- •Хід уроку
- •It’s hard to imagine. — Важко уявити.
- •It’s ideal if ... — в ідеалі ...
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 44
- •Хід уроку
- •2. Тренування навичок письма.
- •Урок 45
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Хід уроку
- •1. Презентація нового лексичного матеріалу.
- •2. Активізація нового лексичного матеріалу.
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 47
- •Хід уроку
- •II. Основна частина уроку (зо хв)
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Тренування навичок письма.
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 48
- •Урок 49
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Домашнє завдання.
- •Підведення підсумків уроку.
- •Урок 51
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Підведення підсумків уроку.
- •Урок 50
- •Хід уроку
- •II. Основна частина уроку (30 хв)
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 53
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
III. Заключна частина уроку (5 хв)
Домашнє завдання.
Розширити свої знання про gerunds with prepositions.
Rhyme and Reason. SB p. 166, CD 2, track 8, Перевірка засвоєння лексичного матеріалу.
Учитель роздає учням картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася. Завдання — надати англомовні еквіваленти.
Підведення підсумків уроку.
Діалог вчителя з учнями.
What can you say about the gerunds with prepositions? When do we use them? Give your examples.
Тема: Preparing for the Future LESSON 48
Підтема: A Creative Mind
Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Формувати комунікативну компетенцію. Практикувати навички письма.
Розвивати фонетичну компетенцію.
Практикувати навички читання.
Удосконалювати аудіативну компетенцію.
Виховувати розуміння важливості будь-якоі професії.
Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)
Привітання.
Повідомлення мети уроку.
Today we’ll have a talking about the most popular professions in Ukraine and some English-speaking countries.
Перевірка домашнього завдання.
Учні читають коментарі, які вони написали вдома (Your Helping Hand. WBp. 78 (d)).
Уведення в іншомовну атмосферу.
а) Формування фонетичної компетенції.
Rhyme and Reason. SB p. 166, CD 2, track 8.
Listen to and read the quotes of well-known people and practise sentence stress.
Основна частина уроку (ЗО хв)
1. Формування комунікативної компетенції.
Активізація лексичного матеріалу, формування аудіативної компетенції.
Words. Phrases. Expressions. CD 2, track 5, SB p. 153
Учні прослуховують слова, записані на диску.
Тренування навичок читання, формування комунікативної компетенції.
Enrich Yourself! SB p. 170 (a)
Look at the pictures, study the comments and give a detailed answer to l he questions about the most popular professions in Ukraine and some English-speaking countries.
Computer programmers create a programming language and software so that people can use them for their needs.
There are a lot of creative professions which are necessary for making video clips such as camera, film director, costume designer, actor and many others.
Modern artists can paint their pictures on a pavements or street walls in order to make a lot of people see them. This art is called graffiti.
Youth workers need to be a good organizer. They are also required to be patient and sociable to communicate people well. One of the main nessecities for them is having good knowledge.
Enrich Yourself! SB p. 171 (b)
Complete the description of popular creative professions.
As far as I know, computer programmer is the most popular profession in the USA. Computer programmers create a programming language and different software. It helps us to become computer literate. Many teenagers must get А-level if they want to have a good job.
Those who have an ambition usually reach their goals. Modern videoclips are created by film director, costume designer, camera, actors and other creative people. Their professions are interesting and at the same time very challenging. Many teenagers want to try to make other people happy. Besides, many artists travel around the world in search of new ideas. They have to be very creative to become famous and base their lives around it. British artists are creative to bring their art outdoors in big cities. You can see graffiti on the walls and pavement artists’ pictures in the streets of London. Youth workers have the biggest job to be a good organizer as they deal with young people. Patient and sociable.
Youth workers can help teenagers to go into profession that’s why their job is always imaginative. The future belongs to these professions, I’m sure.
Enrich Yourself! SB p. 172 (c)
Look at the portraits and describe any creative profession that makes him / her and other people happy.
