- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •1. Тестування
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 86–89)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •1. Тестування
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 90–92)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 93–96)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 104–105)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 106–109)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Тестування
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 126–129)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •I. Організаційний момент
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручником (с. 130–131)
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Фізкультхвилинка
- •3. Тестування
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Вікторина «Чи знаєш ти свята нашої країни?»
- День Незалежності України? (24 серпня).
- День Державного Прапора України? (23 серпня).
- День Конституції України? (28 червня)
- Міжнародний жіночий день? (8 березня)
- Шевченківські дні (вшанування пам’яті українського генія — Тараса Шевченка)? (9–10 березня)
- День пам’яті про Чорнобильську трагедію? (26 квітня)
- День праці і солідарності трудящих? (1–2 травня)
- День Перемоги? (9 травня)
- День Матері? (Друга субота травня)
- День знань? (1 вересня)
- День Збройних Сил України? (6 грудня)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які свята відзначають у нашій країні?
VІІ . Домашнє завдання
С. 94–96
я у світі 10.03
Правопорушення
Мета: пояснити учням сутність правопорушень як порушення прав інших людей; формувати вміння стримувати безглузді бажання і вчинки, керувати собою, виробляти тверду волю; виховувати почуття правової самосвідомості, бажання дотримувати правових свобод та обов’язків, відповідати за свої вчинки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 46)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що є правопорушенням та якими бувають наслідки правопорушень.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 97–100)
— Розгляньте малюнки на с. 97. Які правила порушують діти? До яких наслідків це може призвести?
— Прочитайте текст на с. 98 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Що треба пам’ятати, обираючи вчинок?
— Що таке правопорушення?
— Який обов’язок громадянина не виконують учні-забіяки?
— Які права іншої людини вони порушують?
— Що захищає людину від негідних учинків?
Робота в групі
— Розгляньте малюнки на с. 99. Чому хлопчик каже «Ні»?
— Ознайомтеся з думками про людину Григорія Сковороди на с. 100 і поділіться своїми враженнями щодо прочитаного.
Робота із словничком
— Знайдіть у словничку (с. 140–141) слово правопорушення. Дізнайтеся
його значення.
Робота в групі
— Розгляньте малюнки на с. 100. Які права людини порушують діти?
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Складання «асоціативного куща»
1) Які основні правопорушення поширені серед дітей?
- Недотримання правил для учнів
- Порушення дисципліни
- Бійки
- Крадіжки
- Неслухняність
- Порушення правил переходу вулиці
- Азартні ігри в громадських місцях
- Бродяжництво
2) Чому люди порушують права іншої людини?
Причини правопорушень:
а) погано виховані, низькі моральні якості;
б) жорстокість, агресія;
в) безглузді бажання і вчинки, невміння керувати собою і відповідати за свої вчинки;
г) неблагополучні сім’ї, діти — сироти, діти вулиці;
д) конфлікти з однолітками;
е) погіршення умов життя;
ж) незайнятість дітей;
з) сучасний репертуар дитячих театрів, кіно, мультфільмів
.
2. Робота в групах
— Іноді діти бувають дуже жорстокі, не думають, до чого може призвести той чи інший необдуманий учинок. Вони можуть знущатися над тваринами, а пізніше — над людьми, забуваючи про людяність і мораль.
— А що таке мораль?
Мораль — це сукупність уявлень людей про те, що добре, а що — погано, як треба чинити в тому чи іншому випадку, які людські вчинки заслуговують на повагу, а які — на осуд.
Завдання для груп: навести якомога більше тверджень, які свідчать про аморальні вчинки.
Наприклад:
— Аморально не співчувати людині, коли з нею трапилася біда.
— Аморально заздрити успіхам однокласників.
— Аморально когось кривдити, ображати.
— Аморально хуліганити, бешкетувати.
— Аморально бути жадібним і зажерливим.
— Аморально користуватися результатами праці інших.
— Аморально розкидатися обіцянками і не виконувати їх.
— Чи поважає себе людина, яка чинить аморально? (Все те, що ти робиш комусь, робиш собі.) Чи вмієте ви відмовляти собі в аморальній поведінці? (Навести приклади.)
3. Робота в парах
1) Оберіть правильне твердження.
Ніхто не має права: ображати, читати, їсти, карати, подорожувати, свистіти, принижувати, працювати, бути жертвою війни, експлуатувати, грабувати, бути злодієм, приносити шкоду довкіллю.
2) Оберіть правильну відповідь.
— Що означає слово правопорушення?
а) Те, що належить до правознавства, правове;
б) те, що зобов’язує ставитися належним чином до інших і до себе;
в) порушення прав інших людей, поведінка, наслідки якої шкодять іншим;
г) відповідальність перед законом.
VІ. Підбиття підсумків. VІІ . Домашнє завданняС. 97–100.
я у світі 17.03
« Що буде, якщо...» Думаю про наслідки. Перевірна робота
Мета: закріпити знання учнів за темою «Правила життя в суспільстві»; на основі ситуативних завдань перевірити готовність школярів застосовувати набуті знання у повсякденному житті; вчити встановлювати основні взаємозв’язки в соціальному житті (між учинком і наслідком, порушенням правил і відповідальністю); виховувати відповідальність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Гра «Що треба робити, щоб?..»
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про взаємозв’язок між учинком і наслідком, між порушенням правил і відповідальністю.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 101–103)
Вправа «Мікрофон»
— Розгляньте малюнки на с. 101 і 102.
Що станеться?
- Якщо ти спишеш у товариша контрольну роботу й отримаєш за неї високу оцінку? До яких наслідків це може призвести?
- Якщо ти візьмеш без дозволу з портфеля однокласника іграшку, яка тобі сподобалася, принесеш її додому, а батьки поцікавляться, звідки вона в тебе? До яких наслідків це може призвести?
- Якщо ти отримаєш погану оцінку й скажеш батькам: «А щоденник загубився...»? До яких наслідків це може призвести?
— Прочитайте казку Василя Сухомлинського «Камінь» на с. 102–103.
— Чому здивувався дідусь? Що спричинило загибель лугу?
— Як же вчинок хлопчика вплинув на подальше життя криниці, дуба, соловейка?
— Про що не подумав хлопець?
— Чому так сталося?
— Як учинок впливає на наслідки?
— Які поради ви дали б хлопцеві?
— Як ви вважаєте, що означає вміти аналізувати свої дії? порівнювати їх? оцінювати?
— Яка спільна думка у прислів’їв: «Є каяття, та нема вороття», «Що посієш, те й пожнеш», «Сім раз відмір, один відріж»?
— Чому так важливо бачити зв’язок між учинком і наслідком?
— Що таке вчинок? А наслідок? (Вчинок — це дія людини, скерована на когось чи щось. Наслідок — те, що відбувається, випливає з певних обставин; результат, підсумок.)
