- •Хід уроку
- •It’s hard to imagine. — Важко уявити.
- •It’s ideal if ... — в ідеалі ...
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 44
- •Хід уроку
- •2. Тренування навичок письма.
- •Урок 45
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Хід уроку
- •1. Презентація нового лексичного матеріалу.
- •2. Активізація нового лексичного матеріалу.
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 47
- •Хід уроку
- •II. Основна частина уроку (зо хв)
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Тренування навичок письма.
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 48
- •Урок 49
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Домашнє завдання.
- •Підведення підсумків уроку.
- •Урок 51
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Підведення підсумків уроку.
- •Урок 50
- •Хід уроку
- •II. Основна частина уроку (30 хв)
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 53
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
2. Тренування навичок письма.
а) Формування граматичної та комунікативної компетенції.
III. Заключна частина уроку (5 хв)
Домашнє завдання.
Повторити граматичний матеріал про Gerunds.
Your Language Portfolio: Reading. SB p. 104, CD 2, track 3 Listen to the dialogue “Choosing a Career”.
Підведення підсумків уроку.
Діалог учителя з учнями.
What did we speak about? What can you say about your career choises? How do you think is it quite easy to find a job that makes you happy?
Урок 45
Підтема: Make Your Choice
Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Формувати аудіативну компетенцію.
Продовжувати формувати граматичну компетенцію. Практикувати навички письма.
Розвивати крос-культурну компетенцію.
Удосконалювати комунікативну компетенцію.
Виховувати любов до природи.
Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск, картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)
Привітання.
Повідомлення мети уроку.
Today we are going to continue our talk about getting a job.We will isten to very interesting story and try to write an application form.
Перевірка домашнього завдання.
Учні зачитують переклад і свої таблиці (Your Language Portfolio: heading. WB p. 69 (c)), що потім обговорюються у ракурсі Do you agree vith ...? Why...? Учитель збирає зошити на перевірку.
Уведення в іншомовну атмосферу.
Rhyme and Reason. SB p. 140, CD 2, track 2.
Listen to and read the limerick and practise the sounds /еі/ and /w/.
Основна частина уроку (30 хв)
1. Формування аудіативної компетенції.
Активізація лексичного матеріалу.
Words. Phrases. Expressions. CD 2, track 1, SB p. 139 Учні прослуховують слова, записані на диску.
Презентація необхідного лексичного матеріалу.
Учитель на дошці виписує слова, які необхідні учням для якомога ІІОІШІШОГО розуміння тексту.
Етап аудіювання.
Your Language Portfolio: Listening. CD 2, track 4, SB p. 149 (a)
Listen to the story and say how the boy managed to get a job.
Учні слухають текст 2 рази.
Most small boys have a sort of hunting instinct, but there was one par- lirular schoolboy who decided that he would have nothing less than n snake for a pet — and he aimed to get one from London Zoo.
He cycled to the zoo in the early hours of the morning and climbed over the wall close to the front gate. From there he only had to walk a few yards to get to the open-air snake collection. He waited in the shadows for the night watchman to go on his way and ran to the reptile house where using his fishing net he fished out a snake. His plan worked very well.
Imagine this young lad cycling home with a fishing net containing a surprised damp snake! Luckily for the snake, the boy lived only half a mile away. He was able to reach home, park his bicycle, get back into the house and go up to his room without waking his parents. However, he was puzzled as to what to do with the snake. Suddenly a brilliant idea came to his mind.
The next morning the sleeping thief was woken by the terrible screams and shouts of his agitated mother. “Look!.. Look — in the toilet!” The father walked over to the toilet and, sure enough, happily swimming around was a coiled up snake.
The father marched to his son’s bedroom where he found the boy pretending to be sound asleep. “What do you know about the snake in the toilet?” “Dad, all my friends at school collect animals and I don’t have a pet...” “No!” his father exclaimed.
“This house is too small for them”.
The boy confessed his night raid and his father didn’t know whether to laugh or become angry. He gave his son five minutes to get the snake out and then phoned the zoo. So the snake was returned to the zoo, who were grateful, as they hadn’t even noticed it was gone! They all took a liking to the boy. Such was his love for snakes that they gave him a Saturday job in the reptile house. He was brilliant at it. The boy had a great kinship and bond with the animals, an important quality for any veterinary surgeon, which he eventually became.
d) Перевірка розуміння тексту.
Your Language Portfolio: Listening. SB p. 149 (b)
Listen to the story again and choose the correct answers to the questions.
1) in Britain (a); 2) early in the morning (b); 3) by bike (a); 4) in a fishing net (d); 5) in the lavatory (d); 6) he wanted to have a pet (a); 7) it wasn’t the place for a snake (c); 8) to the zoo (c); 9) at a reptile house (c); 10) a veterinary surgeon (a).
2. Тренування навичок письма.
а) Презентація нового матеріалу. Your Language Portfolio: Writing. SB p. 151
Information about college / university application forms.
щіл допомогу в^гіТшміо
Application form (== application blank — бланк, форма анкети) — опитувальний лист із переліком запитань, підсумовані й оброблені відповіді на які дають можливість провести соціологічне дослідження, вивчити громадську думку. Такі анкети заповнюються також під час вступу до навчальних закладів та прийому на роботу.
Активізація нового матеріалу
Your Language Portfolio: Writing. SB p. 151 (a)
How to write an application form.
Study the tips and say how you can use them in your application form.
Your Language Portfolio: Writing. SB p. 152 (b)
Read the example of an application form and say if the applicant managed to reflect all tips.
