Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспект я у світі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
79.32 Кб
Скачать

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра «Так чи ні?»

— Чи є сусідами України названі держави?

Грузія, Молдова, Франція, Росія, Білорусь, Румунія, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Туреччина, Польща.

2. Тестування

За величиною територія України посідає:

1) перше місце в Європі;

2) друге місце в Європі;

3) третє місце в Європі.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що ви запам’ятали про нашу Батьківщину?

— Чому Україну називають європейською державою?

VІІ . Домашнє завдання

С. 110–113.

я у світі 21.04

Такі різні і такі схожі країни та народи

Мета: дати учням уявлення про різноманітність народів у світі, їхніх культур і звичаїв; пояснити, чим схожі та чим відрізняються народи світу; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати повагу до культури народів світу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Гра «Що спільного, чим відрізняємось?»

— Крім даних від природи, біологічних ознак, люди відрізняються й суспільними рисами, тобто такими, що сформувалися у зв’язку із життям на певній території серед інших людей.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чим схожі та чим відрізняються народи світу.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 114–119)

Вправа «Мікрофон»

— Розгляньте малюнок на с. 114 угорі. Уявіть, що всі люди на Землі однакові. Чи цікаво було б так жити? Чому?

— Розгляньте малюнки на с. 114 унизу. Розкажіть, кого на них зображено?

— Чи доводилося вам бувати в інших країнах? Або переглядати телемандрівки до інших куточків нашої планети? Що, на вашу думку, відрізняє людей різних країн?

— Прочитайте текст на с. 115–116 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Що із прочитаного було вам знайоме?

— Що нового ви дізналися?

— Чому Землю називають планетою людей?

— Чим відрізняються люди різних рас? Розкажіть за малюнками на с. 115.

— Які мови належать до східнослов’янських мов?

— Як люди можуть розуміти одне одного?

— Чому кажуть: «Скільки я знаю мов, стільки разів я людина»? Як ви розумієте висловлювання Панаса Мирного про мову?

— Хто такий Агатангел Кримський? Що ви про нього дізналися?

Вправа «Мікрофон»

— Чи можете ви сказати, що старанно оволодіваєте рідною мовою? Яку ще мову, крім української, ви вивчаєте?

Робота в групі

— Хочете про народ знати — маєте його казку прочитати. Ознайомтеся із шотландською народною казкою «Лисиця і Яструб». Про кого в ній ідеться?

— Які поради дав Яструб Лисиці?

— Чого навчила вас ця казка?

— Пригадайте, які європейські казки ви знаєте.

— Розгляньте ілюстрації до казок на с. 119. Герої яких казок зображені на малюнках?

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Цікаво знати!

— Найбільшими за чисельністю народами в світі є китайці, їх понад 1 млрд чол., хіндустанці (живуть в Індії), їх понад 220 млн чол. До великих також належить й українська нація, яка за кількістю представників посідає 22-ге місце. У світі українців — понад 47 млн, у тому числі на території України їх проживає 37,5 млн. Близько 10 млн українців живуть за межами своїх історичних земель: у Росії, США, Канаді, Казахстані, країнах Європи.

— У світі немає жодного народу, який не мав би своїх традицій і звичаїв, що передаються новим поколінням. У кожного народу — свої звичаї.

Розглянемо на прикладі одного з найулюбленіших свят — зустріч Нового року. В українців, як і в інших народів, сформувалися певні традиції його святкування.

Пригадайте, якими є традиції святкування Нового року в українців.

Після обговорення відповідей учнів учитель розповідає про традиції святкування Нового року в різних народів.

— У країнах Європи Новий рік зустрічають у ніч з 31 грудня на 1 січня.

