Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Список учнів класу.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
332.29 Кб
Скачать

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати параграф 26 – підручника Власов В. Історія України. 8 клас. – К., 2008.

2. Повторити матеріал теми й підготуватися до уроку узагальнення та систематизації знань.

Дата: 07.02.2013

Клас: 9

Предмет: всесвітня історія

Вчитель: Зінчук Іван Анатолійович

Урок за розкладом: п’ятий

Тема уроку: США у 1877 –1900 рр.

Мета уроку:

Навчальна:

  • показувати на карті основні індустріальні центри Європи і США;

  • пояснювати причини економічного піднесення країни;

  • висвітлювати основні напрямки соціально-економічного і політичного розвитку США в останній третині ХІХ ст.

Розвиваюча:

  • розвивати вміння складати хронологічні таблиці;

  • аналізувати історичні факти й події, оцінювати їх значення;

  • визначати роль особистості в історичному процесі.

Виховна:

  • виховувати інтерес до історії іноземних країн.

Основні поняття: «трест», «фінансово-промислова група», «антимонопольне законодавство», «Американська федерація праці», «імігранти».

Історичні діячі: Г. Форд, Дж. Рокфеллер, Дж. Шерман.

Основні події:

• 1867 р. – придбання у Росії Аляски.

• 1876 р. – А. Г. Белл отримав патент на виготовлення телефонна.

• 1883 р. – Х. Максим створив станковий кулемет.

• 1896 р. – Г. Форд випробував свій перший автомобіль.

• 1898 р. – американо-іспанська війна.

Обладнання: історичний атлас, додатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Актуалізація знань учнів

1. Виправте помилкові твердження:

А) Наприкінці XIX ст. економіка Великобританії розвивалася швидкими темпами. Пояснювалося це просто: капітали вкладалися у технічне вдосконалення підприємств. (Економічний розвиток Великобританії сповільнився: капітали вивозилися за кордони метрополії.)

Б) У. Гладстон – лідер консервативної партії, виступав проти парламентської реформи. (У. Гладстон у 50-х рр. XIX ст. пориває з консерваторами і починає співпрацювати з лібералами, а згодом стає лідером партії. Виступав за проведення парламентської реформи.)

В) Наприкінці XIX ст. після тривалої боротьби Ірландія отримала право на самоврядування. (Ірландія боролася за отримання самоврядування, але не досягла своєї мети).

2. Приведіть у відповідність.

А) Бенджамін Дізраелі

Б) Уїльям Гладстон

1. Був переконаним соціал-реформістом. Свою віру в те, що шлях до соціалізму лежить через реформи, він висловив у такий спосіб: «Соціальна реформа – ось шлях до соціалізму: це процес змін, у ході яких потворна гусениця перетворюється на прекрасного метелика. Так само як з пенсів складається фунт стерлінгів, на якомусь етапі дана сума реформ дає соціалістичний лад. Капіталізм переростає у соціалізм»

2. Походив з багатої буржуазної сім’ї. Журналіст, письменник та історик, він розумів необхідність реформ. Блискучий оратор, політик, член парламенту. Проголосив союз монархії і народу, вірність конституції, англіканській церкви та імперії.

3. Походив з буржуазного середовища. Дійшов розуміння необхідності реформ. Кілька разів очолював Кабінет Міністрів.

Відповідь: А 2; Б 3.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель:

США здійснювали модернізацію, упроваджуючи в життя все нове, незвичайне, формували себе як єдину націю. Швидкий економічний розвиток країни дозволив їй наприкінці XIX в. вступити в конкуренцію з Європою і в першу чергу з Великобританією. Що ж сприяло цьому успіхові?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Особливості економічного розвитку

Метод «Чиста дошка»

Учитель пропонує учням прочитати відповідний пункт підручника і відповісти на запитання, записані на дошці.

1. Яким чином ліквідація рабства сприяла економічному зростанню США?

2. Поясніть взаємозв’язок між промисловим зростанням і зростанням сільського господарства.

3. Як імміграція впливала на розвиток економіки США?

4. Які галузі промисловості в США розвивалися в першу чергу?

Учитель.

У 90-х рр. XIX ст. в американській промисловості спостерігається процес концентрації виробництва та утворення монополій. Розвиток монополій призвів до розорення дрібних і середніх підприємців.

Робота з картою історичного атласу

Вчитель пропонує учням розглянути карту історичного атласу «Сполучені Штати Америки у 1877 – 1914 рр.» і відповісти на питання:

1. Назвіть промислові регіони США.

2. Назвіть галузі промисловості, які розвивалися в США.

3. Назвіть центри автомобільної промисловості.

4. Назвіть центри нафтопереробної промисловості.

5. Назвіть центри металургійної промисловості.

6. Назвіть американські трести.

7. Як розв’язувалася індіанська проблема в США?

8. Назвіть напрямки економічної експансії США.

Учитель пропонує учням виступити з повідомленнями про створення американських монополій.

Створення антимонопольного законодавства

Учитель.

За умов монополізації економіки держава мала захищати інтереси дрібних підприємців. У 1890 р. був прийнятий закон Шермана.

Робота з документом

Учитель пропонує учням ознайомитися з текстом документа і відповісти на питання.

Текст 1. Закон про охорону виробництва і торгівлі від незаконних ускладнень та монополій 2 липня 1890 р.

1. Будь-який договір або угода у вигляді тресту або в іншій формі, який ускладнює торгову і виробничу діяльність, як і будь-яка подібна змова ззовні будь-якого одного штату, а також із зарубіжними організаціями, відтепер оголошуються незаконними. Будь-яка особа, що бере участь у такого роду договорі, угоді, змові, вважається правопорушником і, будучи визнаною винною, у судовому порядку карається штрафом до п’яти тисяч доларів або ув’язненням строком до одного року, або ж обома зазначеними покараннями –за висновком суду.

2. Будь-яка особа, викрита у створенні або у спробі створення монополії, в угоді, у змові з іншими особами з метою монополізації будь-якого виду торгової або виробничої діяльності за межами будь-якого одного штату, а також із закордоном, вважається такою, що вчинила правопорушення, і, будучи визнаною винною в судовому порядку, карається штрафом до п’яти тисяч доларів або ув’язненням строком до одного року, або обома зазначеними покараннями – за вироком суду...

6. Будь-яке майно, яке було придбане і яким володіють на підставі договору, угоди або змови, вказаної у статті 1, що транспортується за межі будь-якого одного штату або за кордон, може бути конфісковано на користь федерації; воно підлягає секвестру, а його власник – покаранню, яке передбачається законом за нелегальний імпорт до Сполучених Штатів.

7. Будь-яка особа, діяльності та майну якої завдається збиток діями інших осіб або об’єднань способами, що визнаються забороненими або незаконними цим актом, може звернутися до суду того округу, де проживає або знаходиться відповідач, і останній, незалежно від розміру претензій, повинен відшкодувати потерпілому збитки у триразовому розмірі, сплатити позов і судові витрати.

Запитання:

1. Яким чином закон боровся з монополіями?

2. Цей закон часто використовувався проти робітничих профспілок. Знайдіть у законі формулювання, яке дозволяло суддям це робити. («Змова, що ускладнює торгову і виробничу діяльність...»)