Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Палички Кюїзенера (1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
385.17 Кб
Скачать

Заняття « Математична крамниця»

Програмовий зміст: продовжити вчити дітей оперувати з множинами предметів, навчити складати число 5 з двох менших чисел; здійснювати найпростіші обчислювання, викладати та вирішувати приклади зі знаком «+». Закріпити уміння класифікувати предмети та їх сукупність за якісними ознаками, розмірковувати, обґрунтовувати, відстоювати правильність свого міркування під час гри «Що зайве?»,тренувати дітей в називані днів тижня від заданого; розвивати мислення, уважність, мовлення. Виховувати вміння радіти своїм успіхам.

Матеріал та обладнання: набір кольорових паличок, набір цифр та знаків, картки з предметними малюнками (за кількістю дітей).

Хід заняття.

Педагог демонструє дітям рекламний буклет про відкриття нової крамниці і запрошення.

Дидактична вправа «Що зайве?»:

- Продавці нової крамниці розклали на полицях товар. Перевірте чи немає на полицях чогось зайвого.

Діти знаходять спільні та відмінні ознаки, узагальнюють назви предметів і вилучають зайві.

Дидактична вправа «Кондитерська крамниця»:

Педагог повідомляє, що нещодавно у місті відкрилась кондитерська крамниця «Вацак». Пропонує завітати туди і придбати смачні мармеладні палички.

На початку гри потрібно розподілити ролі: продавець (спочатку дорослий, а потім і діти ), покупець; викласти палички (мармеладні палички), набір карток із цифрами і знаками.

Продавець повідомляє, що в крамниці можна придбати мармеладні палички на суму не більше ніж 5 гривень. Ціна палички визначається ім’ям кольорової палички. Покупець називає колір двох мармеладних паличок. Продавець визначає вартість покупки: для цього кладе палички одна за одною в одну лінію та знаходить паличку однакову за довжиною з двома покладеними. Ім’я знайденої палички визначає вартість покупки. Покупець розплачується карткою з відповідною цифрою. Спочатку покупець замовляє: світло-зелену мармеладну паличку і червону. Діти визначають вартість покупки (виконують дії з паличками і викладають приклад 3+2=5), покупець дає картку з цифрою 5. Потім інший покупець замовляє: коричневу мармеладну паличку і білу мармеладну паличку (4+1=5; 1+4=5) і т. д.

Гра з м’ячем:

Діти шикуються в одну лінію. Педагог кожному по черзі кидає м’яч та ставить запитання. Якщо відповідь правильна, то дитина робить крок вперед, а якщо ні – залишається на місці. Перемагає той, хто опиниться попереду всіх.

Запитання:

- Скільки всього днів тижня?

- Назви усіх по черзі.

- Який день тижня сьогодні?

- Який день тижня завтра?

- Який день тижня був учора?

- Який день тижня буде після середи (перед суботою, за вівторком, між суботою та понеділком)?

- Назви вихідні дні.

- Назви робочі дні.

Підсумок:

  • Що ми робили на занятті?

  • Яка гра найбільше сподобалась? Чому?

  • Хто краще справився з завданням?

Заняття « Аптека»

Програмовий зміст: формувати уявлення дітей про віднімання (видалення з групи предметів її частини); ознайомити зі знаком « – » ; учити читати запис прикладів із цифр, використовувати знак « – » під час їх розв’язання , закріпити склад числа 5 з двох менших. Уточнити знання дітей про розмір предметів, вправляти в умінні орієнтуватися у просторі. Розвивати логічне мислення, увагу. Формувати вміння самоконтролю, самооцінки. Виховувати організованість.

Хід заняття.

Послухайте вірш:

Заболел петух ангиной,

Не поет вторую ночь,

И решили Федя с Ниной

Пете бедному помочь.

- Як можна півнику допомогти вилікуватися? (давати багато пити, давати ліки, накласти зігріваючий компрес, приймати фрукти й овочі та інше).

- Федя і Ніна принесли півникові фрукти : 3 груші і 2 яблука (викласти на дошці). Скільки всього фруктів принесли діти?

- Груші півник склював.

- Що залишилось?

- Дія, яку ми виконали називається відніманням та позначається знаком

« – ».

Педагог пропонує дітям знайти цей знак у наборах з цифрами і знаками, розглянути його, намалювати в повітрі. Потім викладає приклад на дошці:

5–3=2 ( читає його разом з дітьми)

- А курочка в цей час викликала лікаря. І він прописав півникові ліки, які можна придбати в аптеці. Допоможемо курочці замовити в аптеці ліки.

Перед грою потрібно розподілити ролі: спочатку роль аптекаря грає дорослий, а потім, коли дитина зрозуміє як виконувати дію, можна помінятись ролями.

Відвідувач приходить до аптеки, віддає рецепт і просить приготувати ліки. Рецепт – дві числові картки. Картка з більшим числом – це готові ліки, а з меншим – один із компонентів. Завдання – знайти другу частину рецепту. Числова картка визначає ім’я кольорової палички.

Наприклад: найбільше число 5 – це ім’я жовтої палички, менше число 1– це ім’я білої палички, потрібно знайти другу кольорову паличку. Вона добирається так: на жовту паличку накладаємо білу і рахуємо скільки клітинок залишилось не закритими. Кількість не закритих клітинок і вказує на ім’я другої палички, її ім’я чотири – це коричнева паличка : 5 – 1 = 4 Аптекар віддає виготовлені ліки. Відвідувач перевіряє, чи правильно їх виготовлено, для цього він бере жовту паличку і порівнює її зі спільною довжиною білої та коричневої: 1 + 4 = 5.

Півник отримав ліки і видужав.

Проводиться фізкультурна хвилинка: « Щоб не хворіти, потрібно займатись фізкультурою» ( Пантоміміка: показати рухи боксера, лижника, плавця, бігуна).

  • Ось ліки готові. Викладіть їх від найдовшої до найкоротшої кольорової палички ( від 5 до 1)

  • Назвіть ім’я найдовшої палички?

  • Якого вона кольору?

  • Яка паличка коротша коричнева чи червона? На скільки?

  • Порівняйте білу паличку і світло-зелену. Чи однакові вони?

  • Що потрібно зробити, щоб їх довжини були однаковими?

  • Назвіть ім’я палички, що стоїть попереду палички 2, позаду палички 2?

  • Назвіть ім’я палички, що стоїть попереду палички 3, 4, 5, позаду палички

3, 4?

Підсумок:

  • Який новий знак вивчили?

  • Що він означає?