Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
сур.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
149.13 Кб
Скачать

Сурет салу. Тақырыбы: Хризантема.

Сабақтың мақсаты: Қылқаламмен симметрия салуда қарапайым қозғалысты пакты бере білу, түстерді сезіну және араластыра білу дағдыларын жетілдіру. Көз мөлшерін дамыту, эстетикалық сезімдерін қалыптастыру.

Қажетті құралдар: хризантеманың суреті, бояулар, қылқалам, қағаз.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы:

Балаларға хризантеманың суретін көрсету. Бұл гүлдің шөптерден айырмашылығы - оның өте өткір тікенектері бар және жапырағының көлемі күрделі екенін түсіндіру. Одан кейін тәрбиеші хризантеманың суретін салу технологиясын түсіндіреді.

1. Гүлдің суретін саламыз, ақ түске аздаған қызыл бояу қосамыз. қандай түс шықты? Күлгін түс. Жоғары жақ шетінен қағазға нүкте қоямыз - ол гүлдің ортасы.

2. Шалшықтың және хризантеманың сәл иіліп тұрған сабағын саламыз.

3. Көптеген кішкентай шөптер салып, оларды бір-бірімен қосамыз. Бұл гүлдің жапырақтары болады.

Балалардың өз бетінше жұмысы.

Балаларға тағы бір үлкен гүлдің суретін салғызып жартысын жапырақтарын өздеріне салғызу керек.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалардың жұмысын талдау

Сурет. Көрінбейтін суреттер. (Фото - көшірме)

Сабақтың мақсаты: Сурет салудың фото - көшірме техникасымен таныстыру, сурет салуға қызығушылығын арттыру ой-қиялын дамыту.

Қажетті құралдар: балауыз шам (свеча), қағаз, акварель бояулар, жалпақ қылқалам.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: Тәрбиеші: - "Фокус" көргілерін келеме? - деп сұрайды. Ол қағазды алып, оны бояумен бояй бастайды. Ал қағазда "бейнелер" пайда болады. Содан кейін оның құпиясын ашу үшін балаларға кішкентай балауыз шам бөліктерін таратып береді де, езі онымен қағазға қалай сурет салуға болатынын көрсетеді. Балалар ез ойларынан ненің суретін салғысы келсе, соны салады. Ол алғашқыда - гүл, саңырауқұлақ, күн т.б сияқты қарапайым суреттер болуы мүмкін. Енді, осы бейнелерді көру үшін парақ қағазды женіл қозғалтып, оның үстінен бояумен тұтас тегіс етіп бояу ұсынылады. Бастапқыда бір-екі түс қолданылса, бұл әдісті меңгере бастағанда бірнеше заттардың бейнесін салуға болады. Балауыз шаммен салынған суреттер үстіне бояу жаққанда, ол суреттер анық көрінетін болады.

Балалардың өз бетінше жұмыстары.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалардың жұмыстарын талдау