Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Відкритий урок ум.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
124.32 Кб
Скачать

Узагальнення й систематизація вивченого з теми « Правопис прислівників»

Мета:узагальнити й систематизувати знання учнів про прислівник як частину мови та правила правопису прислівників, сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал, удосконалювати орфографічні вміння й навички;розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності; виховувати інтерес учнів до уроків рідної української мови; любов до рідного слова.

Тип уроку:урок узагальнення й систематизації вивченого.

Обладнання:мультимедійна презентація, індивідуальні завдання.

Хід уроку

І. Початок уроку

«Епіграф»

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям. М. Рильський

-Як ви розумієте слова М.Рильського ?

-Про який бур’ян говорить автор?

-Що нам потрібно робити, щоб його не було у нашій мові?

Отже, якщо ми хочемо, щоб нас поважали як людей, що мають власну гідність, давайте повсяк час поглиблювати і вдосконалювати знання рідної мови. Адже скільки цікавого і невідомого вона таїть у собі. Тож давайте разом працювати, що нам сьогодні, завтра, щодня, щороку, завжди, тут, там, весело, радісно, щасливо було. А працювати будемо у групах.(учні завчасно поділені на 2 групи)

Лінгвістична загадка

А зараз ми з вами спробуємо відгадати лінгвістичну загадку.

Назвіть 5 днів тижня, не називаючи при цьому ні числа, ні назви днів.

( Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)

1.Які слова ви використали?

2.До якої частини мови вони відносяться?

3.Назвіть розряд цих прислівників.( Часу)

« Інтелектуальна розминка» Мовознавча вікторина (на таблиці номери питань закриті кольоровою карткою, учень підходить до дошки, обирає питання, дає відповідь)

1

8

4

7

2

9

3

10

5

12

6

11

1. До яких частин мови належить прислівник? ( самостійних)

2. Чим відрізняється прислівник від самостійних частин мови? ( він незмінна частина мови)

3. А що означає незмінна частина мови? ( він не має ні роду, ні числа, ні часу, ні виду)

4. На які питання відповідають прислівники?

5. На які розряди за значенням поділяються прислівники ? (За значенням прислівники поділяються на два розряди: означальні й обставинні. Наприклад, тихо, взимку).

6. Назвіть підрозряди означальних прислівників. (Означальні прислівники поділяються на менші розряди:якісно-означальні, кількісно-означальні, прислівники способу дії )

7.Назвіть підрозряди обставинних прислівників. (Обставинні прислівники поділяються на менші розряди:часу, місця,причини, мети)

8. Яку синтаксичну роль виконують?(обставина, іноді означення)

9. Які ступені порівняння утворюють прислівники? ( вищий і найвищий)

10. Що таке прислівникові сполучення? (сполуки іменників з прийменниками , які відповідають на питання прислівника і є у реченні обставинами)

11. Яку синтаксичну функцію виконують прислівники у реченні?(обставина, означення)

12.З якими частинами мови може бути пов'язаний прислівник?(з дієсловом і іменником)

ІІ. Контрольно -підготовчий етап

«Світлофор»( учитель називає слова, а учні піднімають картки: зелена на прислівник, а червона на всі інші слова)

Вдень, зелень, зелено, радіти, униз, добре, сюди, довгий, день. потихеньку, вранці, ранок, втретє, подекуди, троє, поставити, пліч -о –пліч,без кінця, чесний, навесні,пролісок, день у день, боротьба, тихо.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Постановка навчальної мети, створення ситуації виклику.

Оскільки ми з вами багато уже говорили про прислівник, то ви напевно здогадалися на чому зосереджена буде наша робота.

-Як ви гадаєте, що ми будемо робити сьогодні на уроці? ( Узагальнювати й систематизуватимемо знання про правопис прислівників )

-Тема нашого уроку: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Правопис прислівників» Слайд №

-Сьогодні ми з вами на уроці повинні: Слайд № Мета:

узагальнити й систематизувати знання про правила правопису прислівників;

удосконалювати орфографічні вміння й навички;

розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності;

І мені дуже хочеться, щоб на цьому році ви навчилися бачити прекрасне у

звичайному, а з уроку винесли любов до художнього слова.

Кожен із вас нехай визначить для себе, про що він хотів найбільше хотів почути на уроці.

(Записують на квіточках-стікерах свої очікування від уроку, а потім озвучують їх.)

