- •Розділ іі. Характеристика ґрунтово-кліматичної зони українського полісся
- •Розділ ііі. Обчислення і обрахунки
- •1.Розрахунок накопичення органічних добрив та насиченості ними ріллі
- •Порядок виконання роботи:
- •2. Розрахунок балансу органічної речовини
- •3. Прогноз стану ґрунтового покриву господарства
- •Порядок виконання роботи:
- •4. Розрахунок виносу поживних елементів сільськогосподарськими культурами
- •5. Розрахунок кількості елементів, що виносяться в ґрунт з добривами
- •Порядок виконання роботи:
- •7. Прогнозування величини втрат поживних елементів при внесенні мінеральних добрив
- •8. Розрахунок кількості внесених пестицидів і насиченості ними ріллі господарства
- •9. Екологічна оцінка насиченості ґрунтів господарства мінеральними добривами та пестицидами
- •10. Розробка комплексу заходів з екологізації сільськогосподарського виробництва
- •Висновок
- •Список використаної літератури
2. Розрахунок балансу органічної речовини
Для оцінки процесів трансформації ґрунтової органіки важливо розрахувати баланс органічної речовини. Складний динамічний комплекс органічних речовин, що утворюється при розкладі і гуміфікації органічних решток в ґрунті, називається гумусом. Джерелом утворення гумусу є рештки відмерлих рослин і тварин, продукти прижиттєвого виділення організмів, а також внесення різних видів органічних добрив при ведені сільського господарства.
Процеси, які ведуть до зменшення вмісту гумусу, вмісту гумусу, внаслідок розкладу органічних речовин на доступні рослинам компоненти мінерального живлення, отримали загальну назву „мінералізація”. Обробіток ґрунтів у процесі їх сільськогосподарського використання інтенсифікує мінералізацію гумусу. При переважанні процесів мінералізації над процесами гумусоутворення йде поступове зменшення вмісту гумусу, що може стати причиною деградації ґрунтів.
Таким чином розрахунок балансу органіки зводиться до розрахунку балансу гумусу, тобто розрахунку різниці кількості органіки, що надходить в ґрунт і кількості її, що витрачається в процесі мінералізації.
ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ:
1.Розрахунок балансу органіки проводимо за формулою:
C=(C(p)+C(0))-C(м), (5)
де C – баланс гумусу в ц/га;
C(p) – утворення гумусу з коренево-поживних решток в ц/га;
C(0) - утворення гумусу з внесених органічних добрив в ц/га;
C(м) – мінералізація гумусу в ц/га.
2. Розраховуємо значення C(p) для кожної культури за формулою
C(p)=У*К2*К3, (6)
де У – урожайність культури в ц/га (див. вих. дані);
К2 – коефіцієнт перерахунку врожаю в коренево-поживні рештки (додаток);
К3 – коефіцієнт гуміфікації рослинних решток (додаток).
C(p)жито=28*1,2*0,15=168
C(p)люпин=18*0,15*4,3=11,6
C(p)ячмінь=25*0,15*1,3=4,9
C(p)картопля=160*0,08*0,12=1,54
C(p)багаторічні трави =80*0,18*1,1=15,84
C(p)капуста=280*0,12*0,08=2,7
C(p)кормовий буряк=500*0,8*0,11=44
C(p)морква=300*0,12*0,08=2,9
3. Розраховуємо значення C(0) для кожної культури, під яку вносився підстилковий гній за формулою
C(0)= D(0)*К4*W(c)*10, (7)
де D(0) – насиченість площі органікою в т/га (див табл.6);
К4 – коефіцієнт гуміфікації органічних добрив (додаток);
W(c) – вміст сухої речовини в органічних добривах в частках (додаток).
C(0)жито=2,1*0,25*0,28*10=1,5
C(0)ячмінь=10,6*0,25*0,28*10=7,4
C(0)люпин=0
C(0)картопля=9,8*0,25*0,28*10=6,9
C(0)багаторічні трави=0
C(0)капуста=3,3*0,25*0,28*10=2,3
C(0)морква=4,2*0,25*0,28*10=2,9
C(0)кормовий буряк=5,7*0,25*0,28*10=4
Для культур, під які органіка не вноситься, значення C(0)=0.
4. Розраховуємо винос азоту врожаєм для кожної культури за формулою
N1=Y*w(N), (8)
де N1 – винос азоту врожаєм в кг/га;
Y – урожайність культури в ц/га (див. вих. дані);
w(N) – винос азоту 1 ц основної продукції в кг/ц (додаток).
