зустрі­чає струмінь повітря перешкоди? Який це звук? Чому?

А тепер вчимося правильно вимовляти звук [л].

Кінчик язика притисніть до піднебіння біля верхніх зубів; краї язи­ка опустіть, щоб струмінь повітря зустрів менше перешкод; видихніть струмінь повітря, додаючи голос.

— Які перешкоди були на шляху струменя повітря? То який це звук? Повторіть за мною тихо, голосно, дуже голосно.

Гра "Уловіть голосний звук"

Учитель вимовляє звуки, а діти оплесками «уловлюють» голосний звук:

М, [р], [о], [у], [т], [с], [и], [л], [і]

Гра «Вилучіть зайве*

«Малина», «полуниця», «груша», «смородина».

Зі словом «груша» складіть речення за схемою |_______і___. Груша велика і солодка.

— Скільки слів у реченні?

— Яке перше слово?

— Яке останнє?

— Вимовте маленьке слово.

— Яким звуком це слово виражаєтеся?

— Отже, звук [і] може бути не тільки звуком, а й словом.

II. Вивчення нового матеріалу.

— Про що ми складали речення? (Про грушу). Подивіться на цей предмет (показує грушу), як ви вважаєте, груша — це живий предмет > чи неживий. (Неживий). Отже, запам'ятайте, неживі предмети відпові­дають на питання що? А тепер погляньте на цей предмет (показує ма­люнок собачки).

— Як ви думаєте, це живий предмет? Отже, живі предмети відпові­дають на питання хто?

Гра «Уловіть слово, що позначає живий предмет

«Дерево», «листочок», «ластівка», «дівчинка»,, «зошит», «ручка», «ма­ма», «курочка», «лис».

1. Ознайомлення з м'яким приголосним звуком.

— Вимовте слово «лис».

— Вимовте перший звук у слові, (/я/).

— Який це звук? (Приголосний).

— Як ми позначаємо приголосні звуки?

— Вимовте перший звук у слові «ліс» [л']. Чим різниться вимова цих звуків [л] [л ]? Коли ми вимовляємо звук [л], то притискуємо кінець язика до передньої частини піднебіння, біля верхніх зубів. Ви­мовляючи звук [л']( ми притискуємо язик до піднебіння й вимовляємо цей звук м'яко. Отже, звук [л'] — це м'який приголосний звук. М'які приголосні звуки на письмі позначаємо [=].

Гра «Уловіть м'який приголосний звук»