Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Палички Кюїзенера (1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
385.17 Кб
Скачать

Заняття «Чарівні перетворення мотузка»

Програмовий зміст: ознайомити дітей з цифрою 3 та дати поняття про склад числа 3, закріпити числа 1, 2 в д/г «Розумні палички». Вправляти дітей в порівнянні кількості предметів, вживанні слів «більше», «менше», «порівну» в д/г «Скільки», використанні знаків >, <, =. Закріпити властивості геометричних фігур: круг, овал, трикутник в д/г «Перетвори фігуру».

Розвивати мислення, увагу. Виховувати самостійність.

Матеріал та обладнання: набір кольорових паличок, набір цифр та знаків, мотузок, набір плоских геометричних фігур, демонстраційні картинки із зображенням овочів та фруктів.

Хід заняття.

В руках у вихователя мотузок:

  • Що це?

  • Як його використовують в побуті?

  • Чи можна гратися мотузком?

  • В які ігри?

Вихователь пропонує дітям погратися в гру «Перетвори фігуру»:

Діти викладають з мотузка круг і овал.

  • А тепер викладіть трикутник. Чому не виходить?

  • Чим відрізняється трикутник від круга і овалу?

  • З допомогою чого можна викласти трикутник?

(діти викладають трикутник з лічильних паличок)

  • Скільки кутів і сторін у трикутника?

  • Знайдіть в касах цифру 3.

  • Викладіть з мотузка цифру 3.

Д/г «Розумні палички»

  • Розумні палички допоможуть утворити число 3, що позначає цифру 3.

  • Знайдіть паличку на ім’я 3.

  • Якого вона кольору?

  • Викладіть скільки паличок 1, щоб вони були однакової довжини з паличкою 3.

  • Скільки паличок 1 ви виклали?

  • Отже, як можна утворити число 3? (1+1+1=3)

  • Знайдіть паличку 2 , якого вона кольору?

  • Покладіть її під паличкою 3, скільки потрібно покласти паличок 1, щоб вони були однакової довжини з паличкою 3.

  • То як ще можна отримати число 3? (2+1=3)

Вихователь на магнітній дошці викладає картинку «Яблучко».

Проводиться фізкультурна хвилинка «Яблунька»:

Яблунька красуня у саду (утворити коло над головою з допомогою рук)

Я до неї швидко підійду (крокувати)

Гілочку зелену потрушу (потрусити кистями рук)

Яблучко рум’яне надкушу (імітація)

Яблучко солодке на смачне (прогладжування живота)

Звеселяє друзів та мене

Д/г «Скільки»

- Я ходила у садок назбирала яблучок. Скільки їх? (діти рахують фрукти – картинки на магнітній дошці)

  • Знайдіть в касах відповідну цифру.

Пішла на город назбирала овочів. Скільки їх? (діти рахують овочі – картинки на магнітній дошці)

  • Знайдіть в касах відповідну цифру. ( повторити знаки >,<,= ) .

  • Чого більше овочів чи фруктів? Поставте відповідний знак ,викладіть з допомогою цифр приклад, прочитайте його.

  • Що ми з вами викладали з мотузочка? (геометричні фігури)

  • Погляньте на дошку і скажіть чого більше кружечків чи овалів?

  • Викладіть приклад самостійно. (одна дитина викладає біля дошки)

Підсумок:

  • Що вам найбільше сподобалось на занятті?

  • Як можна гратися мотузком?

  • Як можна утворити число 3?

Заняття «Поїзда»

Програмовий зміст. Тренувати дітей у кількісному та порядковому рахунку, просторовому орієнтуванні, впорядкуванні паличок по довжині, освоєнні складу числа, розрізненні цифр, кольору; розвивати уміння мислити, міркувати, доводити власну думку, самостійно формулювати запитання і відповідати на них.

