
Пояснювальна записка до корекційної програми «Жити треба дружно».
Мета програми: сприяти психічному та особистісному росту дитини та допомогти адаптуватися до умов дитячого закладу; налаштувати групу на спільну роботу, встановити емоційний контакт між усіма учасниками, розвиток і часткова корекція емоційно - особистісної й пізнавальної сфер дитини, створення у кожного учасника почуття приналежності до групи й закріплення позитивних емоцій від роботи на занятті.
Завдання курсу:
- сформувати почуття належності до групи, допомогти дитині відчути себе більш захищеної;
- розвивати навички соціальної поведінки;
- формувати позитивне відношення до свого "Я" ;
- формувати дружні відносини з однолітками;
- вчити дитину виявляти своє відношення до інших людей різними способами.
Методи роботи:
- рухливі та розвиваючі ігри;
- заняття складаються з вправ творчого, наслідувально - виконавчого й проблемного характеру.
Форма роботи: групова.
Структура занять:програма розрахована на дітей 4 - 5 років і складається з 7 занять, які проводяться 1 раз на тиждень тривалістю 25 - 30 хвилин.Оптимальна кількість дітей у групі 10 - 15 дітей.
Очікувані результати: у дітей зникають небажані форми поведінки, з'являється здатність виконувати такі види діяльності,які раніше були їм недоступні.
Заняття 1
Мета:
- розвивати відчуття приналежності до групи;
- розвивати навички позитивної соціальної поведінки.
Матеріали:
- магнітофон, касета із записом спокійної музики;
- дзвіночок;
- свічка в безпечному підсвічнику;
- один великий обруч і маленькі обручі за кількістю дітей;
- клубки різнокольорових вовняних ниток за кількістю дітей;
- бусинки, шнурки, палички, камінці, круглі пластинки.
Хід заняття:
Звучить спокійна музика. У центрі залу лежить великий обруч, а на вколо нього - обручі поменше (по одному на кожну дитину).
Доброго дня!
Вправа "Коло"
Проходьте, я рада вас бачити! Давайте підійдемо ближче і подивимося, на що схожа фігура в центрі залу?А тепер нехай кожен з вас візьме за обруча. Віднесіть свій обруч туди, де ви хочете сидіти під час нашого заняття... Це буде ваше місце... Хто вже знайшов своє місце, нехай обійде навколо свого обруча... А тепер закрийте очі і спробуйте з закритими очима відійти від обруча і знову наблизиться до нього. Відкрийте очі, подивіться уважно на свій обруч і визначте його середину... Всі знайшли середину?
А тепер сядьте в центр обруча. Відмінно! У всіх вийшло?
Закрийте очі і спробуйте відчути себе в обручі як у себе вдома... представили коло своїм будинком? Розкажіть, у кого який будиночок вийшов, на що він схожий, де знаходиться? Дуже добре! Подумайте, як можна прикрасити ваш будиночок?.. Підійдіть до столів і візьміть те, що я приготувала для прикраси ваших будинків. Ви повинні прикрашати свій будиночок, починаючи з центру. На це я даю вам 10 хвилин. Коли почуєте дзвін дзвіночка, ваша робота повинна бути закінчена. Поки діти прикрашають свій будинок, прив'яжіть до кожного клубкові нитки.
- Дзвенить дзвіночок.
Вправа "Клубочок"
А зараз візьміть клубочок і розмотуючи його, з'єднайте свій будиночок з будь-яким іншим будиночком, потім - з великим обручем, який лежить в центрі, і повертайтеся знову в свій будинок.
Давайте придумаємо, як можна оформити обруч в центрі. Нехай кожен покладе в нього щось зі свого будиночка. А в середину ми поставимо свічку, щоб будинок був теплим і живим... Чудово! Тепер давайте встанемо на стільчики і подивимося, що у нас вийшло. У кожного з нас є свій будиночок, від кожного будиночка йдуть дороги до інших і від всіх будиночків йдуть дороги в один великий будинок. Кожен з вас поклав туди щось своє, значить, у всіх нас є один великий спільний дім, де всі можуть жити разом. Давайте встанемо навколо великого будинку і подякуємо один одного за відмінну роботу.
