
Тема: «Початок громадівського руху наприкінці 50-х — в 60-і роки ХІХ ст.»
Мета:
• охарактеризувати особливості суспільно-політичного та національно-визвольного рухів у Наддніпрянській Україні в середині ХІХ ст.;
• розвивати в учнів уміння аналізувати й систематизувати матеріал, виділяти головне і другорядне, робити висновки та узагальнення, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами, підручником, історичними датами та термінами;
• на прикладах діяльності громадівських організацій виховувати в учнів патріотичні почуття.
Основні поняття: громади, Валуєвський циркуляр, журнал «Основа», хлопомани.
Обладнання: карта, схеми, таблиці, історичні документи та ілюстрації.
Тип уроку: урок вивчення нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• визначати хронологічні межі етапів громадівського руху;
• синхронізувати прояви суспільно-політичного та національно-визвольного руху в різних регіонах України та європейських країнах;
• простежувати зв’язок між процесами модернізації суспільства та піднесенням національно-визвольного руху;
• на основі аналізу різних джерел інформації визначати й характеризувати основні причини, прояви, форми та наслідки суспільно-політичного і національно-визвольного
руху в українських землях під владою Російської імперії.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями
1. Пригадайте, якою була національна політика російського царизму щодо України в першій половині ХІХ ст.
2. Коли і за яких обставин було започатковано українське національне відродження?
3. Що таке українська національна ідея?
4. Яких відомих діячів українського національного відродження першої половини ХІХ ст. ви можете назвати? Який внесок вони зробили в розвиток українського національного руху?
5. Яке значення мала діяльність Кирило-Мефодіївського братства?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Ми розпочинаємо вивчати з Вами нову тему з історії України, яка має назву: «Суспільно – політичний рух в Україні у другій половині ХІХ ст.». На сьогоднішньому уроці ми будемо вести розмову про виникнення такого явища, як громадівський рух (наприкінці 50-х — в 60-і роки ХІХ ст.), хлопоманство, розкриємо причини піднесення суспільно-політичного та національного визвольного рухів в Україні після реформ 60–70-х років ХІХ ст. та з’ясуємо наслідки Валуєвського циркуляру.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу
План:
1. Виникнення громад та їхня діяльність
2. Хлопоманство. Володимир Антонович
3. Польське повстання 1863-1864 рр. і Україна
4. Валуєвський циркуляр 1863 р.
1.Виникнення громад та їхня діяльність
Вчитель. Кінець 50-х–60-ті рр. ХІХ ст. – це період становлення українського визвольного руху. Передумовами цього були:
• занепад феодально-кріпосницької системи;
• скасування кріпацтва і часткова демократизація суспільного життя внаслідок реформ Олександра ІІ;
• колонізаційна політика царського уряду.
Головним завданням українського визвольного руху стає культурно-освітня робота і формування національної свідомості, питання про відновлення державності було на той час не актуальним, тому це була культурницька фаза розвитку визвольного руху.
Питання до класу
• Яким було становище інтелігенції, козацько-старшинської еліти, селянства?
(відповіді учнів: козацько-старшинська еліта була втрачена, інтелігенція розвивалася повільно, селянство не здатне було очолити національно-визвольний рух).
Вчитель. Саме тому відбувається зміна провідників національно-визвольного руху. Основною організаційною формою стали громади.
Робота з терміном
Громади – напівлегальні непартійні об’єднання української інтелігенції.
Робота з таблицею
«Перший етап громадівського руху (кінець 50–60-х рр.)»
ДАТА |
ДІЯЛЬНІСТЬ |
1859 р. — створена перша громада у Петербурзі. Склад: Василь Білозерський, Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Тарас Шевченко 1859 р. – відкрито першу в Російській імперії недільну школу в Києві |
• Видавали перший український журнал «Основа». • Друкували твори українських письменників та праці українських вчених. • Виступали за відродження української мови, розвиток освіти українській мові. • Виступали на захист інтересів українців, за скасування кріпацтва. Вивчали життя українського народу, його традиції
|
1861 р. — створена Українська громада у Києві. Склад — близько біля 200 чоловік: студенти і викладачі Київського університету. Очолював Володимир Антонович
|
• Доводили, що український народ є окремою нацією. • Необхідно підвищувати свідомість українського народу. • Дружнє ставлення до усіх слов’янських народів • Організовували недільні школи для дорослих, здійснювали навчання українською мовою, створювали українські підручники, організовували лекції і бібліотеки
|
60-ті роки — виникнення громад у Чернігові, Одесі, Полтаві, Харкові
|
• Друкували книжки українською мовою, відкривали школи, бібліотеки, виступали з лекціями; поширювали українську літературу, видавали газети, журнали • Чернігівська громада видавала «Чернігівський листок» - щотижневик за ред. Л. Глібова |
Питання до класу
• Яке значення мала діяльність громад в Україні?