Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Геометрия 11 класс.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.59 Mб
Скачать

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығы және оқу бөлмесінің, ақпараттық техниканың дайындығы тексеріледі. Оқушылармен сәлемдесу.

2.Үй тапсырмасын тексеру

Үй есебінің орындалуын тексеру және шығару жолын талдау.

Өткен тақырыпты қайталау:

Пирамиданың көлемінің формуласы?

Қиық пирамиданың көлемінің формуласы?

3.Есептер шығару Тақтада есептер шығару: №31, №32 Өздіктерінен есептер шығару: №33

5.Бекіту

Пирамиданың көлемінің формуласы?

Қиық пирамиданың көлемінің формуласы?

6. Үй тапсырмасы: 8.4. тақырып. Сұрақ 6-8. №34

Сабақ №__

Күні:______

Сынып:_11___

Тақырыбы: Кеңістіктегі фигураларлың ұқсастығы. Ұқсас фигуралардың көлемдері көлемі.

Мақсаты:

  • Кеңістіктегі фигураларлың ұқсастығы ұғымымен, ұқсас фигуралардың қасиеттерімен таныстыру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

  • Кеңістікті елестету арқылы бейнелеу дағдыларын, талдау жасай білу, жалпылау, жүйелеу және қорытынды жасай алу біліктерін дамытуға жағдай жасау.

  • Оқушыларды белсенді танымдық іс-әрекетке жұмылдыру арқылы пәнге деген ынтасын, қызығушылығын арттыруға, кәсіби бағдар беруге мүмкіндік туғызу.

  • Типі: Жаңа сабақ.

  • Сабақтың көрнекілігі:түрлі сызбалар

  • Оқыту әдісі: тірек-сызбамен жұмыс

  • Оқыту технологиясы: деңгейлік, сарамандық оқыту.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығы және оқу бөлмесінің, ақпараттық техниканың дайындығы тексеріледі. Оқушылармен сәлемдесу.

2.Үй тапсырмасын тексеру

Үй есебінің орындалуын тексеружәне шығару жолын талдау.

3.Жаңа тақырыпты түсіндіру

32-анықтама. F фигурасының әрбір Х, У екі нүктесіне F1 фигурасының сәйкес Х1 , У1 нүктелерін Х1У1 ═kХУ шарты орындалатын болса, онда F және F1 фигуралары ұқсас деп аталады. Мұндағы k>0 саны – ұқсастық коэффициенті

Ұқсастық коэффициенті k-ға тең екі ұқсас фигураның:

  1. Сәйкес кесінділерінің ұзындықтарының қатынасы k-ға тең;

  2. Сәйкес екі бетінің аудандарының қатынасы k2 –қа тең;

  3. Сәйкес екі фигураның көлемдерінің қатынасы k3 –қа тең.

Ұқсас екі фигураның көлемдерінің қатынасы олардың сәйкес сызықтық өлшемдерінің кубтарының қатынасына тең

24 –теорема. Табандары S1 және S2 (S1> S2 ) болатын, ал биіктігі Н-қа тең қиық пирамиданың көлемі

V═ Н (S1 + +S2) өрнегімен анықталады.

4.Есептер шығару

  1. Үшбұрышты қиық пирамиданың биіктігі 10 м-ге тең, ал табанының қабырғалары 27 м, 29 м, 52 м және екінші табанының периметрі 72 м-ге тең. Қиық пирамиданың көлемін анықтаңыз.

Жауабы: 1900 м3

  1. Пирамиданың биіктігі 16 м. Табанының ауданы 512м2. табанына параллель қимасының ауданы 50 м2 болса, онда табаннан қандай қашықтықта жатады?

Жауабы: 11 м

  1. Төртбұрышты дұрыс қиық пирамиданың табандарының қабырғалары 4 см және 6 см тең. Егер бүйір қыры үлкен табанымен 450 бұрыш жасайтын болса, диагональдық қиманың ауданын табыңыз.

Жауабы: 10 см2

5.Бекіту

Ұқсас фигуралардың өлшемдік қасиеттерін атаңдар.

Қиық пирамиданың көлемінің формуласы?

6. Үй тапсырмасы: 8.5. тақырып. Сұрақ 1-8. №35, №36 ,№37

Сабақ №__39__

Күні:______

Сынып:_11___

Сабақтың тақырыбы: Цилиндрдің көлемі.

Мақсаты:

  • Цилиндрдің көлемі формуласымен таныстыру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

  • Кеңістікті елестету арқылы бейнелеу дағдыларын, талдау жасай білу, жалпылау, жүйелеу және қорытынды жасай алу біліктерін дамытуға жағдай жасау.

  • Оқушыларды белсенді танымдық іс-әрекетке жұмылдыру арқылы пәнге деген ынтасын, қызығушылығын арттыруға, кәсіби бағдар беруге мүмкіндік туғызу.

Типі: Жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Цилиндр демонстрациялық плакат.

Оқыту әдісі: Түсіндіру