Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
сур.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
149.13 Кб
Скачать

Сурет. Тақырыбы. Шебер-фломастер.

Сабақтың мақсаты: сызықтардың көмегімен белгілі бір бейнені бере білу қабілеттерін дамыту қарындаш пен фломастерде дұрыс ұстай білу дағдыларын бекіту. Көркемдік талғамын қалыптастыру

Қажетті құралдар. фломастерлер, маркерлер. қарындаштар, қосымша материалдар: ұсақ моншақтар (бисерлер), дәндер, жұмсақ сым темірлер, сапасы ор түрлі қағаздар, мақта, конфеттердің қағаздары,түймелер. т:б. (бұл заттарды балалар қарындашпен немесе фломастерлермен жұмыс жасағысы келмесе пайдаланады.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Шаттық шеңбер құрайық

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Барша жанды құрметтеп,

Бой иеміз біз.

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: тәрбиеші фломастерлер мен маркердің түсі қарындашпен салыстырғанда ашық, қанық болатынын түсіндіреді. Олар суреттерді бояғанда бірден көзге түсу үшін өте ыңғайлы, және мультипликациялық стилдегі, ақпараттық иллюстрациялар үшін қолдануда тиімді. Фломастер мен маркерлердің көлемі, пішіні жағынан әр түрлі болып келеді. Маркердің екі түрі болады: сулы сия құйылған, екіншісі спиртпен дайындалған. Спиртті фломастерлер ұзақ сақталатын және бояуларды бір-біріне ауысып кетпейді. Ал сиямен жасалған фломастерлер бояулары бір-біріне араласып кетеді. Жіңішке фломастерлермен ұсақ бөліктерді анық бояуға болады. Жалпақ маркерлер тұтас бетті бояуға ыңғайлы. Тәрбиеші фломастер мен маркерді өз еріктерімен сурет салуға береді.

Балалар өз бетінше жұмыстары.

Балаларға бір түстің үстіне екінші түсті бояп, басқа жаңа түс алуға бағыт береді. Олардың жұмыстарының барысында басқа заттарды пайдалануға болатынын айтып оған көмектеседі.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Сурет. Тақырыбы: Қазақтың ұлттық ою-өрнегі. Құс қанаты (кесе).

Сабақтың мақсаты. Тұтынатын заттардың пішініне сәйкес ою-өрнектермен әшекейлей білуге үйрету. Құс қанаты өрнегімен таныстыру Ұлттық сәндік-қолданбалы өнерге деген қызығушылықтарын дамыту.

Қажетті құралдар: бояулар, қылқалам, оны құятын тұғырлар, ұлттық ою-өрнек элементтерінің суреттері, кесенің үлгісі.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Ұйымдастыру

Дөңгеленіп тұрайық

Шаттық шеңбер құрайық

Қуанамын мен де

Қуанасың сен де

Қуанайық достарым

Арайлап атқан күнге.

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: Тәрбиеші ұлттық ою-өрнек элементтерінің суреттерін көрсетіп, олардың. аттарын атауды ұсынады (тұмарша, төртқұлақ, қайнар, сынық мүйіз, қошқар мүйіз т.б).

- Бүгін біз сендермен "құс қанаты", "бұғы мүйіз" деп аталатын ою-өрнек түрлерімен танысамыз.

Тәрбиеші оларға екі элементтің ерекшелігі мен айырмашылығын, ұқсастығын салыстыра отырып түсіндіреді.

Балалардың өз бетінше жұмыстары.

Балалар дәптердегі ою-өрнектерді қарындашпен сызып және оны бояйды. Кесенің суретін салып, осы ою-өрнекпен әшекейлеуді ұсынады.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалардың жұмыстарын талдау