Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
урок мови. 7 клас.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
32.13 Кб
Скачать

Тема. Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівникових зворотах та одиничному дієприслівнику.

Мета: навчальна: дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння знаходити та відокремлювати в реченнях дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники;

розвивальна: розвивати пунктуаційну грамотність, творчі здібності, логічне мислення, усне і писемне мовлення;

виховна: виховувати почуття любові до природи, почуття прекрасного, власну індивідуальність і неповторність.

Методи і прийоми: усний виклад вчителем матеріалу, робота з підручником, метод вправ, конкурс-гра.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, картки з завданнями, конверти із завданнями, схема, подарунки для конкурсу.

Використані джерела:

  1. Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т. Рідна мова: Підручник для 7-го класу / С. Я Єрмоленко, В. Т. Сичова. – К.: Грамота, 2007. – 296 с.: іл.

  2. Омельчук С. А., Кумейська Н. В., Середа Л. В., Чаловська М. В. сучасний урок української мови в 7 класі / Упор. С. А. Омельчук. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 208 с.

  3. Українська мова та література. Комплексний довідник: 2-ге вид., зі змінами/ Укладачі Марченко А. С., Марченко О. Д., Попко О. Г., Черсунова Н. І., Співак Т. К., Якименко О. О. та ін. – Х.: ФОП Співак В. Л., 2010. – 704 с.

  4. Українська мова. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Перун, 2005.

  5. Шабельник Т. М. Українська мова. 7 клас: Плани-конспекти уроків (для шкіл з українською мовою навчання) / Т. М. Шабельник. – Х.: Веста, 2011. – 288 с. – (Майстер-клас).

План уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

  4. Повідомлення теми і мети уроку.

  5. Опрацювання нового матеріалу.

  6. Закріплення вивченого.

  7. Підбиття підсумків уроку.

  8. Домашнє завдання.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Вчитель: Доброго дня, друзі! Мене звати Ірина Василівна і сьогоднішній урок української мови проведу я. Ви знаєте, що осінь уже закінчилась, тож скоро до нас завітають зимові свята. Ми всі в передчутті подарунків, сюрпризів та чудес і з трепетом чекаємо на них. Хай це передчуття і веселий настрій сьогодні створить теплу атмосферу на нашому уроці. Отож, посміхніться одне одному, посміхніться мені і вперед до роботи!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: Вашим домашнім завданням було скласти діалог про професії ваших батьків, використовуючи дієприслівники. А заодно ми повторимо теоретичний матеріал. Хто хоче зачитати свій діалог? ( Діти /1-2 учні/ виголошують правила, зачитують складені діалоги).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель: А зараз ми розпочнемо вивчати нову тему. Але перед цим хочу оголосити вам проблемне завдання. Також ви бачите його на дошці.

Проблемне завдання.

  • Поясніть постановку розділових знаків у реченнях.

Усміхаючись, альпініст розповідає про останнє сходження.

Альпініст розповідає про останнє сходження посміхаючись.

Альпініст, загадково посміхаючись, розповідає про останнє сходження.

  • Чи достатньо ви маєте знань, щоб розв’язати проблемне завдання? Що ще потрібно вивчити? Наразі – ні. Але ознайомившись із сьогоднішньою темою ви легко його виконаєте.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

Вчитель: Отож, розгортаємо зошити і записуємо число, класна робота і тему (Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівникових зворотах та одиничному дієприслівнику).

(Зачитування мети уроку).

Всі ви бачите на дошці наш епіграф. (Потрібно залишатися собою, бо інші ролі уже зайняті. Оскар Уайльд). Хто хоче зачитати його і пояснити?

(Учні відповідають).

Вчитель: Дякую за ваші думки. Отож, з такою настановою – завжди бути собою і розпочинаємо роботу. Сьогодні ми розглянемо дієприслівниковий зворот.

V. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Пояснення вчителя.

Дієприслівник разом з залежними словами утворює дієприслівниковий зворот. Дієприслівниковий зворот, як і одиничний дієприслівник, у реченні виступає обставиною. В усній мові й одиничний дієприслівник, і дієприслівниковий зворот, як правило, виділяються паузами, а на письмі виокремлюються комами. Але не у всіх випадках одиничні дієприслівники та дієприслівникові звороти відокремлюються. Зараз ми розглянемо це детальніше. Розгорніть підручник на сторінці 101. Зачитайте правила, написані у табличці.

Не відокремлюються

Приклади

1.Дієприслівникові звороти, якщо вони виступають однорідними членами до невідокремлених обставин

Усі з радісним галасом і випереджаючи одне одного побігли вітати переможців.

2.Дієприслівникові звороти фразеологічного типу, якщо вони стоять безпосередньо після присудка

Дівчата бігли не чуючи ніг.

3.Дієприслівникові звороти, які за змістом тісно пов’язані з дієсловом-присудком

Це креслення слід виконувати користуючись циркулем.

4.Одиничні дієприслівники, якщо вони стоять після присудка і вказують на спосіб дії (відповідають на запитання як? Яким способом?)

Співають ідучи дівчата, а матері вечерять ждуть (Т. Шевченко).

Примітка: Якщо два і більше дієприслівникових звороти пов’язані сполучником, між ними кома не ставиться: Весняний вітер нетерпляче зітхає, оббігаючи узлісся та розвіваючи гілля плакучій березі (Леся Українка).