"Ім 'я "
Я візьму в руки свічку, і ми будемо передавати її один одному і говорити при цьому своїм сусідам добрі слова.
Дякую, Саша, мені було дуже приємно з тобою працювати! (Дитина, чиє ім'я було названо, передає свічку зі словами вдячності своєму сусідові, і так до завершення кола.) А зараз прийшла пора прощатися. До побачення!
Заняття 2
Мета:
- дати дитині можливість відчути свою приналежність до групи, виразити свій настрій;
- вчити дітей відчувати близькість, тепло іншого.
Матеріали:
- магнітофон, касета із записом спокійної музики;
- великий обруч;
- мотузки-канати різної довжини і різного кольору - за кількістю дітей;
- горіхи, бусинки, шнурки, клубочки, кульки, палички і т. д.
Хід заняття:
Звучить спокійна музика, діти проходять в зал. Доброго дня! Проходьте, будь ласка. Давайте сядемо навколо обруча і візьмемося за руки. У нас вийшло два кола: один - всередині, це обруч, а інший - зовні, це ми з вами. Пропоную вам привітатися зі мною і один з одним. Але вітатися ми з вами будемо не словами, а за допомогою рук. Закрийте очі. Зараз я доторкнуся до того, хто сидить праворуч від мене, він прийме моє вітання і подарунок точно таким же чином доторкнеться до свого сусіда, передаючи подарунок і вітання.
Дуже добре!
А зараз ми з вами, вже відкривши очі, будемо жестами передавати один одному воду, квітку, метелика... тепер Давайте підключимо наше дихання і передамо один одному "змію". Для цього треба глибоко зітхнути, набрати повітря, повернути дві руки долонями вгору до свого сусіда зліва (змінюємо напрямок) і видувати повітря в його сторону на звук "З"... Дуже добре. Тепер погладимо щічку свого сусіда теплим, ніжним вітерцем. Складемо губки трубочкою і плавно видохнем повітря. А зараз давайте подивимося на обруч, навколо якого ми сидимо. На що він схожий?..
"Чарівні квітки"
Подивіться, на столі лежать мотузки (канати) різних кольорів. Зараз той, кого я назву (можна кликати дітей парами), візьме мотузку і покладе її біля великого обруча так, щоб вийшов як би пелюстка. Коли це зроблять все, у нас вийде квітка з різнокольоровими пелюстками. Першим свій канат буде укладати Денис, потім піде наступний. Як ви думаєте, що у нас вийшло?.. Давайте "розфарбуємо" пелюстки. Візьміть матеріали, які я вам приготувала, і заповніть ними простір усередині свого пелюстки. Поки діти виконують завдання, викладіть на килимі ще одне коло з каната. Коло повинен бути таким, щоб усередині нього змогли розміститися всі діти групи. Закінчуйте роботу. Давайте встанемо на стільці і помилуємося на те, що у нас з вами вийшло. Краса!
А тепер я пропоную вам сісти всередину кола, яке я виклала з мотузки.Уявіть собі, що це будинок, де всі можуть знайти собі місце. Сядьте ближче один до одного так, щоб відчувати тепло своїх сусідів. Закрийте очі. Той, до кого я доторкнуся, може відкрити очі і вийти з кола. Хто відчує, що його сусід іде, теж може відкрити очі, встати і піти... На цьому наше заняття закінчується.
До побачення.
Заняття 3
Мета:
розвивати почуття єдності, згуртованості; вчити дітей діяти узгоджено, самостійно.
Матеріали:
- клубок досить міцних ниток.
Хід заняття:
Діти сидять на стільчиках у колі. Доброго дня! Я рада вас бачити!
Давайте почнемо наше сьогоднішнє заняття з гри "Ехо".
(Мета цієї вправи - налаштувати дітей один на одного, дати кожній дитині відчути себе в центрі уваги.)Той, хто сидить праворуч від мене, називає своє ім'я і прохлопує його в долоні, ось так: "Ва-ся, Ва-ся", а ми дружно, як ехо, за ним повторюємо. Потім своє ім'я прохлопуєм Васіна сусідка справа Іра, а ми знову повторюємо. Таким чином все черги назвуть і прогавлю своє ім'я.Тепер, коли ми з вами розмовляли наші імена, я заспіваю пісеньку про те, як я рада вас бачити. "Я дуже рада, що Сергій в групі є..."
