- •Передмова
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
Хід заняття
І. Повторення вивченого матеріалу 1. Що називається ходом?
2. Як ходить шашка?
3. Як б`є шашка?
4. Що потрібно зробити з шашкою, яку побили?
5. Чи бере участь побита шашка у подальшій грі?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
С тавимо позицію: білі - прості е1, d2 (2), чорні - прості b4, f4(2). Скільки білих і чорних шашок є на д ошці? Гуртківці відповідають, що у кожної сторони на дошці по дві шашки. А яких шашок більше на шашковій дошці білих чи чорних? Після о тримання відповідей п ідсумовуємо, що переваги у шашках не має жодна сторона. І білих, і чорних шашок порівну, а саме дві. Проте, незважаючи на рівність шашок на дошці, білі з допомогою удару виграють. Вони віддають під бій одну шашкe, а забирають дві шашки суперника, а саме: 1. d2-e3 f4:d2 2. e1:a5х. На дошці залишилася тільки одна білі шашка. «Хто ж переміг у даній позиції – білі чи чорні?», - запитуємо у дітей. Робимо іпідсумок: на дошці залишилася тільки одна шашка блих, а це значить, що перемогу отримали білі, адже всі чорні шашки знищені.
Розставляємо на дошці ще одну позицію: білі - прості e1, f2 (2), чорні – прості b2, f4(2) і пропонуємо провести удар за білих, попередивши, що він схожий на попередній: 1. f2-e3 f4:d2 2. e1:a1х. Знову перемогли білі. Вони скористалися чергою свого ходу і провели удар.
У всіх позиціях, що розв’язували, фінальний, тобто заключний удар відбувався з поля e1. Тому тема цього заняття «Удар з поля e1» або «Удар з e1».
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Провести удар це значить – … ?
2.Яке правило відносно бою ми знаємо?
3.Як правильно здійснювати бій шашок?
4.Що ми робимо з побитими шашками?
5.Чи беруть вони участь у подальшій грі?
6.Хто переміг у грі, якщо на дошці залишилася, наприклад, хоч одна шашка білих?
Заняття 28. Удар з поля g1.
Мета: Познайомити гуртківців з ударом з поля g1. Розвивати пам’ять та мислення вихованців.
Хід заняття
І. Повторення вивченого матеріалу 1. Що називається ходом?
2. Як ходить шашка?
3. Як б`є шашка?
4. Що потрібно зробити з шашкою, яку побили?
5. Чи бере участь побита шашка у подальшій грі?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
У
даром
називається такий тактичний прийом,
коли під бій віддається одна шашка, а
збивається декілька шашок суперника.
Розглянемо таку позицію: білі – прості g1, h2(2), чорні – прості d4, h4(2). Пропонуємо вирішити це завдання, яке спочатку буде їм непросто розв’язати. У цьому положенні білі ходять 1.h2-g3 h4:f2 2. g1:c5 і виграють шашку. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції досягається ходом 1.h2-g3. Чорні були змушені побити шашку білих g3. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Наприклад, розглянемо таку позицію: білі – прості g1, f2(2), чорні – прості d4, h4(2). Пропонуємо вихованцям вирішити це завдання, яке спочатку буде їм непросто розв’язати. У цьому положенні білі ходять 1.f2-g3 h4:f2 2. g1:c5 і виграють шашку. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції досягається ходом 1.f2-g3. Чорні були змушені побити шашку білих g3. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Ставимо ще одну подібну позицію: білі - прості g1,h2 (2), чорні - прості d4, h4(2). Скільки білих і чорних шашок є на дошці? Гуртківці відповідають, що у кожної сторони на дошці по дві шашки. А яких шашок більше на шашковій дошці білих чи чорних? Після отримання відповідей підсумовуємо, що переваги у шашках не має жодна сторона. І білих, і чорних шашок порівну, а саме дві. Проте, незважаючи на рівність шашок на дошці, білі з допомогою удару виграють. Вони віддають під бій одну шашкe, а забирають дві шашки суперника, а саме: 1. h2-g3 h4:f2 2. g1:c5х. На дошці залишилася тільки одна білі шашка. «Хто ж переміг у даній позиції – білі чи чорні?», - запитуємо у дітей. Робимо підсумок: на дошці залишилася тільки одна шашка білих.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Провести удар це значить – … ?
2. Яке правило відносно бою ми знаємо?
3. Як правильно здійснювати бій шашок?
4. Що ми робимо з побитими шашками?
5. Чи беруть вони участь у подальшій грі?
6. Хто переміг у грі, якщо на дошці залишилася, наприклад, хоч одна шашка білих?
Заняття 29. Правила гри
Мета: Познайомити гуртківців з правилами гри. Розвивати пам’ять та мислення вихованців.
