Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
рід іменників.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
54.27 Кб
Скачать

~ 10 ~

Українська мова

3 клас

Розділ: Частини мови.

Автор: Черненька Наталія Іванівна,

вчитель початкових класів

Жовтневої ЗОШ І-ІІІ ступенів

Переяслав-Хмельницького р-ну

Тема: Рід іменників (жіночий, чоловічий, середній рід).

Мета: ознайомити учнів з новими поняттями: «рід» , «жіночий рід», «чоловічий рід», «середній рід». Вчити учнів усвідомлено розрізняти рід іменників. Розвивати вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів. Виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: підручник(М.С. Вашуленко, О.І. Мельничайко «Рідна мова», 3 кл.), сигнальні картки (ч. ж. с. рід), таблиця "Рід іменників".

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок,

Час почати нам урок,

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо мову рідну вивчати.

ІІ. Мотивація учбової діяльності школярів .

- Діти, яка зараз пора року?

(- Зима).

- А зимою на вулиці, як?

( - Холодно, морозяно). - А коли холодно, про що ми мріємо?

(- Ми мріємо про літо; …щоб було тепло, …про тепле, ясне сонечко).

- Зараз, закрийте на хвилинку очі і уявіть літо, тепло, квіти.

(Коли діти мріють, вчитель вивішує на дошку квіти із завданнями).

- Відкрийте, діти, очі і перенесіть свої уявлення в дійсність.

- Ось перед вами літня квіткова галявина. Але, сьогодні ми будемо не тільки милуватися квітами, а й працювати.

- А разом з нами буде працювати невтомна трудівниця - бджілка. Вона буде перелітати з квітки на квітку і загадувати нам завдання.

- Але спочатку ми повчимося красиво писати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Каліграфічна хвилинка.

- Пригадайте і красиво запишіть назви пір року.

(Зима, весна, літо, осінь).

2.Повторення вивченого матеріалу.

Завдання №1

Бджілка сідає на першу квітку із завданням (завдання записані на зворотньому боці квітки).

- Бджілка запитує, яку тему ми вивчаємо?

(- Ми вивчаємо тему: «Іменник»).

- Прослухайте вірш, який допоможе пригадати вам, що таке іменник.

а) читання вірша "Іменник".

Ми продовжуєм вивчати

Всі частини мови,

Всіх їх треба знати,

Щоб здобути знань основи.

Перша з них - іменник, друзі,

Цю частину люблять дуже,

Бо усе вона назве,

Дасть імення золоте.

Сонце, небо, світ, людина,

Мама, мир і Україна.

Звуки, букви, слово, мова -

Ось частина ця чудова.

Хто? Сестричка, ненька, батько

Пташка, білочка, зайчатко.

Що? Земля, ріка, діброва,

Книжка, зошит, ручка, школа...

Вивчим цю частину мови,

Зрозуміймо - будем знать,

Бо вона така казкова –

Допоможе світ пізнать.

- Яке ,ви, вивчили правило про іменник?

(- Слова, що є назвами предметів, називаються іменниками. Іменники відповідають на питання хто? що?. Наприклад: людина, заєць, дерево, праця).

- Що ви знаєте про іменник?

(- Іменники є назвами істот і неістот. Іменники, що є назвами істот(людей і тварин), відповідають на питання хто? Іменники, що є назвами неістот відповідають на питання що?

- Іменники є власні і загальні. Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів – це власні іменники. Вони пишуться з великої букви.

- Загальні іменники – це назви, що даються багатьом предметам. Наприклад: місто, село, театр. Загальні іменники пишуться з маленької букви).

- Молодці, діти, справилися ви з цим завданням і бджілка перелітає на іншу квіточку.

Бджілка сідає на другу квітку.

Завдання №2

б) Вибірковий диктант.

Випишіть з вірша іменники - назви квітів.

Скільки в полі є квіток?

І ромашка, і фіалка,

і гвоздика, і льонок,

Мак, волошка і дзвіночок,

Починай плести віночок.

- Навпроти кожного іменника запишіть, яким словом його можна замінити (він,вона).

У зошиті запис має такий вигляд:

ромашка - вона

фіалка - вона

гвоздика - вона

льонок - він

мак - він

волошка - вона

дзвіночок – він

(Один учень виконує завдання на зворотній стороні дошки.

2-3 учні читають виконане завдання із зошита, а потім звіряють його із виконаним завданням на дошці решту учнів).

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми з вами вивчимо нове поняття «рід іменників», навчимося усвідомлено розрізняти рід іменників, а також розподіляти їх за родами.

Бджілка перелітає на третю квітку.

Робота з підручником.

Завдання №3

- Відкрийте підручник на ст. 23 і виконайте вправи 48-49.

а) вправа 48.

- Прочитайте завдання вправи і скажіть, кого так називають – осіб чоловічої чи жіночої статі?

Учитель, вихователь, учень, школяр, українець.

(Це особи чоловічої статі).

Учителька, вихователька, учениця, школярка, українка.

(Це особи жіночої статі).

- А так кого називають?

Горобенятко, дитятко, слоненятко, курча, лоша.

(Це так називають малих діток людей і тварин).

- А яким іншим словом можна замінити ці слова?

(Словом «воно»).

б) вправа 49.

- Спишіть вправу 49, вставляючи замість крапок слова мій, моя, моє, він, вона, воно.

1. … брат – агроном, … працює в полі.

2. … сестра – вчителька, … працює в школі.

3. … пальто висить у шафі, … нове.

(1. Мій брат – агроном, він працює в полі.

2. Моя сестра – вчителька, вона працює в школі.

3. Моє пальто – висить у шафі, воно нове).