"Клубочок"
В руках я тримаю клубочок. Коли я почну співати, то віддам його того, про кого заспіваю. Хто клубочок отримує, обмотує нитку навколо пальця і передає його наступному, що сидить праворуч від нього, дитині. Коли моя пісенька закінчиться, ми з вами будемо з'єднані однією ниточкою. Я починаю...Відмінно!
Клубочок до мене повернувся. А зараз давайте всі разом піднімемо руки вгору, опустимо їх вниз, покладемо на коліна. Намагайтеся все робити одночасно, адже якщо хтось забариться, наш коло зруйнується. А тепер акуратно покладемо ниточку, яка нас з'єднує, на підлогу. Наше наступне вправа називається "Сонячний зайчик". (Мета - зняття емоційного напруження.)
Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуй його акуратно, щоб не злякати. Погладь голову, шию, руки, ноги... Він забрався на животик, погладь його там. Сонячний зайчик любить і пестить тебе, а ти погладь його і подружися з ним.
Наша наступна гра називається "Врятуй пташеня"
(Мета гри - ознайомити дітей з методами саморегуляції.)
Уявіть собі, що у вас в руках маленький, безпорадне пташеня. Витягніть руки вперед долонями вгору. А тепер зігніть руки в ліктях і наблизьте їх до себе. Повільно,по одному пальчику, складіть долоні, сховайте в них пташеня, подихайте на нього, зігріваючи його своїм рівним, спокійним диханням. А тепер розкрийте долоні, і ви побачите, що ваш пташеня радісно злетів. Усміхніться їй і не сумуйте. Він ще прилетить до вас. А зараз ми розділимося на пари і будемо грати в "Ладушки". (Мета - розвиток міжпівкульних взаємодій.) Нагадайте дітям потішку.Ладушки, ладушки! Де були? - У бабусі. Що їли? - Кашку. Що пили? - Бражку.Нехай хлопці сядуть один навпроти одного, утворюючи пари, і перехресно плескають у долоні, промовляючи слова потішки.Чудово!
Наше остання вправа називається "Клубочок". (Мета - розвивати вміння діяти узгоджено, створити відчуття єдності.)
Наша Неля Миколаївна (вихователь) буде виконувати роль "котушки", а ви всі візьміться за руки. Той, хто стоїть першим, нехай дасть руку вихователю. У нас вийшла ниточка, закріплена на котушці. Я візьму за руку останнього з вас і буду водити всіх по колу до тих пір, поки вся нитка не "намотати на котушку.Тепер відчуйте, який у нас вийшов міцний, дружний клубок. Давайте трошки поживемо в ньому, разом подихаємо. А зараз руки не відпускаємо, я знову беру останнього дитину за руку, і ми починаємо розмотуватися. На цьому наше заняття закінчується, всім велике спасибі!
Заняття 4
Мета :
- розвивати групову згуртованість;
- підвищувати у дітей впевненість у собі.
Матеріали:
- магнітофон, касета із записом спокійної музики;
- мішечок, в якому знаходиться повітряна кулька;
- свічка в безпечному підсвічнику.
Хід заняття:
Здравствуйте, я рада вас бачити!
Давайте привітаємо один одного і пограємо в "Ехо" (див. заняття 3).
Відмінно!
А зараз покажіть мені свою праву руку, а тепер - ліву руку. Давайте подружим наші пальчики. (Мета вправи - координація рухів і розвиток дрібної моторики, розвиток пам'яті.)
Дружать в нашій групі дівчатка і хлопчики.
Ми з тобою подружим маленькі пальчики.
Один, два, три, чотири, п'ять!
Починаємо рахунок знову.
Один, два, три, чотири, п'ять!
Ось і закінчили рахувати.
Діти складають руки в замок і по черзі з'єднують пальчики правої і лівої рук, починаючи з мізинців.
