Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспекти ІІсеместр.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.37 Mб
Скачать

Конспект уроку

Тема: Покритонасінні. Характеристика класів і окремих родин. Мета: Освітня: продовжити формувати знання учнів про покритонасінні рослини; ознайомити з класами: Однодольні та Дводольні, дати їм характеристику та розподіл на родини; показати більш близьке й віддалене споріднення між рослинами. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати рослини між собою, аналізувати та робити їм відповідні характеристики; уміння логічно мислити. Виховна: виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища; до рослин рідного краю; сприяти екологічному вихованню. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, гербарій, живі квіти. Основні поняття та терміни: клас, рід, Дводольні, Однодольні.

Структура уроку

н/п

Етап уроку

Час хв.

І

Організаційний момент

ІІ

Перевірка домашнього завдання

ІІІ

Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

ІV

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

V

Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу

VІ

Узагальнення та систематизація знань

VIІ

Підведення підсумків уроку

VIII

Надання та пояснення домашнього завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Первірка домашнього завдання Ознаки покритонасінних, які є досконалішими порівняно з голонасінними: - досконала будова провідних тканин: ксилеми та флоеми; - різноманітність вегетативних органів, що поліпшує та урізноманітнює виконання життєвих функцій; - наявність квітки, що є найдосконалішим органом насінного розмноження; - захищеність насінних зачатків від несприятливих умов стінками зав’язі квітки; - наявність плодів, у яких насінина захищена оплоднем, який має ще значення як пристосування до поширення; - подвійне запліднення, що забезпечує утворення зародка та запасу поживних речовин.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів Дати відповіді на запитання щодо загальної характеристики покритонасінних рослин:  1. Де живуть і розвиваються гаметофіти у покритонасінних?  (на спорофіті, живлячись його поживними речовинами). 2. Чоловічий гаметофіт – це ….(пилкове зерно). 3. Жіночий гаметофіт – це …(зародковий мішок). 4. Запилення може бути комахами і ………(вітром). 5. Яке запліднення у квіткових рослин? (подвійне). 6. Від запилення до запліднення проходить кілька …….(годин),  на відміну від голонасінних, у яких на цей процес витрачається півроку і більше. ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів Повідомити тему, мету та завдання уроку.  Поставити проблемне запитання: - чому рослину не можна віднести до якогось класу лише за однією ознакою? - яке значення класифікації рослин в біології? V. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу Класифікація в біології – це розподіл живих організмів за певною системою підлеглих груп-таксонів. Відділ Покритонасінні поділяють на два класи: - Однодольні; - Дводольні. Розповідь про найхарактерніші ознаки рослин класу Дводольні та класу Однодольні. До класу Дводольні належать такі родини: Капустяні, Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові, Лалаттєві, Жовтцеві, Букові, Березові, Гарбузові, Селерові… До класу Однодольні належать такі родини: Лілійні, Цибулеві, Осокові, Зозулинцеві, Злакові, Пальмові, Ряскові… VІ. Узагальнення та систематизація знань Із переліку рослин визначити належність їх до класу Однодольні або Дводольні: - смородина;  - пшениця; - конюшина; - соняшник; - дуб; - верба; - калина;  - часник; - проліски; - яблуня; - лілія; - квасоля; - капуста; - ячмінь… VІІ. Підведення підсумків уроку

На вибір вчителя учні порівнюють однодольні та дводольні рослини

VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання

Опрацювати § ст.