- •Передмова
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття.
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
Хід заняття
І. Повторення вивченого матеріалу
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Л юдина, яка з вами грає в шашки називається партнером або суперником. Шашки – це гра в якій борються за перемогу два чоловіки. Один керує білими, інший чорними шашками. Кожному з них перед початком гри дається по 12 шашок (плоских, круглої форми), одному – білих шашок, іншому – чорних. Шашки розставляються на чорних полях перших трьох горизонталей. Так, на першій горизонталі 4 білі шашки ставимо на полях a1, c1, e1, g1. Пропонуємо учням: «Давайте порахуємо, скільки ж білих шашок поставимо на другій горизонталі?» Теж 4 білі шашки, які розташовуються на полях b2, d2, f2, h2. А скільки білих шашок повинно бути на третій горизонталі? Також 4 білі шашки, їх кладемо на поля a3, c3, e3, g3. Кожний вихованець ставить шашки на шашкову дошку самостійно, але під контролем керівника гуртка. Якщо хтось з вихованців неправильно розташовує шашки, то керівник гуртка виправляє його помилку.
Спочатку всі ставлять на дошку одну шашку, а потім другу, третю… Після завершення розташування білих шашок рахуємо скільки всього білих шашок покладено на шашкову дошку. 4 та 5 горизонталь залишаємо вільними від шашок. Запитуємо у вихованців: «Чому?» І відповідаємо: «Тому що, на полях четвертої та п’ятої горизонталей на початку партії починається гра».
Потім ставимо чорні шашки. На шосту горизонталь кладемо 4 чорні шашки на поля b6, d6, f6, h6, на сьомій горизонталі розташовуємо 4 чорні шашки на поля a7, c7, e7, g7. На останню, восьму, горизонталь ставимо також 4 шашки на поля b8, d8, f8, h8. Рахуємо, скільки всього чорних шашок знаходиться на шашковій дошці.
Звертаємо увагу гуртківців, що на шашковій дошці знаходиться однакова кількість білих і чорних шашок, що створює рівні умови гри на початку партії для партнерів.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
Скільки шашок знаходиться на шашковій дошці перед початком партії?
Які шашки ставимо на перші три горизонталі?
Скільки шашок розставляється на 1, 2, 3 горизонталі?
Чому не ставимо шашки на четверту та п’яту горизонталі перед початком партії?
Скільки шашок кладемо на 6, 7, 8 горизонталі?
Які шашки ставляться на 6, 7, 8 горизонталі?
Чи однакову кількість чорних та білих шашок на початку партії знаходяться на шашковій дошці?
Скільки білих шашок ставимо на дошку перед початком партії?
Скільки чорних шашок бере участь у грі?
10. Які бувають шашки за формою?
Заняття 24. Ходи шашки
Мета: Познайомити гуртківців з видами ходів шашок. Розвивати пам’ять, мислення та увагу вихованців.
Хід заняття
І. Повторення вивченого матеріалу
1.Скільки шашок знаходиться на шашковій дошці перед початком партії?
2.Які шашки ставимо на перші три горизонталі?
3.Скільки шашок розставляється на 1, 2, 3 горизонталі?
4.Чому не ставимо шашки на четверту та п’яту горизонталі перед початком партії?
5.Скільки шашок кладемо на 6, 7, 8 горизонталі?
6.Які шашки ставляться на 6, 7, 8 горизонталі?
7.Чи однакову кількість чорних та білих шашок на початку партії знаходяться на шашковій дошці?
8.Скільки білих шашок ставимо на дошку перед початком партії?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Шашки діляться на прості та дамки, проте на початку гри всі шашки на шашковій дошці прості. Ходом у шашках вважається рух шашки з одного поля на інше. Гра в шашках відбувається тільки на чорних полях. Проста шашка ходить тільки вперед на сусіднє вільне поле по діагоналі. Щоб спростити поняття ходу для дітей дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку ми говоримо, що шашка ходить навкоси, на сусіднє вільне поле і тільки вперед. Лише після того, коли вихованці вивчать горизонталі шашкової дошки, даємо повне визначення ходу шашки.
І
снує
два види ходів: тихий хід, ударний
хід (бій). Тепер робимо простою шашкою
хід, який носить назву тихого ходу. Для
цього поставимо шашку, наприклад, на
поле a3.