Дуже добре!
А тепер подивіться, що я вам принесла. (Вправа "Чарівний мішечок", мета - активізація тактильного сприйняття, розвиток довільності.) Це чарівний мішечок. Зараз ви по черзі опустіть руку всередину мішечка і, не зазираючи туди, навпомацки визначте, що в ньому лежить. Хто помацав і здогадався, зберігає свій секрет, поки мішечок не опиниться у мене в руках... Хто здогадався, що лежить в мішечку?
Так, це повітряна кулька.
Гра "Повітряна кулька". (Мета - розвиток у дітей здатності розслаблення м'язів живота.) Подивіться, як я буду його надувати... А зараз ми представимо, що повітряна кулька знаходиться у нас в животі, і ми повинні його надути. Покладіть руку на живіт. Кулька зараз не надута. Тепер набираємо в нього повітря, надувати живіт, ніби він великий повітряна куля. Відчуйте рукою, як він росте. А тепер зробимо видих і сдуем животик... Відмінно! Давайте повторимо ще раз. Вдих-видих, ще один вдих-видих.
Молодці!
А зараз встаньте в коло і візьміться за руки. Пограємо в гру, яка називається
"Добра тварина". (Мета - розвиток почуття єдності.)
Ми - одна велика, добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає. А тепер подихаємо разом. Вдих - всі роблять крок вперед. Видих - крок назад. Наше тваринне дихає дуже рівно і спокійно. А тепер давайте зобразимо і послухаємо, як б'ється його велике серце. Стук - крок вперед, стук - крок назад і т. д.
Дуже добре!
Тепер уявіть собі, що ми з вами знаходимося в магазині, що торгує дзеркалами.(Гра "Дзеркало". Мета гри - розвиток уваги, координація рухів.) Всі ми - дзеркала, і повинні точно відображати руху і вираз обличчя маленької мавпочки, яка сюди прибігла. Хто хоче бути мавпочкою?..
Наступна гра називається "Зморшки". (Мета - зняття напруги.)
Кілька разів вдихніть і видихніть. Вдих-видих, вдих-видих. І останній раз - вдих- видих. Відмінно... Широко посміхніться своєму сусідові праворуч, а тепер - сусідові зліва.
Наморщите лоб - здивуєтеся, нахмурьте брови - розсердитеся, наморщите ніс - вам щось не подобається. Розслабте м'язи обличчя, обличчя спокійне. Підніміть і опустіть плечі. Вдих-видих, вдих-видих, вдих-видих. Молодці!
А зараз ми з вами будемо фантазувати. Наша гра буде називатися "Земля, небо, вогонь і вода". (Мета - розвиток сенсомоторної координації, розвиток уяви.)
Подумайте і з допомогою рухів покажіть землю, небо, вогонь і воду... У вас чудово вийшло. Зараз я включу музику, і той, хто захоче, зможе вийти в коло і зобразити що-небудь одне: землю, небо, вогонь чи воду, а всі інші спробують вгадати, що їм показують.Відмінно!Наше заняття закінчується. Я вас дякую. Мені було дуже приємно з вами працювати.А зараз я запалю свічку, і всі ми будемо передавати її один одному і говорити спасибі за спільну роботу.
Заняття 5
Мета:
- підвищувати у дітей впевненість у собі;
- развивахь координацію рухів;
- розвивати слухове сприйняття.
Хід заняття:
Діти сидять у колу на стільцях. Доброго дня!
Давайте почнемо нашу зустріч з гри "Паровозик з ім'ям". (Мета - настроїти дітей на спільну роботу.)
Зараз кожен буде перетворюватися в паровоз. Коли "паровоз" буде їхати по колу, він буде плескати в долоні і називати своє ім'я. Я почну: "Све-та, Све-та...". Я проїхала ціле коло, а тепер виберу одного з вас, і він стане паровозиком замість мене. Я вибираю Олю. Тепер вона буде називати своє ім'я і плескати в долоні, а я буду її вагончиком, покладу руки їй на плечі і разом з нею буду повторювати її ім'я... Поїхали!Ось ми й проїхали цілий круг, тепер Оля вибере того, хто стане "паровозиком", і ми вже втрьох будемо повторювати його ім'я. І так до тих пір, поки всі діти не візьмуть участь в грі. Відмінно!
