Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
сур.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
149.13 Кб
Скачать

Сурет. Тақырыбы: Қазақтың ою-өрнегі. "Қайнар"

Сабақтың мақсаты. Белгілі бір тұтынатын бұйымдардың пішініне сәйкес ою-өрнектермен әшекейлей білуге үйрету. "Қайнар" өрнегімен таныстыру. Балалардың көркемдік талғамын қалыптастыру, ою-өрнектегі түс үйлесімділігі мен ырғақты сезінуге, әсемдікті қабылдай білуге тәрбиелеу.

Қажетті құралдар. Қазақтың сәндік-қолданбалы өнері бұйымдары, қылқалам, бояулар, су, тұғырлар, сүлгі.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Шаттық шеңбер

Біз ерекше баламыз

Айтқан тілді аламыз

Достарымды көргенде

Қуана қарсы аламын

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы. Тәрбиеші балаларға қазақ халқының тұрмыстық тұтынатын бұйымдарының үлгісін көрсетіп, олардың ою-өрнектеріне ерекше назар аударғаны.

- Сендер ою-өрнектердің қандай түрлерің білесіңдер? (тұмарша, төртқұлақ т.б). Біз бүгін "Қайнар" деген өрнектің түрімен танысамыз. Бұл өрнек неге ұқсайтынын айтып беріңдерші? (судың тамшысына). Дұрыс айтасыңдар, қайнар деген сөздің мағынасы да судың басталатын көзі тәрізді. Бастау, қайнар бұлақ деп атайды, сол бұлақ суынын бір тамшысына ұқсайды екен.

Тәрбиеші нүктелердің көмегімен оюды салуды және салып болғаннан кейін өз бетінше бояуға тапсырма береді. Дәптердегі табақшаны "қайнар" өрнегімен әшекейлеу жолдарын көрсетіп, түсіндіреді.

Балалардың өз бетінше жұмыстары.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалар жұмыстарын талдау

Сурет. Тақырыбы. Сайқымазақ - сәнді адам.

Сабақтың мақсаты. Адам бейнесінің суретін салуға жаттықтыру. Дене бөліктерінің қатынасын дұрыс бере білуге бағыт беру. Қарапайым қимыл-қозғалысты бейнелей білу дағдыларын қалыптастыру.

Қажетті құралдар: қарындаштар, бояулар, адам бейнесі (модель).

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мативациялық қозғаушы

Шаттық шеңбер құрамыз

Сыңғыр, сыңғыр сырғалар

Құлағымда ырғалар

Оң қолымда білезік

Сол қолымда білезік

Саусақтарда сақина

Қане санап көрсетші

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы. Қағаздан жасалған адамның жеке мүшелерін "моделін" дайындап, ол сым темірмен бір-біріне біріктіріледі. Бұл - сайқымазақ (клоун). Ол тақтайдың үстіне ермексаз немесе желім арқылы орналастырылады. Балаларға сайқымазақ туралы әңгімелей отырып, оның қозғалыс белгілерін көрсету және оның суретін салуға дайындау.

1. Қарындашпен сурет салу. Сайқымазақтың аяқтары қағаздың ортасынан басталуы керек, ол қозғалады, билей алады.

2. Сызықтармен жолақ жасап, оны шалбары етіп және бәтеңкесін де қоса саламыз.

3. Бұл күртешесі: оның жоғарғы бұрыштарына жеңдерін саламыз.

4. Жеңдерінен соң саусақтары көрінеді. Бір қолында ол қолшатыр, ал екінші қолында доп ұстап түр.

5. Бас, мұрын, ауыз, көз және шашын салу керек. Басына бас киім кигізуге болады.

6. Сайқымазақтың киімдерін түрлі түсті бояулармен бояу: бір жеңін қызыл, екіншісін сары, шалбарын жасыл, бас киімін көк етіп бояуға болады деп бағыт беру.

Балалардың өз беттерінше жұмыстары,

Сайқымазақтың түр - сипатының ерекшеліктеріне назар аударту.

Рефлекстік -

үйлесімділік

Балалар жұмыстарын талдау