- •Сурет. Тақырыбы: Кемпірқосақ.
- •Тақырыбы: Көбелек (кляксография)
- •Тақырыбы: Meн қандай көбелек көрдім? (кляксография)
- •Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картотекасы
- •№ 5 «Айгөлек» тобы
- •Сурет. Тақырыбы: Сиқырлы үшбұрыштар.
- •Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картотекасы
- •№ 5 «Айгөлек» тобы
- •Сурет. Тақырыбы: Жолақ қағаздағы өрнектер.
- •№ 5 «Айгөлек» тобы
- •Сурет. Тақырыбы: Күзгі ағаш.
- •Сурет. Тақырыбы: Күз көрінісі.
- •Сурет. Қазақстан жануарлары. Түлкі.
- •Сурет. Тақырыбы: Бұлт.
- •Сурет. Тақырыбы: Менің мысығым.
- •Сурет, Тақырыбы: Күзгі жапырақтар шоғы.
- •Сурет. Тақырыбы: Ертегідегі аң.
- •Тақырыбы: Жүзім бұтағы.
- •Сурет. Тақырыбы: Күзгі бұлыңғыр күн.
- •Тақырыбы. Табиғат көрінісі.
- •Сурет. Тақырыбы: Әдемі гүлдермен өрнектелген кружка.
- •Мүсіндеу. Тақырыбы: Пиала.
- •Сурет. Тақырыбы: Қазақтың ою-өрнегі. "Қайнар"
- •Сурет. Тақырыбы. Сайқымазақ - сәнді адам.
- •Сурет. Тақырыбы. Айдаһар.
- •Тақырыбы. Бұтаққа қонған құс.
- •Сурет. Тақырыбы. Шебер-фломастер.
- •Сурет. Тақырыбы: Қазақтың ұлттық ою-өрнегі. Құс қанаты (кесе).
- •Сурет. Тақырыбы. Үлкен және кіші шыршалар.
- •Сурет. Тақырыбы. Жаңа жылдық шырша.
- •Тақырыбы: "Анамның портреті"
- •Сабақтың тақырыбы "Көңілді және мұңды".
- •Сабақтың тақырыбы "Көңілді қызықты бет бейне"
- •Тақырыбы: Менің көңіл күйім.
- •Тақырыбы: Киіз үйді әшекейлейміз.
- •Сурет салу Тақырыбы: Менің түсім.
- •Сурет салу Тақырыбы: Ұшатын құс.
- •Сурет салу Тақырыбы: Шөп.
- •Сурет салу. Тақырыбы: Хризантема.
- •Сурет. Көрінбейтін суреттер. (Фото - көшірме)
- •Сурет. Тақырыбы: Кешкі қала.
- •Сурет. Тақырыбы: Кешкі қала. "Тырнау" (гратаж).
- •Сурет салу Тақырыбы: Раушангүл.
- •Сурет салу Тақырыбы: Теңіз патшалығы.
- •Сурет. Тақырыбы: Бозқараған гүлінің бұтағы. (сирень)
- •Сурет салу Тақырыбы: Қазақстандағы жануарлар. Қоян.
- •Сурет салу Тақырыбы: Жайлау
- •Таңдаулы жұмыстар көрмесі.
Сурет. Тақырыбы: Кешкі қала.
Сабақтың мақсаты. Балаларды сурет салудың "тырнау" (гратаж) техникасымен таныстыру өз еріктерімен қағазды сурет салуға дайындау (балауызды тегістеп жағу және қара тушпен оны бояу).
Қажетті құралдар. Бояулар, балауыз, сұйық сабын немесе қою шампунь, қара тушь, ұшы үшкір таяқшалар.
