
- •1.1 Завдання на проектування
- •1.3 Вибір конструктивної схеми покриття
- •2 Розрахунок ферми
- •2.1 Визначення загальних розмірів ферми
- •2.2 Статичний розрахунок ферми
- •2.4 Підбір перерізів елементів ферми
- •2.4.1 Верхній пояс
- •2.4.2 Розрахунок стійок і розкосів
- •Нижній пояс
- •3 Розрахунок вузлів ферми
- •3.1 Розрахунок опорного вузла
- •3.2 Вузол нижнього поясу
- •3.3 Розрахунок вузла верхнього поясу
- •Список використаної літератури
1.1 Завдання на проектування
Запроектувати тепле покриття промислової будівлі прольотом 21 м, довжиною 60 м, яка будується в І кліматичному районі.
Матеріал несучих конструкцій покриття ялина вологістю близько 20 %, профільна та кругла сталь марки ВСт3ПС.
Матеріал покрівлі –руберойд.
Крок ферм 6 м.
Відмітка низу несучих конструкцій –5,0 м.
1.2 Вихідні дані
Снігове навантаження для І кліматичного району згідно [1] становить 500 Н/м2.
Розрахункові характеристики деревини ялини згідно [2]:
Опір деревини згинанню Ru=13 МПа
Опір деревини стисненню та зім’яттю вздовж волокон Rc=13 МПа
Опір сколюванню вздовж волокон Rск=2,4 МПа
1.3 Вибір конструктивної схеми покриття
Покриття виконується по багатокутним брущатим фермам прольотом 21 м. Верхній пояс ферми у вигляді описаного біля колового сегмента правильного багатокутника, сторони якого дорівнюють 3-м панелям верхнього поясу і виконані з брусків однакового перерізу і довжини, за винятком крайніх панелей, котрі вдвоє коротші. Кути перелому верхнього поясу розташовані в місцях примикання до нього розкосів. Нижній пояс виконується із брусків, які приймаються однаковими з розмірами верхнього поясу.
Огороджуючі елементи покриття приймаємо з панелей з обшивкою із плоских азбестоцементних листів, які прикріплюються до каркасу з деревини гвинтами.
Утеплювач –це жорсткі мінераловатні плити. Панелі в заводськи умовах обклеюються одним шаром руберойду.
Просторова жорсткість покриття забезпечується системою скатних і вертикальних зв’язків.
Скатні зв’язки розташовані в торцях будівлі та в середині. Вертикальні зв’язки зв’язують кожні дві ферми.
2 Розрахунок ферми
2.1 Визначення загальних розмірів ферми
Довжина хорди сегменту: l=21 м,
Висота сегменту: hсег=21/6=3,5 м,
Радіус
кола:
Тангенс
половини центрального кута:
Довжина
дуги сегмента:
Довжина дуги верхнього поясу: Sв.п.=22,51-2*0,15=22,21 м
де, 0,15м –відстань від торця першої панелі до центру опорного вузла.
Довжина
дуг, що відповідає окремим панелям
верхнього поясу:
Те саме для середніх елементів верхнього поясу: Sср=2*1,586=3,172 м
Центральний
кут однієї панелі верхнього поясу:
Кути нахилу елементів АБ, БЕ, ЕЛ, ЛП верхнього поясу до горизонту відповідно дорівнюють:
1=5°11`
2=3*1=3*5°11`=15°33`
3=5*1=5*5°11`=25°55`
4=7*1=7*5°11`=36°17`
sin1=sin (5°11`)=0,0903 cos1=cos(5°11`)=0,9959 tg1=tg(5°11`)=0,0907
sin2=sin (15°33`)=0,2681 cos2=cos(15°33`)=0,9634 tg2=tg(15°33`)=0,2783
sin3=sin (25°55`)=0,4371 cos3=cos(25°55`)=0,8994 tg3=tg(25°55`)=0,4859
sin4=sin (36°17`)=0,5918 cos4=cos(36°17`)=0,8061 tg4=tg(36°17`)=0,7341
Довжина елементів верхнього поясу по вісі:
середніх БЕ=ЕЛ=ЛП=2*R* tg1=2*17,5*0,0907=3,175 м
крайнього АБ=3,175/2=1,587 м
Довжина панелей нижнього поясу:
середньої 2*ОР=ЛП* cos1=3,175*0,9959=3,162 м
проміжних КО=0,5*(3,162+3,175*0,9634)=3,110 м
ДК=0,5*(3,110+3,175*0,8994)=2,983 м
крайньої АД=0,5*3,175*0,8994+(1,587+0,15)*0,8061=2,828 м
Довжини стійок:
ОН=R* cos1-(R-hсег)=17,5*0,9959-(17,5-3,5)=3,428 м
ИК=R* cos2-(R-hсег)=17,5*0,9634-(17,5-3,5)=2,860 м
ГД=R* cos3-(R-hсег)=17,5*0,8994-(17,5-3,5)=1,740 м
Висота ферми:
ПР=НО+ОР* tg1=3,428+0,5*3,162*0,0907=3,571 м
Вертикальні розміри:
ЛМ=НО-ОР* tg1=3,428-1,581*0,0907=3,285 м
ЕЖ=ЛМ-ЕЛ* sin2=3,285-3,175*0,2681=2,434 м
БВ=ЕЖ-БЕ* sin3=2,434-3,175*0,4371=1,046 м
Довжина розкосів:
Кути між розкосами та нижнім поясом:
Геометрична схема ферми показана на рисунку 1:
Рисунок 1 –Геометрична схема ферми