- •Ігрові вправи з використанням дидактичного матеріалу «Палички Кюїзенера» Вправа «Привіт, паличко»
- •Вправа «Одна за одною ставай»
- •Вправа «Як довідатись про ім’я кольорової палички»
- •Вправа « Число і колір»
- •Вправа « Мандрівка на поїзді»
- •Вправа «Чарівна драбинка»
- •Вправа «На скільки?»
- •Вправа « Як розмовляють числа?»
- •Вправа « Про що розмовляють числа»
- •Вправа «Як ростуть числа?»
- •Вправа «Аптека»
- •Вправа «Палички можна віднімати»
- •Вправа «Вітальні листівки»
- •Вправа «Піжмурки»
- •Вправа «Будівельники»
- •Вправа «Як ростуть будинки із чисел?»
- •Вправа «Виміряй доріжку кроками»
- •Система занять з використанням дидактичного матеріалу «Палички Кюїзенера» Заняття «Знайомся - кольорова паличка»
- •Заняття «Незвичайна змія»
- •Заняття «Чарівні перетворення мотузка»
- •Заняття «Поїзда»
- •Заняття « Маленькі архітектори»
- •Заняття « Кольорові палички, шикуйтесь»
- •Заняття « Математична крамниця»
- •Заняття « Аптека»
- •«Розумні палички» викладаємо – математику вивчаємо
- •Список використаних джерел
Заняття « Маленькі архітектори»
Програмовий зміст: спонукати дітей вдаватися до практичних та розумових дій, задовольняючи свій інтерес, експериментувати, конструювати. Формувати уявлення про додавання як об’єднання груп, ознайомити зі знаком «+» та складом числа 4; закріпити вміння порівнювати предмети за довжиною і шириною. Розвивати пам'ять, мислення та практичну вмілість.
Матеріал та обладнання: набір кольорових паличок (по 5 шт. кожного кольору), будинки, малюнок річки, набір цифр та знаків.
Хід заняття.
Педагог розповідає дітям про те, що в місті чисел з’явився новий будинок. В цьому будинку живе цифра 4. Кожний поверх цього будинку складається з різнокольорових паличок.
З яких чисел складається кожен поверх?
Дітям пропонують вибрати підходящі картки з числами і заселити кожен поверх пустого будинку з цифрою 4 на даху двома цифрами.
Які це повинні бути цифри?
Діти повинні вибрати правильну відповідь:
На поверхах поселяться числа, які менше 4.
Поселяться такі два числа, які в сумі складають число 4.
Поселяться будь-які два числа.
Кожна дитина розповідає, якими числами вона заселила свій будинок.
Так діти впевнюються в вірності вибраної відповіді ( паличка червона 2 і дві білих 1, які можна замінити ще однією червоною паличкою 2; світло-зелена паличка 3 і біла паличка 1; паличка 1 і паличка 3 )
Педагог говорить про те, що місто чисел росте, в ньому з’являються нові будиночки, вулиці, і питає дітей:
Чому нові будиночки-числа різної висоти.
Частина дітей вважає, що в кожному з цих будиночків живуть кілька чисел, тому і висота будиночків різна. Частина дітей вважає,що чим більше число, тим вищий його будиночок, і навпаки.
В процесі обговорення діти приходять до висновку, що чим більше число, тим більше варіантів його розкладу на менші числа.
Розташовуючи нові будиночки в порядку зростання їх поверхів (2,3,4), діти впевнюються в тому, що будиночки-числа зростають на один поверх (одиницю).
Педагог пропонує дітям взяти в праву руку білу паличку, а в ліву – світло-зелену. Потім запитує:
- Які числа у вас в руках?
- Що буде коли ці палички-числа скласти? Найдіть паличку, що має таку ж довжину, як ці дві разом. Для того, щоб показати , що ми склали палички (об’єднали ), будемо ставити знак «+» (плюс) і викладати приклад: 1+3=4; 3+1=4; 2+2=4. Діти за зразком викладають приклад, а наступні два – самостійно.
Проводиться фізкультурна хвилинка «Прогулянка по місту»:
Діти шикуються колону, крокують спочатку на місці, а потім просуваються вперед, трохи зігнувши ноги та промовляючи:
Паровоз кричить: «Ду-ду,
Я іду, іду, іду!»
А колеса грюкотять,
А колеса грюкотять,
Наче кажуть: «Так- так- так!
Хто найшвидший – той мастак!»
- Ось ми на паровозі приїхали до річки. Як ми можемо переправитись через неї? (пропозиції дітей)
- Так, побудуємо міст.
Кожна дитина (самостійно або з допомогою педагога) відмічає, в якому місці річки вона буде будувати міст, підбирає для нього палички відповідної довжини (важливо, щоб довжина перекривала ширину ріки).
Після того як мости будуть побудовані, діти обговорюють, який міст довгий, який короткий. А з допомогою силуетів різних видів транспорту перевіряють чи достатньо мости широкі.
Підсумок:
- Що вам сподобалось на занятті найбільше?
- Як можна утворити число 4?
- Який новий знак вивчили?
