
- •6 Клас 06.02.15
- •Причинами поганої комунікації можуть бути:
- •Виділяють такі види спілкування:
- •6 Клас 13.02.15
- •6 Клас 20.02.15
- •1. Привабливість і взаємовплив як фундамент міжособистісних стосунків
- •2. Механізми взаємовпливу в міжособистісних стосунках
- •3. Типи міжособистісних стосунків
- •Закріплення вивченого матеріалу
6 Клас 06.02.15
Тема: Спілкування людей. Засоби комунікації. Навички спілкування
Мета: сформувати поняття спілкування людей, комунікація, мова. Охарактеризувати засоби спілкування та процедуру спілкування. Ознайомити з видами спілкування.
Хід уроку
Вивчення нового матеріалу
Спілкування - специфічна форма взаємодії людини з іншими людьми як членами суспільства, в спілкуванні реалізуються соціальні відносини людей.
У спілкуванні виділяють три взаємозв'язані сторони: комунікативна сторона спілкування полягає в обміні інформацією між людьми; інтерактивна сторона полягає в організації взаємодії між людьми, наприклад, потрібно узгодити дії, розподілити функції або вплинути на настрій, поведінку, переконання співрозмовника; перцептивні сторона спілкування включає процес сприйняття один одного партнерами по спілкуванню і встановлення на цій основі взаєморозуміння.
До засобів спілкування відносяться:
1. Мова - система слів, висловів і правил їх з'єднання на осмислені висловлювання, використовувані для спілкування. Слова і правила їх вживання єдині для всіх говорять даному мовою, це і робить можливим спілкування за допомогою мови, якщо я кажу слово«стіл», я впевнений, що будь-який мій співрозмовник з'єднує з цим словом ті ж поняття, що і я - це об'єктивне соціальне значення словаможна назвати знаком мови. Але значення слова заломлюється для людини через призму його власної діяльності і утворює вже свійособистісний, «суб'єктивний» сенс - тому не завжди ми правильно розуміємо один одного.
Інтонація, емоційна виразність, яка здатна надавати різний зміст однієї і тієї ж фрази.
Міміка, поза, погляд співрозмовника можуть посилювати доповнювати або спростовувати сенс фрази.
Жести як засобу спілкування можуть бути як про, тобто мати закріплені за ними значення експресивними, тобто служити для більшої виявили своє мовлення.
Відстань, на якому спілкуються співрозмовники, залежить від культурних, національних традицій, від ступеня довіри до співрозмовника.
У процедурі спілкування виділяють наступні етапи:
Потреба у спілкуванні (необхідно повідомити або дізнатися інформацію, вплинути на співрозмовника і т. п.) за людини вступити в контакт з іншими людьми.
Орієнтування з метою спілкування, в ситуації спілкування.
Орієнтування в особистості співрозмовника.
Планування змісту свого спілкування, людина уявляє собі (звичайно несвідомо), що саме скаже.
Несвідомо (іноді свідомо) людина вибирає конкретні кошти, мовні фрази, якими буде користуватися, вирішує як говорити, як себе вести.
Сприйняття і оцінка відповідної реакції співрозмовника, ефективності спілкування на основі встановлення зворотного зв'язку.
Коригування напряму, стилю, методів спілкування.
Якщо будь-яка з ланок акту спілкування порушено, то говорить не вдається домогтися очікуваних результатів спілкування - воно виявиться неефективним. Ці вміння називають «соціальним інтелектом», «практично-психологічним розумом», «комунікативної компетентністю», «комунікабельністю».
Комунікація - процес двостороннього обміну інформацією, що веде до взаємного розуміння. Комунікація - у перекладі з латині означає «загальне, розділяється зі всіма». Якщо не досягається взаєморозуміння, то комунікація не відбулася. Щоб переконатися в успіху комунікації, необхідно мати зворотний зв'язок про те, як люди вас зрозуміли, як вони сприймають вас, як ставляться до проблеми.
Комунікативна компетентність - здатність встановлювати і підтримувати необхідні контакти з іншими людьми. Для ефективної комунікації характерно: досягнення взаєморозуміння партнерів, краще розуміння ситуації і предмета спілкування (досягнення більшої визначеності в розумінні ситуації сприяє вирішенню проблем, забезпечує досягнення цілей з оптимальним витрачанням ресурсів).Комунікативна компетентність розглядається як система внутрішніх ресурсів, необхідних для побудови ефективної комунікації у певному колі ситуацій міжособистісної взаємодії.