Ми приїхали на нашому поїзді на сонячну галявину і тепер пограємо в гру, яка називається "Дізнайся по голосу". (Мета - розвиток слухового сприйняття.)Давайте станемо в коло, візьмемося за руки. Нам потрібен один чоловік всередині кола. Хто хоче встати в центр?.. Відмінно, Вася! Всі інші будуть навколо тебе водити хоровод і співати пісеньку. А Вася нехай її уважно слухає і робить те, про що ми будемо його просити. Послухайте пісеньку...
Вася, ти зараз в лісі.
Ми кличемо тебе: "Ау!"
Ну-ка оченята закривай, не бійся.
Хто кличе тебе - дізнайся мерщій.
Тепер, Вася, закрий очі, а той, до кого я доторкнуся, зробить крок вперед і покличе:"Вася! Ау!" А ти спробуєш вгадати, хто тебе кликав.Якщо дитина відгадав правильно, то він займе місце ведучого, якщо немає, можна покликати дитину ще раз. Гра повторюється кілька разів.А тепер давайте озирнімося навколо. Яка зараз пора року? Правильно, осінь...
Уявіть собі, що ми стоїмо біля сливи. Давайте розглянемо її... (Мета гри - розвиток координації рухів.)Я всім пропоную потанцювати біля неї. Запам'ятайте, що коли я грюкну в долоні, ви повинні будете швидко сісти на свої місця.
Ми танцюємо біля сливи (3 рази).
Так ми кружляємо на місці (3 рази) .
Так ми тупотів ногами (3 рази) .
Так ми ляскаємо руками (3 рази) .
А ось так ми миємо руки (3 рази).
Так ми витираємо руки (3 рази) .
Так ми витираємо руки і біжимо швидше до мами.
З бавовни всі діти біжать і сідають на стільчики.
А зараз, коли ми з вами вдома, давайте зберемо все необхідне і підемо на полювання.
(Гра "Ми полюємо на лева", мета - розвиток межполушарного взаємодії.)Це вправа на ритмизацию, чергування темпу і гучності мовлення. Необхідно порядково виразно промовляти текст, супроводжуючи його рухами, відповідними подій. А діти повинні повторювати за Вами текст і руху або імпровізувати, здійснюючи свої рухи в такт произносимому тексту.
Ми полюємо на лева.
Не боїмося ми його.
У нас довгу рушницю
І підзорна труба.
Ой! А що це?
А це - поле: топ-топ-топ.
Ой! А що це?
А це - болото: чав-чав-чав.
Ой! А що це?
А це - море: буль-буль-буль.
Ой! А що це?
А це стежка: шур-шур-шур.
Під нею не проповзти.
Над нею не пролетіти.
Її не обійти, а доріжка навпростець.
Вийшли на галявину.
Хто це тут лежить? Давайте торкнемося його. (Діти "чіпають" уявного лева.) Так це ж лев! Ой, мамочки! Злякалися його і побігли додому.
По стежці: шур-шур-шур.
По морю: буль-буль-буль.
По болоту: чав-чав-чав.
По полю: топ-топ-топ.
Прибігли додому.
Двері закрили.
Ух! (на видиху) Втомилися.
Молодці!
На цьому наше заняття закінчується, до побачення.
Заняття 6
Мета:
- підвищувати у дітей впевненість у собі;
- розвивати довільність;
- формувати позитивне ставлення до однолітків.
Хід заняття:
Діти сидять на стільчиках у колі. Доброго ранку!
Починаємо нашу зустріч з пісеньки-привітання "Я дуже рада..." (Мета - встановлення позитивного емоційного фону. См. заняття 3.)
А зараз приготуйте свої ручки для роботи. Давайте спробуємо прочитати вірші і виконати під них руху. (Вправа спрямована на розвиток довільності, межполушарное взаємодія, ритмизацию, налаштовує дітей на спільні дії, уміння слухати і чути один одного, працювати в одному ритмі.)Діти повинні в такт тексту міняти місцями лежать на колінах долоні (можна переміщати долоні з одного плеча на Інше).