В Італії у новорічну ніч офіційно дозволено, прощаючись зі старим роком, галасувати з усіх сил. Уважають, що Новий рік треба зустріти з відкритим серцем, звільнитися від поганих почуттів і намірів. До Нового року необхідно звільнитися від усього зайвого. Зайві предмети італійці викидають прямо у вікна. На вулицю летять старі стільці, крісла, праски тощо. В Іспанії, святкуючи Новий рік, майже всі мешканці країни йдуть уночі на центральні площі своїх міст їсти виноград. Зокрема, мешканці іспанської столиці, міста Мадрид, з’їдають під бій годинника дванадцять виноградних ягід, кожна виноградина — за один з дванадцяти місяців Нового року. Вулиці міст, якими іспанці прямують до центру міста, обов’язково прикрашають вогнями і сосновими гілками, всюди спалахують феєрверки. У Німеччині та Австрії символами удачі й добробуту в Новому році здавна вважаються сажотрус і свиня. У давнину в Новий рік, коли на вулиці з’являвся сажотрус, люди бігли за ним, намагаючись доторкнутися і забруднитися сажею. Вони вірили, що це принесе їм щастя. За традицією, першого січня необхідно було їсти свинину (на щастя), хрін (на здоров’я) і зелений горошок (щоб гроші були). Монетний двір у Відні вже декілька десятків років карбує до Нового року спеціальну монету-сувенір, на якій зображений хлопчик верхи на свині. У Німеччині люди різного віку, як тільки годинник починає відбивати північ, вискакують на стільці, крісла і столи, щоб з останнім ударом дружньо «встрибнути» у Новий рік. У Фінляндії дівчата на Новий рік кидають через плече черевичок.

Якщо він упаде носком до дверей — буде весілля. Новорічні подарунки за давнім звичаєм заздалегідь складають на стіл, але прикривають перегорнутими мисками.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Чим відрізняються різні народи?

— Чому потрібно вивчати різні мови?

VІІ . Домашнє завдання

С. 115–119.

я у світі 28.04

 Я вивчаю різні країни і народи

Мета: продовжити ознайомлення учнів з різноманітністю країн і народів; вчити наводити приклади звичаїв інших народів; виховувати повагу до національних традицій, звичаїв та обрядів інших народів.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Поміркуйте, що спільного між усіма людьми на Землі і чим вони відрізняються одне від одного.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність країн і народів.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 120–125)

— Прочитайте власні назви на с. 120. Знайдіть у кожному ряді «зайву» назву. Поясніть свій вибір. (Київ, Париж, Африка).

— Розгляньте фотографію на с. 120. Розкажіть про споруду, яку визнано новим чудом світу.

— Великий китайський мур — це воістину дивовижна споруда нашої цивілізації. Загальна довжина Великого китайського муру становить 8851 км і 800 м.

Великий китайський мур — найдовша штучна споруда у світі. При укладанні кам’яних блоків муру застосовували клейку рисову кашу з домішкою гашеного вапна. Великий китайський мур — найбільший і найдовший цвинтар у світі. За численними даними, його будівництво коштувало життів понад мільйона осіб. Великий китайський мур було включено до списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО в 1987 р. як одну з найбільших китайських історичних пам’яток. До того ж, це одна з найвідвідуваніших пам’яток у світі — щороку тут бувають близько 40 млн туристів.

— Прочитайте текст на с. 121–124 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Що із прочитаного було вам знайоме?

— Що нового ви дізналися?

— Розкажіть, як у різних куточках Землі люди по-різному пристосовуються до умов життя.

— Розгляньте малюнки різних жител. Наведіть приклади, як у різних куточках Землі люди по-різному влаштовують своє житло.

Робота в парі

— Розгляньте фотографії і таблицю на с. 123. Розкажіть про найвищі хмарочоси світу.

— Народи, що населяють нашу планету, мають різні вірування та релігії.

У світі є такі основні релігії: християнство, іслам, іудаїзм, індуїзм і буддизм.

Вибір релігії — особиста справа кожної людини, і цей вибір треба поважати.

— Ознайомтеся із культовими спорудами основних релігій на с. 124.

Робота в парі

— Розгляньте малюнки на с. 125. Розкажіть, як називаються танці й музичні інструменти різних народів. (Індійський танець, африканський танець, іспанський танець «пасадобль», шотландський танець; африканський барабан джембе, волинка)

— Чи зацікавила вас якась країна? Якщо так — дізнайтеся про неї більше.