N1жито=28*2,9=81,2
N1ячмінь=25*2,7=67,5
N1люпин=18*6=108
N1картопля=160*0,5=80
N1багаторічні трави=80*1,7=136
N1капуста=280*0,33=92,4
N1кормовий буряк=500*0,4=120
N1морква=300*04=200
5. Розраховуємо втрати азоту з ґрунту для кожної культури за формулою:
N2=N1*К5, (9)
де N2 – втрати азоту з ґрунту в кг/га;
N1 – винос азоту врожаєм в кг/га;
К5 – коефіцієнт перерахунку для типу культури (бобові – 0,16; всі інші культури – 0,50).
N2жито=81,2*0,5=40,6
N2ячмінь=67,5*0,5=33,75
N2люпин=108*0,16=17,28
N2картопля=80*0,5=40
N2багаторічні трави=136*0,16=21,76
N2капуста=92,4*0,5=46,2
N2кормовий буряк=200*0,5=100
N2морква=120*0,5=60
6.Розраховуємо загальні витрати азоту з ґрунту, враховуючи вимивання, мікробіологічне споживання і т. д. для кожної культури за формулою:
N3= N2*К6, (10)
де N3 – загальні втрати азоту в кг/га;
N2 – втрати азоту з ґрунту в кг/га
К6 – коефіцієнт перерахунку для виробничої групи культур ( зернові – 1,68; зернобобові – 1,40; однорічні та багаторічні трави – 1,58; просапні - 1,82).
N3жито=40,6*1,68=68,2
N3ячмінь=33,75*1,68=56,7
N3люпин=17,28*1,4=24,2
N3картопля=40*1,82=72,8
N3багаторічні трави=21,76*1,58=34,4
N3капуста=46,2*1,82=84,1
N3кормовий буряк=100*1,82=182
N3морква=60*1,82=109,2
7. Розраховуємо кількість мінералізованого гумусу для кожної культури в сівозмінах за формулою:
C(м)= N3/5*К7*К8, (11)
де C(м) – мінералізація гумусу в ц/га;
N3 – загальні втрати азоту в кг/га;
К7 – поправочний коефіцієнт на склад ґрунту (додаток);
К8 – поправочний коефіцієнт на особливості зростання культури (додаток).
Якщо культура вирощується як сидеральна, тобто на зелене добриво, то значення C(м)= 0
8. Маючи вище розраховані значення C(p), C(0), C(м), розраховуємо значення C для кожної культури по сівозмінах за формулою 3.5.
Польова №1:
C(м)жито=68,2/5*1,4*1,2=22,92
C(м)ячмінь=56,7/5*1,4*1,2=19,05
C(м)картопля=72,8/5*1,4*1,6=32,6
C(м)багаторічні трави=34,4/5*1,4*1=9,6
C(м)капуста=84,1/5*1,4*1,6=37,68
Польова №2:
C(м)жито=68,2/5*1,4*1,2=22,92
C(м)люпин=224,2/5*1,4*1,2=8,23
C(м)картопля=72,8/5*1,4*1,6=32,6
C(м)багаторічні трави=34,4/5*1,4*1=9,6
C(м)капуста=84,1/5*1,4*1,6=37,68
Овочева:
C(м)жито=68,2/5*1,4*1,2=22,92
C(м)капуста=84,1/5*1,4*1,6=37,68
C(м)морква=109,2/5*1,4*1,6=48,82
C(м)кормовий буряк=182/5*1,4*1,6=81,54
Розраховуємо балансу органіки:
Польова №1:
Cжито=(16,8+1,5)-22,92=-4,62
Cячмінь=(4,9+7,4)-19,05=-6,75
Cкартопля=(1,54+6,9)-32,6=-24,16
Cбагаторічні трави=(15,84+0)-9,6=6,24
Cкапуста=(2,7+2,3)-3768=-32,68
Польова №2:
Cжито=(16,8+1,5)-22,92=-4,62
Cлюпин=(11,07+0)-8,23=2,84
Cкартопля=(1,54+6,9)-32,6=-24,16
Cбагаторічні трави=(15,84+0)-9,6=6,24
Cкапуста=(2,7+2,3)-3768=-32,68
Овочева:
Cжито=(16,8+1,5)-22,92=-4,62
Cкапуста=(2,7+2,3)-37,68=-32,68
Cморква=(2,9+2,9)-48,92=-43,12
Cкормовий буряк=(44+4)-37,68=-31,88
9.Розраховуємо значення С1 в цілому для кожної сівозміни за формулою
∆С1=∑(Сі*Fi)/Fi, (12)
де Сі – розрахований вище баланс гумусу для кожної культури в сівозміні;
Fi - % спеціалізації відповідної культури в сівозміні (таб. 6.)
∆С1польова1=(-4,62*10)+(-6,75*4)+(-24,16*8)+(6,24*4)+(-32,68*4)/30=-12,4
∆С1польова2=(-4,62*10)+(2,84*4)+(-24,16*8)+(6,24*3)+(-32,68*5)/30=-12,4
∆С1овочева3=(-4,62*10)+(-32,68*4)+(-43,12*20)+(-31,88*6)/40=-30,8
10.Розраховуємо значення С2 для господарства в цілому за формулою:
∆ C2=∑(C1j*Fj)/100 (13)
де C1j – розрахований вище баланс гумусу для кожної сівозміни;
Fj – площа в %, яку займає відповідна сівозміна.
∆ C2=(-12,4*30)+(-12,4*30)+(-30,8*40)/100=-19,8
Результати розрахунків заносимо в роб. табл.7.
Таблиця 7.
Тип сівозміни |
Культури |
Урожайність, У, ц/га |
Утворений гумус, ц/га |
Втрачений гумус, ц/га |
Баланс гумусу С, ц/га |
|||||
з рослинних решток С(р) |
з органічних добрив С(0) |
виніс азоту врожаєм N1 |
втрати азоту з ґрунту N2 |
загальні втрати азоту N3 |
мінералізований гумус С(м) |
|||||
Польова 1 |
жито |
28 |
16,8 |
1,5 |
81,2 |
40,6 |
68,2 |
22,92 |
-4,62 |
|
ячмінь |
25 |
4,9 |
7,4 |
67,5 |
33,75 |
56,7 |
19,05 |
-6,75 |
||
картопля |
160 |
1,54 |
6,9 |
80 |
40 |
72,8 |
32,6 |
-24,16 |
||
багаторічні трави |
80 |
15,84 |
0 |
136 |
21,76 |
34,4 |
9,6 |
6,24 |
||
капуста |
280 |
2,7 |
2,3 |
92,4 |
46,2 |
84,1 |
37,68 |
-32,68 |
||
По сів. |
|
|
|
|
|
|
|
|
-12,4 |
|
Польова 2 |
жито |
28 |
16,8 |
1,5 |
81,2 |
40,6 |
68,2 |
22,92 |
-4,62 |
|
люпин |
18 |
11,6 |
0 |
108 |
17,28 |
24,2 |
8,23 |
2,84 |
||
картопля |
160 |
1,54 |
6,9 |
80 |
40 |
72,8 |
32,6 |
-24,16 |
||
багаторічні трави |
80 |
15,84 |
0 |
136 |
21,76 |
34,4 |
9,6 |
6,24 |
||
капуста |
280 |
2,7 |
2,3 |
92,4 |
46,2 |
84,1 |
37,68 |
-32,68 |
||
По сів. |
|
|
|
|
|
|
|
|
-12,4
|
|
Овочева |
жито |
28 |
16,8 |
1,5 |
81,2 |
40,6 |
68,2 |
22,92 |
-4,62 |
|
капуста |
280 |
2,7 |
2,3 |
92,4 |
46,2 |
84,1 |
37,68 |
-32,68 |
||
морква |
300 |
2,9 |
2,9 |
120 |
60 |
109,2 |
48,82 |
-43,12 |
||
кормовий буряк |
500 |
44 |
4 |
200 |
100 |
182 |
81,54 |
-31,88 |
||
По сів. |
|
|
|
|
|
|
|
|
-30,8 |
|
П. Г. |
|
|
|
|
|
|
|
|
-19,8 |
|
З таблиці видно, що найбільший від’ємний баланс наявний в овочевій сівозміні, а по культурах така ситуація в цій сівозміні наявна для моркви -43,12 ц/га. Гумус втрачається за рахунок виносу азоту та великим значенням мінералізації ґрунту, що призводить до збіднення гумусовими речовинами та на подальшій родючості культур.
