- •Альпийская дорога
- •0,5 Годин на тиждень
- •Урок 1.
- •Хід уроку
- •Урок 2.
- •Хід уроку.
- •Урок 3.
- •Урок 4.
- •Хід уроку.
- •Урок 5.
- •1. Вітання.
- •3. Актуалізація опорних знань.
- •1.Повідомлення теми уроку.
- •2.Бесіда вчителя.
- •3.Колискова пісня.
- •4.Робота над оповіданням «Любов Матері».
- •Урок 7.
- •Урок 8.
- •Урок 9.
- •Втрачений день
- •Урок 10.
- •Хід уроку.
- •Урок 11.
- •Урок 12.
- •Урок 13.
- •Урок 14.
- •Хід уроку.
- •Равноапостольная царица Елена
- •Урок 15.
- •Хід уроку.
- •Хід уроку.
- •Урок 17.
- •Хід уроку.
- •Урок 18.
- •Хід уроку.
- •Урок 19.
- •Хід уроку.
- •Урок 20.
- •Хід уроку.
- •Урок 21.
- •Хід уроку.
- •Урок 22.
- •Хід уроку.
- •Урок 23.
- •Хід уроку.
- •Спільна молитва. Урок 24.
- •Хід уроку.
- •Урок 25
- •Хід уроку.
- •Урок 26
- •Хід уроку.
- •Урок 27
- •Хід уроку.
- •Урок 28.
- •Хід уроку.
- •Урок 29.
- •Хід уроку.
- •Урок 30.
- •Хід уроку.
Урок 27
Тема: Божа і людська мудрість у камені та фарбах.
Мета: Ознайомити учнів з історичною пам’яткою української культури–храмом Божим Софійським Собором та його роллю в житті українського народу. Розвивати інтерес до інших культурних пам’яток нашої держави. Виховувати бережливе ставлення до всього, що створене на честь Бога.
Обладнання: ікони, свічка, кольорові ілюстрації Софії Київської.
Хід уроку.
І. Вступна частина.
1. Християнське привітання.
2. Спільна молитва.
3. Повторення вивченого.
- Які звичаї пов’язані з пасхальними святами?
- Чому святкувалась Старозаповітна Пасха? Що вона означає?
- Чим закінчується Великодня Літургія в храмах?
- Чому на Радоницю всі християни йдуть на кладовище?
- Як треба поводитись біля могили померлих?
4. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми познайомимося з вами, як люди увіковічують Божу Мудрість у Храмах та іконах, для чого потрібні храми на землі.
ІІ. Основна частина.
Актуалізація опорних знань.
Куди люди ходять, щоб помолитися Богу про допомогу, попросити в Нього прощення за свої гріхи, подякувати за добро, яке він дає?
Хто будував ці храми?
Бесіда вчителя.
Спочатку я хочу розповісти вам, діти, що таке храм, про його структуру.
Храм – це споруда, що стінами виростає із землі, а куполами поривається до неба, символізує Царство Боже в єдності трьох його сфер – Божественної, Небесної і Земної. Тому храм має тричленну структуру – олтар або вівтар, власне храм і притвор.
Олтар – це символ Божественної Сфери – місце перебування Триєдиного Бога, Святая Святих храму, доступна лише священнику. Тут міститься Святий Престол, на якому готується хліб і вино до таїнства причастя.
Від середньої частини храму олтар відділяється іконостасом, який складається з кількох рядів ікон та має троє воріт. Середні ворота – Царські, бо через них невидимо в Святих Дарах проходить Цар Слави – Ісус Христос.
Власне храм, або середня частина храму, де перебувають віруючі в час служби Божої, - символізує Небесну сферу – місце небесного буття ангелів і праведних людей, котрі заслужили вічного життя доброчесністю і доброчинністю.
Притвор – вхідна частина храму, де віруючі, внутрішньо зосередившись, готують себе до молитви і слухання служби божої, - символ земного буття, яке перебуває між добром і злом, між праведністю і гріхом. Так і в притворі людина подумки бореться з власною гріховністю за утвердження своїх чеснот.
Знайомство з призначенням храму.
А тепер у вступі до теми на с. 124 прочитайте про призначення храму Божого.
Так для чого люди приходять до храму?
Віртуальна подорож до Києва, до перлини світового мистецтва Софії Київської.
Діти читають текст на с. 124-125 вголос ланцюжком. Складання плину до тексту:
а) свідчення літопису про історію зведення храму; б) зовнішній вигляд храму та історичні функції, які він виконував;
в) внутрішня будова і оформлення храму;
г) Матір Божа Оранта та Ісус Христос Пантократор – головні мозаїки храму;
д) фрески храму;
е) підсилення звуку в храмі.
Аналіз тексту та знайомство з іменами Оранти та Ісуса Христа.
ІІІ. Підсумкова частина.
Узагальнення вивченого.
Як образно називають храм?
Які події в давнину відбувалися в храмі?
Як ви вважаєте, чому Богоматір назвали «Непорушною стіною»?
Що треба знати, щоб зрозуміти живопис у храмі?
Домашнє завдання .
Відвідати Свято – Покровський храм в с.м.т. Широке та недільну школу при храмі, де докладніше дізнатися про те, що означає Хрест Господній та Божа Матір Покрова, що встановлені на подвір’ї храму.
Спільна молитва.