Три мудреця в одному тазу Попливли по морю в грозу. Будь поміцніше старий таз, історія була б довшою.Чудово!
Тепер, коли ми з вами розігрілися, давайте заспокоїмо своє дихання я розповім вам казку. Вона називається "Заєць-хваста".В одному лісі жив-був заєць. Він вважав себе самим розумним, найкрасивішим, самим хоробрим звіром у лісі. Заєць бігає по лісі, красується, а ніхто із звірів на нього уваги не звертає. Ну хіба не прикро? Вліз він на пеньок і давай хвалитися:
- Я - найхоробріший, я - гарний, я - самий розумний звір у лісі! Я
нікого не боюся, ні вовка, ні лисицю. От якби я їх зустрів, все відразу б дізналися, хто з нас сильнішими!А в цей час пролітала повз ворона. Почула вона, як заєць хвалиться, і розлютилася.- Це хто це самий розумний? Це хто це найсміливіший? Це хто це найкрасивіший? - запитала ворона і села прямо перед зайцем. - Ну який же ти красивий? Вуха-то у тебе довгі, хвіст куций! Вовка він не боїться. Та варто йому тільки з'явитися, тебе як не бувало.Образився заєць і вирішив довести вороні, що даремно вона висміює його, та де там! Ворона сама на пеньок залізла і давай хвалитися:- От якщо є в нашому лісі хтось красивий, так це я! Дзьоб у мене довгий, сильний, пір'ячко чорненькі, переливаються на сонечку! А якщо вовк з'явиться, я вже не розгублюся. Як у ніс його клюні, так він і був такий!А в цей час йшов повз вовк. Почув він слова хвастливой ворони і сильно розсердився.- Це хто сміє наді мною сміятися? Звідки взялася ця пташка залітна?Ну, бережись, зараз я тебе провчу, - так сказав вовк і кинувся прямо на хвалько.
Злякалася ворона і закричала:
- Рятуйте! Допоможіть! Вовк мене зараз з'їсть!
Почув зайця, що поруч вовк, і від страху стрибнув убік, та просто на вовка і догодив. Перелякався вовк: "Що це зверху на мене впало?" Кинув він ворону і втік прямо в ліс.
А ворона відкрила очі і бачить, що вовка нема, а перед нею заєць стоїть, сам від страху тремтить.- Ой, спасибі тобі, косою! Якби не ти, з'їв би мене вовк. Ти і справді самий хоробрий, сильний, гарний звір у лісі! Заєць зразу підбадьорився. Вліз на пеньок і каже:
- А ти як думала? Я і справді сміливий, найкрасивіший і самий сильний звір у лісі!
З цього дня заєць сам почав вірити, що він самий, самий, самий...
Ось така казка. А зараз ми з вами будемо зображати зайця. Давайте показувати його по черзі, по колу. Для цього треба зайчиком проскакати по колу, встати на "пеньок" (на стілець) і похвалитися: "Я найкращий, я самий розумний, я самий хоробрий, я нікого не боюся".Відмінно у вас вийшло! А зараз з'являється ворона. Вона постане перед пеньком і буде говорити: "Та який же ти гарний? Хвіст у тебе куций, вуха довгі! Так який же ти хоробрий? Тобі тільки скажи, що поруч вовка бачили, ти втечеш".А заєць буде стояти на пеньку і далі себе нахвалювати: "А я все одно найкращий звір у лісі!" А ми з вами будемо зайця підтримувати. Хто хоче бути зайцем? Вороний?Чудово! А тепер давайте спробуємо хвалити не себе, а сусіда. Я почну. "Самий кращий сусід - мій сусід праворуч. Він дуже добрий, уважний хлопчик, допомагає малюкам..."А тепер ви похваліть один одного по черзі.На цьому наше заняття закінчується, до побачення!
Заняття 7
Це заняття завершує програму. Найкраще проводити його в залі, де достатньо місця для вільного пересування.
