Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
професії.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
245.25 Кб
Скачать

III. Заключна частина уроку (5 хв)

Домашнє завдання.

Опрацювати помилки, що були допущені під час семестрової контрольної роботи.

Розширити свої знання про герундій / Gerunds. Words. Phrases. Expressions. CD 2, track 1, SB p. 139

  1. Підведення підсумків уроку.

Діалог вчителя з учнями.

What can you say about gerunds? Give your examples.

Урок 44

Підтема: Майбутня професія

Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Продовжувати формувати граматичну компетенцію. Практикувати навички читання. Розвивати крос-культурну компетенцію.

Формувати комунікативну компетенцію. Удосконалювати фонетичну компетенцію.

Виховувати вміння планувати майбутнє.

Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)

Привітання.

Повідомлення мети уроку.

Today we are going to continue our talking about your plans for the future and find out more information about different professions. We are also revising words, phrases, expressions and Grammar: Gerunds.

Перевірка домашнього завдання.

Учні по черзі читають таблиці, написані вдома, опитують своїх однокласників і порівнюють результати. (Your Helping Hand. WB p. 69 (d)).

Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Формування фонетичної компетенції.

Rhyme and Reason. SB p. 140, CD 2, track 2.

Listen to and read the limerick and practise the sounds /еі/ and /w/.

ІІ. Основна частина уроку (30 хв)

1. Тренування навичок читання.

  1. Активізація лексичного матеріалу.

Words. Phrases. Expressions. CD 2, track 1, SB p. 139 Учні прослуховують слова, записані на диску, а потім читають один на одним по слову.

  1. Формування крос-культурної компетенції.

Across Cultures. SB p. 146

Учні мовчки читають про реалії СІЛА.

MIND! SB p. 146

Учитель пояснює учням різницю між словами, а потім вони

виконують вправу.

Choose the right word from the box above to complete these sentences.

1) barber; wages; 2) wages; hairdresser; 3) salary; 4) salary; 5) barber; 0) hairdresser.

  1. Етап читання.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 144 (a)

Read the dialogue “Choosing a Career” and say if the teenagers have made their decisions about their future career plans.

  1. Перевірка розуміння тексту.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 147 (c)

Copy the table in your workbook. Decide which of the teenagers meant the following.

Amy

Brad

has definite future career plans

+

has a minimum wage job

+

doesn’t want to follow in the father’s footsteps

+

is not much academically accomplished

+

dislikes mathematics

+

believes that money brings independence

+

believes that success comes only from hard work

+

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 148 (d)

Act as Ann or Paul and comment on their ideas of their career choices. Use the pictures and the word-list below.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 148 (e)

Fill out the fishbone diagram for Ann and Brad and say whom you are with.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 148 (f)

In pairs discuss your future career plans, as in the pattern below.