Матеріал та обладнання: фланелеграф, плоский варіант паличок і силуети тварин для фланелеграфа; набір кольорових паличок для кожної дитини, цифри.

Хід заняття.

- Діти, ви любите подорожувати? Тоді вгадайте, на чому ми відправимося в подорож сьогодні:

У полі драбина лежить,

Будинок по сходах біжить.

(Поїзд)

- Як ви здогадалися, що це поїзд? (Відповіді.) Ну що ж, давайте приготуємо свої потяги - і в путь-дорогу ...

Складіть поїзд з паличок-вагонів – від найдовшого до самого короткого. Склали? Поїхали! А в дорозі пограємо в «питання й відповіді». Одне питання задаю я, а інше – хто-небудь з вас. (Діти формулюють питання за аналогією.)

Скільки всього вагонів в поїзда? Яким по порядку стоїть коричневий вагон? Вагон якого кольору стоїть шостим? Який по порядку вагон знаходиться між помаранчевим і коричневим? Знайди вагон, який стоїть поряд з жовтим, але не червоний. Якого кольору вагон лівіше (правіше) блакитного? (Відповіді дітей.)

«Вагончики веселі біжать, біжать, біжать.

Їх круглі коліщатка всі лій, та лій, та тук.»

- Перелічіть вагони зліва направо. А тепер навпаки - справа наліво. (Відповіді дітей.)

- Я буду називати розмір вагона, а ви покажіть його: найдовший, коротше, ще коротше ... хто продовжить? А тепер навпаки: найкоротший, довше, ще довше. (Хто-небудь з дітей продовжує називати і показувати). Пронумеруйте вагони свого поїзда. Якого кольору дев'ятий вагон? Якого розміру перший (останній) вагон? (Відповіді)

- У нашому поїзді їдуть пасажири - ось вони. (Показати білу паличку). Скільки пасажирів в останньому вагоні? (викласти білі палички по довжині «вагона» і полічити їх.) Яким буде ваше запитання? (Запитати декількох дітей.) А скільки пасажирів помістяться в дев'ятому і десятому вагонах? Доведіть. А у восьмому і сьомому? Як дізналися? У якому по порядку вагоні їдуть п'ять пасажирів? (відповіді.)

- Дітки, по залізниці рухається зустрічний потяг. (Скласти потяг з чотирьох вагонів на фланелеграфі). Тільки пасажири в ньому – тварини: слон, корова, кішка, собака. У цьому поїзді їде і мишка, але вона сховалася, і її не видно. Відгадайте, в якому вагоні мишка, якщо ми знаємо, що вона їде не з собакою і не зі слоном? (Мишка їде з коровою, тому що кішка може з'їсти мишку.)

- Добре проїхатися в пасажирському поїзді, правда? Але ж і товарні потяги є, і вони дуже потрібні. Складіть товарний потяг з паличок одного кольору, якого хочете. (Запитати 2-3 дітей, з паличок якого кольору вони склали свій «поїзд» і скільки в ньому «вагонів»).

- Є у нас вантаж одномісний (показати білу паличку), двомісний (червону), тримісний і т.д. Цей вантаж треба розподілити по вагонах так, щоб їх повністю завантажити, але по-різному. Беріться за справу! (По ходу виконання завдання запитати, який вантаж в першому вагоні, як навантажили другий вагон і т. д.)

- Наші поїзда прибули на вокзал за розкладом. А ось будівлі вокзалу немає, його треба побудувати, але тільки з тих паличок, які вказані цифрами на картках. (Дітям роздати картки з цифрами, згідно їм відібрати палички, з яких створюється споруда.)

Підсумок:

Дітям пропонується стати в коло. Вихователь кидає м'яч кожному з дітей і задає питання:

- Що цікавого було на занятті?

- А тобі що сподобалося найбільше?

- Яке завдання було найважчим? А самим легким?

- Як ти вважаєш, ти добре попрацював? Чому так вирішив? За що б ти себе похвалив?