Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
професії.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
245.25 Кб
Скачать

Урок 50

Підтема: Прислів’я про працю

Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Продовжувати навчати спілкуватися за темою.

Формувати аудіативну компетенцію.

Практикувати навички письма.

Розвивати крос-культурну компетенцію.

Удосконалювати комунікативну компетенцію.

Виховувати прагнення до гарних стосунків у родині.

Обладнання: Підручник, зошит

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)

Привітання.

Повідомлення мети уроку.

Today we are going to continue to discuss career choices and will listen to a dialogue of Alice and her mum. You'll also have an incredible experi­ence in working with English proverbs.

Перевірка домашнього завдання.

Уведення в іншомовну атмосферу.

Формування фонетичної компетенції.

Rhyme and Reason. SB p. 177, CD 2, track 11

Listen to and read the lyrics of the song and practise the sounds /ае/ and /au/.

Активізація лексичного матеріалу.

Communication Box: How to discuss career choices. CD 2, track 10, SB p. 176

Учні прослуховують слова на диску.

II. Основна частина уроку (30 хв)

1. Формування аудіативної компетенції.

а) Формування крос-культурної компетенції. Work Your Wisdom! SB p. 180 (a)

Copy the table in your workbook. Match the parts of the proverbs and explain their meanings.

Learning is a treasure which accompanies its owner everywhere.

Hard work pays off in the future laziness pays off now.

It’s never too late to learn.

Jack of all trades and master of none.

Two heads are better than one.

Work Your Wisdom! SB p. 180 (b)

Illustrate the proverb you like most.

Презентація необхідного лексичного матеріалу.

Учитель на дошці виписує слова, які необхідні учням для якомога повнішого розуміння тексту.

Етап аудіювання.

Your Language Portfolio: Listening. CD 2, track 12, SB p. 181 (a) Listen to Alice*s talk with her mum and say what problem she has.

Учні слухають текст 2 рази.

Alice: I say, mum are you busy at the moment?

Mum: No, but why? What’s up, Alice? You look a bit confused.

Alice: It deals with my feelings about graduation and I need a friendly ear.

Mum: And how do you feel?

Alice: A little scared and excited too. The scary part is leaving home and moving to college.

Mum: Oh, leaving home is part of growing up. You are so good at writ­ing. Have you thought of becoming a journalist?

Alice: I am a little uncertain. Making decision is so difficult!

Mum: Indecision is a problem. But why not try, at least? You’ve writ­ten so many wonderful film reviews and editorials. I think it’s your cup of tea.

Alice: I’ve been thinking about it. Do you think I’ll fit in it?

Mum: Sure. Work for it! Alice: Thank you, mum, for hearing me out. I knew it would be great to talk with you. You always keep an open mind and are so understanding. Mum: You are going to be fine, dear.

d) Перевірка розуміння тексту.

Your Language Portfolio: Listening. SB p. 181 (b)

Now say how Alice. Say how her mum.

I say, mum, are you busy at the moment?

It deals with my feelings about graduation and I need a friendly ear.

I am a little uncertain. Making decision is so difficult!

Thank you, mum, for hearing me out. I knew it would be great to talk with you. You always keep an open mind and are so understanding.

Oh, leaving home is part of growing up. You are so good at writing. Have you thought of becoming a journalist?

Why not try, at least? You’ve written so many wonderful film reviews and editorials. I think it’s your cup of tea.

Sure. Work for it!

You are going to be fine, dear.

Your Language Portfolio: Listening. SB p. 181 (c)

Transform the dialogue as if Alice was talking to her friend. Make it up round the beginning given.

Your Language Portfolio: Listening. WB p. 87

Transform the dialogue as if Alice* s father tells her that writing is not in her line. Make it up round the middle part.

Робота над проектом.

а) Активізація набутих знань.

Your Language Portfolio: Writing. SB p. 181, WB p. 88

Учні ще раз обговорюють із вчителем свої плани щодо розробки оголошення про роботу. Завдання вчителя — зняти усі труднощі, що виникли в учнів під час створення цього проекту. Над проектами працюють у групах по 3 особи.

III. Заключна частина уроку (5 хв)

Домашнє завдання.

Your Language Portfolio: Writing. SB p. 181, WB p. 88

To prepare a presentation of your project.

A Cross-cultural Reading. SB p. 243

Підготуватися до уроку позакласного читання: прочитати текст про американську дівчинку Маджі.

Урок 52

Підтема: Урок домашнього читання

Мета: Удосконалювати техніку читання.

Навчати майстерності публічного виступу.

Розвивати крос-культурну компетенцію.

Прищеплювати любов до читання.

Виховувати повагу до української та іноземних культур.

Обладнання: Підручник, зошит.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (15 хв)

Привітання.

Повідомлення мети уроку.

Today we will read and discuss the story about an American girl Mar­gie. You will also present your job advertisements to the class.

Перевірка домашнього завдання.

Наприкінці уроку вчитель збирає зошити на перевірку.

Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Активізація лексичного матеріалу.

BRAINSTORMING

Учитель на дошці пише словосполучення PREPARING FOR THE FUTURE, аучнівголос пригадують слова й словосполучення, пов’язані з цим поняттям.

ІІ. Основна частина уроку (25 хв)

1. Тренування навичок читання.

а) Активізація комунікативної компетенції.

Бесіда вчителя з учнями. At home you have read the story about an American girl Margie, are the main characters of the story? Were there any new words? W# this text difficult to understand?

Етап читання.

A Cross-cultural Reading. SB p. 243 (a)

Read the story about an American girl Margie and say:

what Margie disliked about her mechanical teacher;

what surprised her about the school teacher of the past;

what she thought about a school of old days.

Перевірка розуміння тексту.

A Cross-cultural Reading. SB p. 245 (b)

Tell Margie*s story on the basis of this picture. Say if you feel the same

or different.

A Cross-cultural Reading. SB p. 246 (c)

Discuss the following questions:

Is a teacher*s profession creative?

Can mechanical teachers substitute real teachers?

Does each child have to be taught differently?

What are some of the pluses and minuses of all kids learning the same things?

A Cross-cultural Reading. SB p. 246 (d)

Compare your school to the future school of the American girl in the story.