Мета:
- зміцнювати почуття єдності;
- розвивати тактильне сприйняття;
- розвивати уяву.
Матеріали:
- дзвіночок;
- сухе листя за кількістю дітей;
- гроно винограду;
- магнітофон, касета із записом спокійної музики.
Хід заняття:
Звучить спокійна музика. Діти входять в зал і сідають на килимі навколо викладеного у формі кола каната.
Доброго дня!
Вправа "Коло".
Я пропоную вам пограти в нову гру. Давайте візьмемося за руки. Нас багато, а все разом ми - одна група. Давайте відчуємо, як ми пов'язані один з одним, сидячи в колі на підлозі... А тепер давайте встанемо, не порушуючи цей зв'язок. Взявшись за руки, ми йдемо по колу і відчуваємо зв'язок. Ми йдемо по колу один за одним,поклавши праву руку на ліве плече попереду, і відчуваємо зв'язок... А тепер покладіть ліву руку на праве плече йде попереду...
Добре!
Вправа" Дотик"
А тепер сідайте в коло і закрийте очі.Доторкніться рукою до будь-якої частини тіла дитини: долоні, руці, обличчю, голові, плечах, спині. (Мета вправи - розвиток дотику.)Хто відчує дотик, повинен, не відкриваючи очей, передати його своєму сусідові справа.
Молодці!
Після того, як коло замкнеться, доторкніться по черзі до кожної дитини м'яким хутром (хусткою, пір'їнкою тощо).А тепер той, хто відчує дотик, може відкрити очі.
"Коробка з сюрпризом" .Подивіться, що я вам принесла. (Покажіть дітям коробку з сухими листочками.)Озирніться, оберіть для себе місце в залі, лягайте на підлогу і закрийте очі.Уявіть собі, що почався листопад...
Відпускайте над кожною дитиною по одному аркушу так, щоб він упав на дитину.
Той, хто відчує, що на нього впав листок, повинен відкрити очі і сісти в коло на канат.Подивіться на свій листочок. Відчуйте його, обмацайте, підкиньте його вгору і послухайте звук, який виникає при його русі.
- Як ви думаєте, звідки він?
- Чому він злетів з дерева ?
- Куди він хотів полетіти?
- Якби лист міг говорити, що б сказав ваш листочок? Діти відповідають по бажанням. Ви можете показати рухами руки, як падає ваш листочок? Мені здається, що це може відбуватися ось так... (Покажіть дітям, як листок повільно в'яне, може бути, згортається в трубочку, відривається від гілки і падає) А тепер по черзі покажіть самі...
Дуже добре! Встаньте, будь ласка. Давайте уявимо собі дерева, на яких виросли ваші листочки. Давайте покажемо, як дерево росте, як у нього виростають довгі гілки, як глибоко корінням вона йде в землю, як воно гойдається на вітрі... А тепер уявіть, що всі ми перетворилися на листочки з наших дерев. Візьміть свої листочки, по черзі кидати їх. Поспостерігайте і послухайте, як вони падають. Зобразіть своїм тілом падіння листя.
У вас чудово вийшло!
Наступна вправа є заключним. Гроно винограду тут символізує єдність. Коли діти передають її по колу, вони повинні відчути "вагомість", а крім того можуть відчути унікальність кожної окремої ягідки. Сідайте знову в коло.
Вправа "Гроно винограду"
Давайте візьмемося за руки і замкнемо коло. Закрийте очі. (У це час покладіть в центр кола гроно винограду на тарілці.) Хто почує дзвіночок, може відкрити очі і опустити руки. Сьогодні я принесла вам виноград. Маша, обережно візьми гроно винограду, помилуйся їй і передай своєму сусідові справа. (Так по черзі діти передають гроно один одному в руки.) Зараз, коли кожен з вас потримав гроно в руках, відчув її тяжкість, ми будемо передавати її один одному, але тепер кожен повинен відірвати одну ягідку від грона. Кожна ягідка повинна щось про себе сказати. Наприклад: "Я - кругла", "Я -солодка", "Я - соковита" і т. д.Потім діти з'їдають ягоди.
- Молодці, дуже гарно працювали. До побачення!