Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Палички Кюїзенера (1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
385.17 Кб
Скачать

Система занять з використанням дидактичного матеріалу «Палички Кюїзенера» Заняття «Знайомся - кольорова паличка»

Програмовий зміст: вчити дітей розуміти поставлене завдання та самостійно його вирішувати; ознайомити дітей з кольоровими паличками, що містяться в наборі, вчити визначати їх колір; розвивати вміння порівнювати величину паличок і будувати послідовність ряду паличок; вправляти дітей у вимірювані довжини різних паличок за допомогою однієї, з’ясувати взаємозв’язок між кількістю і цифрою, що його позначає; закріпити вміння орієнтуватися в просторі відносно себе. Розвивати увагу, мислення. Виховувати самостійність.

Матеріал: набір кольорових паличок, набір цифр за кількістю дітей.

Хід заняття.

«Ви знайомі з кольоровими паличками? Тоді слухайте.

В країні математики живуть кольорові палички, вони знають багато ігор, перетворюються в різні предмети, допомагають в скрутну хвилину. Крім того, вміють гарно лічити і знають всі цифри, то ж давайте з ними познайомимось.»

Педагог показує палички, діти знаходять у себе такі ж і називають їх. Після того, як діти познайомились з усіма паличками, вихователь пропонує дітям викласти палички в порядку зростання від найменшої до найбільшої.

Ставить запитання:

  • Яка паличка стоїть першою?

  • Яка паличка стоїть у ряді останньою?

  • Паличка якого кольору розташована за блакитною? За червоною? За фіолетовою?

  • Яка паличка стоїть попереду коричневої? Чорної? Оранжевої?

  • Яка паличка стоїть між жовтою і чорною? Між оранжевою і фіолетовою?

Проводиться фізкультурна хвилинка «Будь уважний»:

Діти стають у шеренгу. Виконують команди вихователя. Якщо правильно – ступають крок вперед. Той, хто дійде далі від усіх – той і переможець.

Завдання:

Підняти праву руку догори;

Витягти вперед ліву руку;

Праву руку на пояс;

Подивитись ліворуч;

Висунути вперед ліву ногу, сховати.

Ігрова вправа «Ім’я кольорової палички»:

Вихователь запитує, чи вміють діти лічити. Якщо ні, то в цьому нам допоможуть кольорові палички. У кожної палички є своє ім’я. Той, хто довідається про імена всіх паличок, легко і швидко навчиться лічити.

  • Ім’я найкоротшої білої палички - один і позначається цифрою «1» (дорослий показує картку з цифрою 1)

  • Як же довідатись про імена решти паличок?

  • Потрібно кожну наступну паличку виміряти за допомогою білої. Кількість білих паличок підкаже ім’я наступної кольорової палички.

Вихователь пропонує дітям дізнатись ім’я червоної палички .Для цього потрібно із білих паличок скласти паличку такої самої довжини, як червона.

- Скільки білих паличок знадобилось?

- Отже із двох білих паличок можна скласти одну червону, її ім’я - два, що позначається цифрою «2».

Так само визначаються «імена» решти кольорових паличок. Під кожною паличкою діти ставлять відповідну цифру.

Підсумок :

- про що цікаве ви дізнались?

- які вправи найбільше сподобалось виконувати?

- за що б ви себе похвалили.

Заняття «Незвичайна змія»

Програмовий зміст: продовжувати формувати уявлення дітей про лінії: прямі, хвилясті, ламані. Закріпити вміння порівнювати групи предметів за допомогою знаків < , >,= у грі «На скільки?». Вправляти в прямій та оберненій лічбі. Розвивати логічне мислення, слухову пам'ять. Підтримувати інтерес до запам’ятовування математичних понять.

Матеріал та обладнання: набір кольорових паличок, лінійка, математичний набір з цифрами та знаками.

Хід заняття.

На дошці намальовані лінії: ламана, хвиляста і пряма.

- Художник розпочав малювати картину, але щось йому завадило.

- На вашу думку, що хотів намалювати художник? На що ці лінії схожі?

- Перша лінія називається ламана, розгляньте її. Як ви думаєте, чому її так називають?( її ніби взяли і поламали, тому й така назва).

- Спробуйте викласти ламану лінію з кольорових паличок (діти викладають).

- Чи можна викласти хвилясту лінію з паличок? Чому ні?

- Який предмет нам допоможе викласти хвилясту лінію? (мотузок)

Педагог пропонує дітям викласти з мотузка хвилясту лінію.

- Як називають наступну лінію?Чому пряма?

- Візьміть кольорові палички: 1, 2, 3,4,5.Викладіть пряму лінію.

- Чи можна виміряти цю лінію? Пряма лінія не має ні початку, ні кінця. Тому лінії часто ділять на відрізки, які обмежують короткими вертикальними лініями.

- Як ви думаєте, чи можна виміряти відрізок? Який прилад нам в цьому допоможе?

Педагог знайомить дітей з лінійкою, розповідає, як нею користуватися.

Потім пропонує розглянути пряму, яку щойно виклали.

- На які відрізки її можна поділити? (білий, червоний, світло-зелений, коричневий, жовтий).

Вихователь пропонує дітям виміряти лінійкою ці відрізки та вказати цифрою їх довжину.

Вправа «На скільки?»:

Спочатку діти кладуть одну паличку над іншою, визначають, яка з них довша. Потім визначають на скільки одна паличка довша за іншу: слід додати до меншої з них білі палички так, щоб їхні довжини зрівнялися. Тепер запропонуйте дітям полічити білі палички й замінити їх однією - тією, яка відповідає їхній спільній довжині. В кінці педагог пропонує дітям зробити математичний запис з допомогою цифр та знаків. Наприклад: діти порівнюють червону паличку 2 і жовту паличку 5. Це можна записати за допомогою цифр і знаків 5>2, потім порівнюють світло-зелену3 і коричневу 4, білу 1 і червону 2. Та роблять відповідний запис.

Педагог пропонує дітям полічити скільки всього кольорових паличок.

Для цього діти викладають палички на столі від найменшої до найбільшої та рахують: спочатку від 1 до 10, а потім від 10 до 1.

Підсумок:

- які бувають лінії?

- що таке відрізок?

- з допомогою чого вимірюють відрізки?