Шашка, яка знаходиться на цьому полі
може зробити лише один хід на поле b4.
А чи може шашка a3
піти на поле b2?
Напевно, ні. Чому? Тому що шашка назад
не ходить. Вона може ходити тільки
вперед. Тихий хід або хід білі шашки
роблять по відношенню до дошки вгору,
а чорні шашки йдуть їм назустріч.
Показуємо, як ходять шашки з полів a5,
a7,
якщо на цих полях знаходиться біла
шашка. А тепер продемонструємо, як ходить
чорна шашка з поля a3.
Нагадаємо, що вона йде по відношенню до
дошки вниз. Показуємо, як ходить чорна
шашка з поля a5,
a7.
Розглянемо інший приклад. Нехай біла
шашка розташовується на полі c5.
Скільки ж можливих ходів має така шашка?
Тільки два. Так вона має можливість
піти або на поле
b6,
або на інше поле
d6.
Одночасно шашка не може піти на два
поля. Необхідно
вибрати
з двох полів тільки одне і зробити хід
або на поле b6,
або
на поле
d6.
Поставимо шашку на поле a3.
Пропонуємо дітям: «Тепер давайте
порахуємо, за скільки ходів шашка a3
зможе
потрапити на поле b4?»
Очевидно, що за один хід. А шашка, яка
знаходиться на полі b4
може
потрапити
на
поле b6
за два ходи. Спочатку вона потрапить на
поле c5,
а потім уже
на
поле b6.
Запитуємо: «За скільки ходів шашка з
поля b4
потрапить на поле
d6?»
За 2 хода.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Що називається ходом?
Як ходить шашка?
Чи може шашка ходити назад?
Скільки можливих ходів має біла шашка a1?
Скільки можливих ходів має чорна шашка b6?
За скільки ходів біла шашка a2 потрапить на поле b2?
Заняття 25. Перетворення шашки
Мета: Познайомити гуртківців з перетворенням шашок. Розвивати пам’ять, мислення та увагу вихованців.
І. Повторення вивченого матеріалу
1.Що називається ходом?
2.Як ходить шашка?
3.Чи може шашка ходити назад?
4.Скільки можливих ходів має біла шашка a1?
5.Скільки можливих ходів має чорна шашка b6?
6.За скільки ходів біла шашка a2 потрапить на поле b2?
І
І.
Вивчення нового матеріалу
Якщо в процесі гри шашка досягає одного із полів останньої восьмої горизонталі, то вона перетворюється в дамку. Це перетворення відбувається у два етапи. Спочатку ми знімаємо білу шашку з сьомої горизонталі, а потім ставимо білу дамку на восьму горизонталь. Так, наприклад, якщо біла шашка знаходиться на полі a7, то на полі b8 наступним ходом вона перетворюється в дамку.
Таким чином, якщо біла шашка досягла полів a7, c7, e7, g7, то на полях b8, d8, f8, h8 вона стає дамкою. Тому поля b8, d8, f8, h8 називаються дамковими полями для білих шашок. Аналогічно перетворюються чорні шашки. Знімаємо чорну шашку, яка досягла другої горизонталі з поля та ставимо дамку на поле першої горизонталі. Для чорних шашок, які досягли другої горизонталі і знаходяться на полях b2, d2, f2, h2, дамковими полями будуть поля a1, c1, e1, f1. У білих і чорних шашок є по чотири дамкові поля. Після перетворення шашки у дамку вона отримує нові права. На дошці може бути по декілька дамок. Кожна шашка може перетворитися у дамку. Тому, якщо на початку партії у нас є по 12 шашок, то може бути і по 12 дамок. Але в такій кількості дамок необхідності немає, так як для перемоги достатньо мати лише одну дамку.
ІІІ. Закріплення матеріалу. 1. Як відбувається перетворення шашки в дамку? 2. На яких полях білі шашки перетворюються у дамку? 3. Як називаються ці поля? 4. Скільки дамкових полів є на восьмій горизонталі? 5. На яких полях чорні шашки перетворюються у дамки? 6. Скільки дамкових полів знаходиться на першій горизонталі? 7. Як називаються ці поля? 8. Чи кожна шашка може перетворитися в дамку?
Заняття 26. Бій шашкою
Мета: Познайомити гуртківців з ударним ходом. Розвивати пам’ять та мислення вихованців.