- А також пам’ятати, що девіз нашого уроку: творчість у всьому; сила в єдності; час спливає швидко; знання — сила.

* Пам'ятати:(розмістити на дошці)1) творчість у всьому;2) сила в єдності;3) час спливає швидко;4) знання — сила.

- Кожна група і кожен учень – активний учасник різних видів робіт, має змогу показати свої знання. У кінці уроку підведемо підсумки на кращого знавця теми «Правопис прислівників».

ІV. «Співтворчість» як етап уроку

« Лови помилку»

( Червоною сигналкою показують неправильне твердження. Спочатку 6 тверджень для 1 групи, потім 6 для 2 групи.)

1.Прислівники можуть писатися разом, окремо і через дефіс.(так)

2.Прислівники по-вашому, по-козацьки, по-перше пишемо разом. (ні, через дефіс)

3. За складання однакових чи близьких за змістом слів прислівники пишуться окремо.(ні, через дефіс)

4. Прислівникові сполуки пишуть окремо. (так)

5.Прислівники без сумніву, на щастя, з переляку, час від часу пишуть разом.(ні, окремо)

6.Літеру и пишуть у кінці прислівників, після звуків г, к, х. (так)

7.Літеру и пишуть у кінці прислівників після літер, що позначають мякі або пом’якшені приголосні.(ні, літеру і)

8.Не з прислівниками завжди пишеться окремо. ( ні)

9.Ні пишемо із прислівниками разом, якщо ця частка виступає в ролі префікса.(так)

10.Слова спросоння, зрання, попідтинню, попідвіконню пишуться з двома буквами н.(так)

11.У прислівниках, утворених від прикметників із однією літерою н, пишуть дві літери нн. (ні, н)

12. Прислівники з де-, аби-, десь- пишуться окремо.(ні, разом)

«Кластер»

(декілька учнів виконують схему «Кластер»з теми «Правопис прислівників» на ватмані, потім пояснюють її)

П равопис

и,і н, нн

разом окремо через дефіс

не, ні прислівникові сполуки

« Швидкий диктант»

(2 учні пишуть на дошці, інші в зошитах записують у дві групи тільки останні склади прислівника)

Верхи, навкруги, навшпиньки, двічі, наодинці, восени, навесні, по-українськи, вранці, увечері, ніколи, по-ведмежи, поволі, укупі, по-заячи, нарешті.

и

і

Хи, ги, ки, ни, ки, ли, жи, чи

Чі, ці, ні, ці, рі, лі, пі, ті

-Від чого залежить написання і та и в прислівниках?

( від кінцевого приголосного: і-після м’якого та пом’якшеного, а и –після твердого, г,к, х та з префіксом по)

Лабіринт

Знайти і прочитати 6 прислівників, що не вживаються без не-. Можна рухатися в будь-якому напрямку, тільки не по діагоналі. Деякі слова мають по два варіанти прочитання.

К

І

П

О

П

В

Е

К

І

Л

А

Д

Е

З

Н

Е

Д

О

О

Н

Н

А

Б

Н

Е

Р

Е

Ч

І

Р

А

Н

Е

О

Д

М

О

Р

Відповідь: недоладно, недоречно, неодмінно, незабаром, невпопад, неподалік.

Дослідження-відновлення

  • Відновити фразеологічні звороти, уставивши з потрібні за змістом прислівники з часткою ні.

  • 1 група 1)Голкою… ткнути. 2) Як… нічого. 3) …у світі. 4) І вгору глянути…

  • 2 група 5) …б не подумав. 6) Далі вже… 7) …не годиться. 8) Переводиться на…

Довідка: нікуди, нікуди, нінащо, ніде, ніде, нізащо, ніколи, ніколи.

« Вибірковий диктант» (фізкультхвилинка)

І група виписати прислівники у яких пишеться НН;ІІ група -Н. Пояснити правила написання . (с.225 правила в підручнику)

Зрання, навмання, спросоння, попідтинню, делікатно, незбагненно, дружно, сумно, щільно, попідвіконню, темно, дослівно, нездійсненно, беззвучно, тьмяно, сумлінно,несказанно, законно, піднесено, змістовно.

н

нн

Зрання, навмання, спросоння, попідтинню, незбагненно, попідвіконню, нездійсненно, сумлінно,несказанно, законно.

делікатно, дружно, сумно, щільно, темно, дослівно, беззвучно, тьмяно, піднесено, змістовно.