
- •5В011700 «Қазақ тілі мен әдебиеті», 5в012500 «Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті», 5в011700 «Филология: қазақ тілі» мамандықтары бойынша
- •Педагогикалық практиканы ұйымдастыру және өткізу
- •Педагогикалық практикаға даярлық
- •Студенттердің практикалық жұмыстарының мазмұны
- •Педагогикалық практика кезінде студенттер мына міндеттерді атқара алу керек:
- •Педагогикалық практикадан өткеннен кейінгі студенттердің тапсыратын құжаттары:
- •Сырттай оқу бөлімі студенттерін педагогикалық практикадан босату үшін керекті құжаттар:
Сырттай оқу бөлімі студенттерін педагогикалық практикадан босату үшін керекті құжаттар:
Университеттің оқу жоспарына сәйкес сырттай оқу бөлімінің студенттерінің көпшілігі мұғалімдік қызмет атқаратындықтан,практикадан босатылады. Босатылған студенттер факультет әдіскеріне мынадай құжаттар әкеліп өткізулері керек:
1.Жұмыс істеп жүрген жерінен анықтама
2.Мұғалімге берілген мінездеме (директордың қолы қойылған,мөрі басылған)
Жоғарыда аталған құжаттарды тапсырғаннан кейін студент практика өтуден босатылады.
Қосымша
Сабақ жоспарының үлгісі
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік
2.Дамыту
3.Тәрбиелік мәні
Көрнекіліктер:
Сабақтың түрі:
Қолданылатын әдіс-тәсілі:
Пәнаралық байланыс:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын тексеру
а.Сұрау:жеке оқушыдан
ә.Топтан сұрау
3.Қорытындылау(мұғалім немесе оқушыға жасату)
I.Жаңа тақырыппен таныстыру
II.Сабақтың мақсатын анықтау
III.Сабақ барысы:
1.Кіріспе сөз
2.Көрнекілікке назар аудару
3.Өткен тақырыппен байланыстыру
4.Сабақтың мазмұнын бекіту:
а.Сұрақ қою арқылы
ә.бір-біріне сұрақ қойғызу
б.карточкалар арқылы
в.жаттығу орындату
г.кітаппен,оқулықпен жұмыс
IV.Сабақты қорыту
V.Оқушы білімін бағалау
VI.Үйге тапсырма беру
VII.Сөздікті сөз сандыққа салу,сөздік дәптерге жазғызу
Ескерту:
1.Үй тапсырмасын сабақ соңында тексеруге болады
2.Сөздікті сабақ барысында жазғызуға болады
Сабақ элементтері
1.Жаңа сабақты игеру
2.Өткен материалды бекіту
3.Білімді жүйелеу және қорытындылау
4.Оқушылар білімін бағалау және бақылауға алу
5.Үйге тапсырма беру
VIII.Әдіс –тәсілдерге сәйкестілік
1.Сабақ мақсаты мен міндетіне
2.Мазмұнына
3.Оқушы мүмкіндігіне
4.Мұғалімнің жеке басының мүмкіндігіне
5.Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру түріне
IX.Оқушылардың сабақтағы іс-әрекетін ұйымдастыру әдістеріне
1.Түрлі әдістерді біріктіре тиімді таңдау
2.Тәртіпті сақтау
3.Мұғалімнің басшылық рөлін тудыру
4.Оқу-танымдық іс-әрекетте ұжымдық бірлестіктің басымдығы
X.Оқыту құрамына талап:
1.Оқыту құралдарын талдау
2.Әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану
XI.Сабақтың нәтижелігіне талап
Сабақтың типтері
1.Аралас сабақ
2.Жаңа білім беру сабағы
3.Қайталау сабағы
4.Қорытындылау сабағы
5.Білімді тексеріп бағалау
6.Оқушының білімін бір салаға келтіру,қорытындылау
Сабақ анализінің жоспары
1.Оқу жоспарының бағдарламасының орындалуы
2.Оқытудың негізгі принциптерінің орындалуын бағалау(ғылымилығы,өмірмен байланыстығы)
3.Сабақтың міндеттерін жоспарлауды бағалау
4.Сабақтың міндеттерін нақтылауды бағалау
5.Мұғалімнің түрлі әдебиеттерді пайдалануы
6.Оқытудың түрлі әдістері мен түрлерін оптимальды үйлестіру
7.Оқушыны еңбек ету мәдениетіне тәрбиелеу
8.Пәнге қызығушылығын тәрбиелеу
9.Үй тапсырмасының сипаты және саралап тапсырма беру
Сабақ анализінің схемасы:
1.Сабақтың мақсаты
2.Сынып алдына проблема қоя алу, оларды жұмысқа қатыстыру
ІІ.Сабақтың мазмұны:
1.Негізділігі, ғылыми дәлдігі,оқу бағдарламасына сәйкестілігі
2.Анықтамалардың толықтылығы,нақтылығы
3.Негізгі материалды көрсете білу,барлық білімді соның айналасына жинақтау
4.Соңғы жаңалықтарды қосу
5.Практикалық маңызын ашып көрсету
6.Адамгершілік, саяси – идеялық, еңбекке, эстетикалық көзқарастар қалыптастыру
7.Оқушылар білімін толықтыратын әр түрлі әдебиеттерді таңдап, пайдалану
8.Пәнаралық байланыстың жүзеге асуы
ІІІ.Оқушы білімінің сапасы:
1.Оқушы жауабының дәлдігі
2.Оқушының білімді қолдана білуі
3.Оқушының жауабының сәтсіз жерлерін түсіндіру
ІV.Сабақты өткізудің әдіс-тәсілдері
1.Сабақ мақсаты мен мазмұнына қолданылған әдістердің сәйкестілігі, тиімділігі
2.Оқушылардың танымдық белсенділігінің дамуы, ізденуі, қызығушылығы.
Ұсынылатын әдебиеттер
1.Әлімжанов Д.,Маманов Ы. Қазақ тілін оқыту әдістемесі.Алматы,1965.
2.Әбілқаев А. Қазақ тілін оқыту әдістемесі. Алматы,1969
3.Арғынов Х. Қазақ тілі синтаксисі методикасының негіздері.Алматы,1969
4.Айғабылов А.Лексиканы оқыту методикасы және оның қазіргі міндеті А.,1988
5.Әбдікәрімова Т.,Әбдіғалиева Т., Қазақ тілін оқыту әдістемесі . А.,1999
6.Әбілқаев А., Қазақ тілін оқыту методикасы. А.,1995
7. Әлімжанов Д., Маманов Ы. Қазақ тілін оқыту методикасы. А.,1965
8.Байтұрсынов А., Тіл тағылымы.А.,1992
9.Исабаев Ә., Қазақ тілін оқытудың дидактикалық негіздері А.,1993
10.Бітібаева Қ., Әдебиетті оқыту әдістемесі А.,1998
11.Ақшолақов Т.,Әдебиет оқулығына әдістемелік нұсқау А.,1996
12.Бітібаева Қ., Әдебиет сабағының түрлері мен үлгілері А.,1994
13.Қазақ тілі мен әдебиеті 1992-2005
14.Қазақстан мектебі. Журнал.1992-2005
15.Кәтембаева Б., Нұғманова Б. Мектепте морфологияны оқыту. Алматы,1973
16.Шалабаева Б. Көркем әдебиет тілі және оны мектепте оқыту. Алматы,1982