Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти .Читання.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
487.97 Кб
Скачать

Тема уроку. «Моя ро­дина». Формування аудіативних умінь за текстом Г.Андрусяка"Вечеря". Практичне ознайомлення з мовними зву­ками. Наголос, наголошений звук, склад. Уявлення про слова назви предметів.

Мета. Дати уявлення учням про мовні звуки, голосні, приголосні, * умовні позначення звуків; наголос, наголошений звук; склад; розвивати мовлення й мислення; поповнити словниковий запас першокласників словами «полуниця», «суниця», «мовний апа­рат»; виховувати бажання дотримуватися дружніх стосунків із членами родини, робити спільні справи, які здружують родину.

Обладнання: картки із складоподілом слів, сигнальні картки з умов­ними позначеннями звуків; предмети й предметні малюнки.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу.

Гра «Покажіть, як...»

— Я буду читати вірші, а ви спробуйте вимовити ті звуки, які чу­ються від руху предметів.

Дує, дує вітер:

Ш-шш-ш...

Дує,задуває:

Ш-ш-ш-ш...

Жовтенькі листочки

з дерева зрирає;

Ш-ш-ш-ш.

У годинника пісня тика:

Тік-так, тік-так, тік-так

У пташки-синички така:

Пік-пік, пік, пік-пік!

У поросятки така:.!

Рюх-рюх! Рюх»-рюх!

У їжачка така:

Плюх-плюх, плюх-плюх!

Чу-чу-чу! Я по морю швидко мчу.

Чу-чу-чу! Чу-чу-чу!

Пісеньку співаю.

Чу-чу-чу! Чу-чу-чу!

Всіх вас покатаю.

/■■■■■

--Якназйваються звуки, які не вимовляються людьми? (Немовні).

1. Поділ слів на склади.

Гра «Упіймайте односкладове слово (з голосу учителя)

«Мир», «парта», «оса», «сік», «торт», «книжка», «ручка».

Гра «Вилучіть зайве»

Ластівка, горобець, індик, синичка.

Чорнобривці, айстри, липа,.тюльпани.

Тролейбус, трамвай, машина, пароплав.

3. Фізхвилинка,

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

— Учора ми з вами говорили про ваші родини. А сьогодні ми пого­воримо про те, як ви разом із родиною збираєтеся всі вдома після ро­боти, після уроків. (Діти розказують про свою родину). Послухайте оповідання І. Андрусяка «Вечеря» (с. 14). Зверніть увагу, чим зайнятий кожен член родини.

Словникова робота

«Полуниця» — садова рослина, яка, має червоні, солодкі ягоди.

«Суниця» — кущова рослина з червоними ягодами, тільки вони на­багато менші, ніж полуниця, і ростуть у лісі, на галявині.

2. Читання та аналіз тексту.

— Як сім'я збирається пити чай? Розкажіть за малюнком. Складіть речення зі словом і намальованим предметом. Наприклад, дідусь ви­микає телевізор. (Кожне рецення з трьох слів).

• Слова читають діти, які вміють читати.

— Кому яке варення принесла бабуся?

— Чи погоджуєтеся ви, що сім'я швидко зібралася пити чай. Завдя­ки чому?

3. Робота з малюнками (с. 12-13).

— Подивіться, як художник зобразив цю дружню родину. Найзатишніша розмова родини ввечері за чашкою чаю. Кожен зможе розка­зати, як пройшов день.

— Який настрій у членів сім'ї? ,

— Що може казати бабуся дідусеві?

— Що скажуть члени сім'ї один одному, коли поп'ють чай?

— Як діти повинні подякувати батькам? Як бачите, сім'я збираєть­ся, щоб поспілкуватися.

4. Робота над мовними звуками.

— Вимовте слово «мама», поділіть його на склади. Скільки складів у слові? Повторіть той звук у слові, який я буду промовляти про­тяжно: м-а-а-ама. (Звук [а]). Вимовте цей звук окремо. Подивіться, як я вимовляю цей звук. Широко відкрийте рот, кінчик язика притисніть до нижніх зубів. Видихніть струмінь повітря.

Ми з вами вимовили звук [а]. Це мовний звук. Мовні звуки — це ті звуки, які мовляться мовним апаратом, до якого входять зуби, губи й піднебіння, язик, а також струмінь повітря. Докладіть долоньку перед ротом, подуйте на долоньку. Що ви відчули- струмінь повітря. Чи зустрічає струмінь повітря перешкоду, коли ми вимовляємо звук [а]? (Не зустрічає). Вимовте звуки [о], [у], [и], [і], [є], зверніть увагу на на­явність перешкод.

Отже, якщо при вимові звуків струмінь повітря не зустрічає пере­шкод, — це голосні звуки.

— Який перший звук у слові «мама»? ([м]).

Спостерігайте, як я вимовляю цей звук. (Учитель підкреслено про­мовляє звук [м]). Я стискую губи й виштовхую струмінь повітря. Ви так само Стисніть губи, напружте голосові зв'язки, виштовхніть стру­мінь повітря додаючи голос.

— Чи зустрічає струмінь повітря перешкоду?

— Що є перешкодою?

Отже, якщо при вимові цього звука струмінь повітря зустрічає пе­решкоду, — такий звук називають приголосним.

Повторіть голосні звуки [о], [а], [у]. Що вам нагадує положення губ? (Учитель показує кружечок). Отже, усі голосні звуки будемо на письмі позначати кружечком і брати цей кружечок у квадратні дужки, щоб знати, що це позначення голосного звука [•].

А тепер вимовте звук [м]. Спостерігайте за положенням губ. Що це положення вам нагадує? (Риску). Отже, приголосні звуки будемо позначати рискою [—]. Я вимовляю два звуки разом -це злиття

[ма]. Який перший звук? Як він позначається? Який наступний? Як він позначається? Отже, злиття двох звуків [ма ]позначимо

Послухайте, який звук у слові «мама» я вимовляю голосніше. (Учи­тель підкреслено промовляє перший звук [а]). Звук, який вимовляємо-голосніше, називаємо наголошеним. Це звук на письмі позначає значок, який називається наголосом. Той склад, у якому є наголошений звук, називається також наголошеним.

— Поділіть слово «бабуся» на склади, Скільки складів у слові? (Три). Використайте питальну інформацію до слова. Ось так:

— Бабу-у-уся?

— Який звук промовляється голосніше? ([у]).

— Цей звук наголошений. Отже, і склад -бу- теж наголошений.

Гра «Вимовте наголошений звук

(Учитель підкреслено вимовляє наголошені звуки: «дідусь», «та­то», «варення», «чашка»).

— Назвіть слово «тато». Поділіть його на склади. Визначте наголо­шений склад.

— Подивіться, як позначається наголос.

— Назвіть у слові голосні й приголосні звуки.

— Прочитайте речення з підкресленим словом: