- •Хід уроку.
- •I. Організаційний етап.
- •II. Мотивація навчальної діяльності.
- •III. Актуалізація опорних знань.
- •IV. Вивчення нового матеріалу.
- •Вступне слово вчителя.
- •2. З історії виявлення сніДу.
- •3. Походження віл.
- •4. Будова віл, його стійкість в навколишньому середовищі.
- •5. Як працює віл у клітині?
- •6. Шляхи зараження віл.
- •7. Симптоми та розвиток хвороби.
- •8. Діагностика віл-інфекції
- •9. Лікування та профілактика.
- •10. Юридичний та психологічний супровід проблеми.
- •V. Закріплення нового матеріалу.
- •1. Вправа «Кроки до успіху».
- •2. Вправа «Міфи і факти про віл/снід».
- •3. Вправа «Що б ви зробили?»
- •4. Вправа «Обговорення листа»
- •Vі . Рефлексія та підбиття підсумків.
2015 рік
Тема. Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Мета:
навчальна: систематизувати знання про неклітинні форми життя, вивчити будову та механізм роботи ВІЛ, навчити учнів розрізняти поняття ВІЛ, СНІД, надати інформацію про шляхи зараження ВІЛ, а також шляхи, якими ВІЛ не передається, пояснити як ВІЛ впливає на роботу організму, розглянути гіпотези походження вірусу, психологічний та юридичний супровід проблеми СНІДу, розглянути теоретичні основи та практичні способи профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, показати статистичні дані захворювання по Україні та в Маріуполі;
розвиваюча: розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне та аналітичне мислення, вміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її, вміння приймати обґрунтовані самостійні рішення;
виховна: виховувати в учнів відповідальне ставлення до власного здоров`я, а також стурбованості за долю людства; подолання безпідставного страху щодо можливості ВІЛ-інфікування побутовим шляхом; розуміння необхідності виявляти співчуття до тих людей, які живуть з ВІЛ.
Тип уроку: комбінований.
Проблемне питання: яким чином наші знання допоможуть нам зупинити СНІД.
Обладнання та матеріали: комп’ютер, проектор, презентація, анкети, буклет, вислови.
Міжпредметні зв’язки: БЖД.
Хід уроку.
I. Організаційний етап.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Наприкінці ХХ ст. з’явилася нова хвороба, яка впродовж двох десятиліть набула агресивного характеру й охопила весь світ. За короткий термін, що минув з часу реєстрації перших випадків нетипової пневмонії серед чоловіків в США, був ідентифікований його збудник – вірус імунодефіциту людини. З того часу в усьому світі ця хвороба відома під зловісною абревіатурою ВІЛ/СНІД. Загрозливі масштаби епідемії перетворили її на глобальну кризу людства.
Особливістю хвороби є багатогранність її впливу на медичні, демографічні, соціально-економічні, політичні аспекти кожного суспільства, що ставить ВІЛ/СНІД на рівень планетарного лиха, збитки від якого порівнюють із наслідками світових воєн.
Із суто медичної проблеми охорони здоров’я ВІЛ/СНІД перетворився на проблему соціального розвитку та національної безпеки.
Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні розвивається вже понад 15 років. За цей час поодинокі випадки хвороби переросли в повномасштабну епідемію.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про особливості неклітинних форм життя, історію виявлення СНІДу, будову та походження ВІЛ, шляхи зараження та профілактику захворювання.
III. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда з використанням опорного конспекту «Форми життя»:
Які форми життя існують в сучасному органічному світі?
Хто належить до неклітинних форм життя? Чим вони відрізняються від клітинних?
Чому лауреат Нобелівської премії біолог Пітер Медавар назвав віруси «поганими новинами в упаковці з білка»?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя.
То що ж таке СНІД? Що ми про нього знаємо?
СНІД - особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини. Спричинюється специфічними вірусами, через що організм втрачає природну здатність протидіяти мікробам і знищувати злоякісні клітини. ВІЛ вражає Т-лімфоцити, які відповідають за захист людського організму від дії різноманітних мікробів і розвитку пухлин. Імунітет організму повільно, протягом багатьох місяців, років знижується і ще призводить до виникнення різних захворювань, передусім інфекційних, що уражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему тощо. Смерть настає саме від цих захворювань, а не від СНІДу.
Ви,
напевно, вже бачили
і, червону стрічку. А чи знаєте
ви
історію її появи?
У 1991 році Сполучені Штати Америки переживали втрату 79 вояків, які зникли безвісті у Перській затоці. На знак підтримки учасників бойових дій патріотично налаштовані американці пов’язували на шиї жовті хустинки.
На той час СНІД уже забрав 140 тисяч життів, але цю проблему продовжували замовчувати. На знак протесту проти скорочення асигнувань на боротьбу зі СНІДом у квітні 1991 року художник Франк Мур створив червону стрічку. У листопаді того ж року на концерті, присвяченому пам’яті легендарного співака Фредді Мерк ΄юрі , червона стрічка з’явилася на грудях 70 тисяч його прихильників. А на церемонії нагородження «Оскар» у 1992 році понад дві третини присутніх були з червоними стрічками.
Сьогодні у всьому світі червона стрічка символізує:
усвідомлення серйозності ВІЛ/СНІДу;
надію нате, що буде знайдено вакцину від ВІЛ і ліки від СНІДу;
солідарність із людьми, які живуть з ВІЛ, їхніми близькими, рідними і друзями;
пам’ять про мільйони людей, життя яких забрала ця недуга;
протест проти істерії і невігластва, дискримінації та суспільної ізоляції людей, що живуть з ВІЛ.
Що більше людей носитимуть червону стрічку, то гучніше лунатимуть голоси тих, хто вимагає уваги до цієї проблеми і до людей, що живуть з ВІЛ.
Назвіть дату Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом (1 грудня).
Спочатку трохи статистики.
У 1980 році ми вперше дізналися про ВІЛ. За короткий час ВІЛ поширився на весь світ, уразивши понад 60 млн. осіб. Це більше ніж все населення України. Третина з них вже померли залишивши сиротами 13 млн. дітей.
Нині у світі живуть понад 40 млн. ВІЛ інфікованих, приблизно половина з них молодь до 25 років.
Україна є лідером із захворюваності в Європі, а Донецька область і наше місто, зокрема, - в країні. Розглянемо статистичні дані по Україні та в нашому місті. Перший випадок ВІЛ в Маріуполі було виявлено в 1995 році. Зараз кількість ВІЛ-інфікованих перевищує 10 тисяч.
Які тенденції спостерігаються?
Збільшення загальної кількості інфікованих, хворих на СНІД та померлих. Ця тенденція спостерігається як серед дорослих, так і серед дітей. (Діаграми).
2. Аналіз попереднього анкетування (Визначення рівня інформованості учнів про ВІЛ та СНІД).
З метою вивчення вихідного рівня знань учнів з проблеми ВІЛ/СНІДу було проведено анкетування „Що ми знаємо про СНІД?”
1. Розшифруйте абревіатури ВІЛ та СНІД.
2. Звідки Ви вперше дізналися про ВІЛ/СНІД? /телебачення, від друзів, вперше чую,
від батьків, від лікаря/.
3. Чи спричиняє вірус імунодефіциту людини хворобу СНІД?/так/.
4. Чи уражає ВІЛ імунну систему організму?/так/.
5. Чи відрізняються за зовнішнім виглядом ВІЛ-інфікований та хворий на СНІД від здорової людини?/ні/.
6. Чи передається СНІД через поцілунок?/ні/.
7. Чи передається СНІД при користуванні одним посудом з хворою людиною? /ні/.
8. Чи передається СНІД через нестерильний медичний інструментарій?/так/.
9. Чи передається СНІД повітряно-крапельним шляхом? /ні/.
10. Чи можна виявити вірус відразу ж після інфікування?/ні/.
11. Чи має медицина ліки від СНІДу, вакцину, що перешкоджала б інфікуванню?/ні/
12. Чи можна вберегтися від СНІДу?/так/.
Результати анкетування.
Лише 40% опитаних змогли розшифрувати повністю абревіатури ВІЛ та СНІД.
Відповіді на питання "Звідки Ви вперше дізналися про ВІЛ/СНІД?" розподілилися наступним чином:
Телебачення – 50%;
Школа – 20%;
Друзі – 10%;
Решта – радіо та Інтернет.
10-15% помилково вважають, що існують ліки проти СНІДу, що хвора людина ззовні відрізняється від здорової. Така ж кількість вважає, що не можна вберегтися від цієї хвороби, помиляється в шляхах передачі інфекції.
90% респондентів знають, що від СНІДу можна вберегтися.
Сподіваюся, після сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся щось нове для себе та будете краще проінформовані і зможете використати отриману інформацію з користю для себе.
Деякі з вас отримали випереджальні завдання з теми сьогоднішнього уроку.