Іс – әрекет кезеңдері. |
Тәрбиешінің іс – әрекеті |
Балалардың іс – әрекеті |
Мативациялық қозғаушы
|
|
|
Ұйымдастыру шылық- іздену шілік |
Сабақтың барысы: Тақырып екі сабаққа жоспарланады. Бірінші сабақта - қағазды сурет салуға дайындау. Екінші сабақ - сурет салу. Тәрбиеші балаларға алдын-ала кешкі қала көрінісіне бақылау жасауды тапсырып, олардың алған әсерлерін бөлісіп, кешкі қала көрінісінің фотосуреттерін көрсетіп, онда қандай бояу түстері басым болатынына назар аударады. - Балалар, біз кешкі қала көрінісін ерекше бұрын қолданбаған әдіс-тәсілдермен саламыз. Ол үшін біз "сиқырлы" қағаз дайындап алуымыз керек. Бүгін біз бәріміз сиқыршылар боламыз. Салатын суретіміз кешкі қала көрінісі болғандықтан сурет салатын қағазымыз қара түсті болады. Біз мына "сиқырлы таяқшалармен" сурет саламыз, - деп тәрбиеші көрсетіп, таяқшаның үшкір ұшымен қара түсті фонды "тырнап", "қырып", сурет салып көрсетеді. - Сурет салуды мұндай тәсілін "тырнау" яғни "гратаж" арқылы сурет салу деп атайды екен. Бұл сөз француз тілінен орыс тіліне аударғанда «скрести» - қазақша - тырнау болып айтылады. Байқасаңдар, сурет салғанда қағаздың үстіңгі бетін сиқырлы таяқшалардың көмегімен тырнап, сурет саламыз. Алдымен бүгін біз қағазды дайындап аламыз. Жұмыстың орындалу реті. 1. Қағаз бетіне әр жерге ашық түсті бояулармен дақ түсіріп аламыз. 2. Қағаз кепкен соң оның бетін тұтас май шаммен тегістеп бояп шығамыз, мұнда өте ұқыпты болу талап етіледі. 3. Шампуньді қара тушька құйып алып, онымен қағаздың бетін тұтас, тегіс бояп аламыз. 4. Қағазды кептіреміз. Біздің қағазымыз кепкен соң дайын болды. Балалардың өз бетінше жұмыстары.
|
|
Рефлекстік - үйлесімділік |
Балалар жұмыстарын талдау
|
|
Сурет. Тақырыбы: Кешкі қала. "Тырнау" (гратаж).
Сабақтың мақсаты: «Тырнау» техникасын меңгеруді жалғастыру кешкі қала көрінісінің суретін сала білуге үйрету өзінің ойын қағаз бетіне түсіре білуін бекіту, бейнелерді қағаз бетіне композиция құрап орналастыруға жаттықтыру.
Қажетті құралдар: Алдын-ала дайындалған қағаздар, ұшы үшкір таяқшалар.
Іс – әрекет кезеңдері. |
Тәрбиешінің іс – әрекеті |
Балалардың іс – әрекеті |
Мативациялық қозғаушы
|
|
|
Ұйымдастыру шылық- іздену шілік |
Сабақтың барысы: Тәрбиеші балалармен кешкі қала көрінісін әңгімелеуден бастайды. Қаланын түнгі көрінісінің күндізгі көрінісінен айырмашылығы неде? Түнгі қала көрінісін қандай бояулармен беруге болады? Тәрбиеші қала көрінісін салуда парақ қағаздың бетін толық пайдалану қажеттігін ескертеді. Балалар өз беттерінше мазмұнды ойластырып, анықтайды және не салу керек, оны қай жерге, қалай орналастыру керектігі нақтылап алады. - Ал енді барлықтарың қолдарыңа сиқырлы таяқшаларыңды алып, сурет салуды бастаңдар. Балалар мұндай әдіспен сурет салғанда композицияны алдын-ала ойластырып, қай жерге не салуды жоспарлап алады. Содан кейін ғана барып бейнелерді таяқшамен қырып, бастауларына болады. Балалардың өз бетінше жұмыстары. Балалар жұмыстарын талдау Тәрбиеші барлық балалар жұмыстарын тақтаға ілгенде, олар бірлесіп кешкі қала көрінісін құрайды. Егер балаларға мұндай әдіс-тәсілдермен сурет салу ұнаса, бос уақыттарында төмендегідей тақырыптарда сурет салу ұсынылады: - "түнгі аспан";- "мерекелік от шашу"; -"жер асты патшалығы"; - "түнгі көбелек".
|
|
Рефлекстік - үйлесімділік |
|
|
