Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
сур.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
149.13 Кб
Скачать

Тақырыбы: Менің көңіл күйім.

Сабақтың мақсаты: Балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, жаңа бейнелер жасай білуге баулу, сурет салуда өзінін көңіл күйін бейнелей білуге жаттықтыру.

Қажетті құралдар: бояулар, қағаз, қылқалам.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы. Балаларға Сальвадор Дали, Пикассоның салған суреттерін көрсетіп, олар осы суреттерді (көңіл күйлері) осы адамдардың көңіл күйлерін сезініп отырып салғанын жеткізеді. Тәрбиеші балаларға жаттығуды ұсынады.

Балалардың өз бетінше жұмысы.

Балаларға бүгінгі көңіл күйлеріне байланысты бояудың түсін таңдап ұсынады. Сурет салу баланын өз қалауымен болады. Балалар әр түрлі ашық түсті дақтар, сызықтар, сұлу суреттер (живопись) салып, өз көңіл күйлерін білдіреді.

Балалардың жұмысын талдау

Кез келген суреттен оның көңіл күйін табу.

Ойын 'Айна"

Ағарады және жарқырайды

Ешкімге ол өтірік айтпайды.

Шындықтың бәрін айтады

Бәрін нақты көрсетеді. Ол не? (айна)

Рефлекстік -

үйлесімділік

Қорытындылау.

Жайнаға жақындап көңілсіз, көңілді т.б. мимикамен көрсетіп жаттығуларын сұрайды.

Сынып дайындық

Күні

Пән аты бейнелеу өнері

Тақырыбы: Киіз үйді әшекейлейміз.

Сабақтың мақсаты: Қазақтың ою-өрнектері жөніндегі білімдерін бекіту. Балаларға киіз үйді ою-өрнектермен безендіруді үйрету. Түс және ырғақты сезінулерін дамыту.

Қажетті құралдар: қылқалам, бояу.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Әңгімелеу Балаларға киіз үйдің макетін көрсетеді. Қазақ халқының табиғатының ерекшеліктеріне қолайлы баспана киіз үй жайлы түсіндіреді. Күнделікті қолданатын үйлер 18 қанаттан, ал ең үлкені 35 керегеден турады. Кейбір үйлердің керегесі 6 қанатты болып келеді.

Суретпен жұмыс Киіз үйді шебер адамдар қазақ халқының ою-өрнектерімен әшекейлеген.

Сұрақ- жауап

Қазақ халқының қандай ою-өрнектерін білесіңдер? Қазақтың қолданбалы өнерінде қандай түстер қолданылады?

Сергіту сәті

Балалардың өз бетінше жұмысы.

Киіз үйді ою-өрнек элементтермен әшекейлеуде қалай орналастыруды көрсетеді.

Жұмбақтар жасыру.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Қорытындылау.

Балалардың жұмысын талдау

Сурет салу Тақырыбы: Менің түсім.

Сабақтың мақсаты: Балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, бұрынғы алған білімдерін жана жағдаяттарды шешуде қолдана білуге, белгілі бір бейне жасауда түстердің үйлесімділігін олардың қимыл-қозғалысын және көңіл күйін көре білуге баулу.

Қажетті құралдар: бояулар, қағаз, қылқалам.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші балаларға ұсынылған дәптерге жаттығуларды орындатады. Әр түрлі түстердің көмегімен дақтар салуға болатынын және олардың бәрі адамның көңіл күйі білдіретінін естеріне түсіреді.

- Бүгін қандай түс көрдіңдер? Естеріңе түсіріңдерші. Ол ашық түрлі түсті және ақ-қара ма? Көңілді, көңілсіз немесе аянышты ма? Басқалардан көңіл күйін көтеру үшін осы түстер ішінен қандай түсті таңдалар едіңдер?

Балалардың өз бетінше жұмысы.

Түстін әсерін екі түрлі вариантпен бейнелеуге болады: сызба түрде және түрлі түсті.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалардың жұмысын талдау.

Түс кезіндегі балалардың көңіл күйлерін суретіне қарап табулары қажет.

Сынып дайындық

Күні

Пән сурет салу Тақырыбы: Көктем келді.

Сабақтың мақсаты. Балаларды көктем көрінісінің суретін сала білуге үйрету көктем табиғатының ерекшелігіне сәйкес бояу түстерін таңдай білу өз ой-қиялымен композиция құра білу, шығармашылықпен өздігінен дербес әрекет ете білуге баулу. Жыл мезгілдеріне, табиғатқа сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.

Қажетті құралдар: акварель немесе гуашь бояулар, қағаз, қылқалам оны қоятын тұғырлар, су сүлгі.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: Көктем туралы әңгіме. Тәрбиеші табиғаттағы маусымдық өзгерістерге назар аударады: жарқырап күннің шығуы, алғашқы қарлығаштың ұшып келуі, шөптер, көктемгі гүлдер, даланың жылынуы, күннің ұзарып, түннің қысқаруы.

Көктем қандай көңілді,

Күміс жаңбыр төгілді,

Мөлдір аспан ашылып,

Күн пердесі сөгілді.

Шығарма мазмұнына талдау жасалып, көктем мезгілінің ерекшеліктерін балаларға әңгімелетеді.

H. H. Чайковскийдің "Жыл мезгілі" шығармасынан үзінді тыңдау.

"Күртік қар" ойыны.

Балалар мәтін мазмұны бойынша қозғалыстар жасайды. Аланда күртік қар жатыр. Ол үлкен - өте үлкен. Енді міне, күннің сәулесі түсіп, оны еріте бастады. Күннің жылы сәулесінен күртік қар біртіндеп еріп. Төмен түсе бастады. Одан жіңішке, және өте әлсіз жылғалар ақырын аға бастады. Күн одан сайын ысып, күштірек қыздыра түсті. Жылғалар да оянып, жолындағы тастар, бұталар мен ағаштарға қарамастан тез-тез ағатын болды. Бірақ, ол біраз уақыттан соң өзінің жолындағы өзен-көлдерге құйылып жоқ болды.

- Көктемгі табиғатты бейнелеу үшін суретші қандай түсті пайдаланады?

- Картинада не бейнеленген? (ағаштар, шөп, гүлдер, ашық аспан т.б.) -

Рефлекстік -

үйлесімділік

Қорытындылау Балалардан ненің суретін салғылары келгенін сұрап, сурет салудың техникаларын естеріне түсіреді. Балалардың өз бетінше жұмысы. Балалардың суреттеріне талдау жасау