- •3. Морфологиялық талдау.
- •4. Дыбыстық талдау.
- •III. Жаңа білімді қалыптастыру
- •V.Семантикалық карта.
- •VIII.Венн диаграммасы
- •X.Қорытынды.
- •XI.Бағалау
- •Тәуелденген тұлғадағы сілтеу есімдігін табыңыз.
- •Қызығушылықты арттыру:
- •2.Сызбамен жұмыс:
- •4. Сабақты семантикалық картанымен жұмыс жасай отырып бекіту.
- •7.Оқушыларды бағалау
- •Қысқаша түсінік беру:
- •4.Сабақты қорытындылау:
- •6.Бағалау.
- •IV.Ой толғаныс.
- •Алтын сақа
- •Көлік түрлері
- •2.Мағынаны ашу.
- •Тапсырма /Сөйлемдерді толықтыру арқылы жұмыстар жүргізу/
- •5.Суретпен жұмыс:
- •6.Сабақты шағын ауызша тестілеу жұмысы арқылы бекіту:
Қысқаша түсінік беру:
Дара
/ Бір ғана түбірден тұрады/
Е тістіктер
Күрделі /екі я одан да көп сөзден тұратын, бір ғана мағынаны білдіріп, бір ғана сұраққа жауап беретін,
Бір ғана сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын етістіктер/
Тақтамен жұмыс:
Дара және күрделі етістіктерге байланысты тақтаға мысалдар жазып талдау:
Өнер-білім бар жұрттар тастан сарай салғызды. /Ы.Алтынсарин/
Қозының жамырағанын байторының сақ құлағы бағана сезген.
/Оқушылар өздері етістіктерді сұрақ қою арқылы табады/
Жұрттар не істеді? –салғызды –баяндауыш
Нені сезген?-жамырағанын /толықтауыш/
Құлағы қайткен? –сезген-баяндауыш
Ауылда қосақтағы қойлар маңырап жатыр екен. Бір кішкентай қыз әкесінің шапанын жамап отыр екен.
Қойлар қайткен?-маңырап жатыр екен-
Қыз не істеген?-жамап отыр екен.
Ескерту: күрделі етістіктің құрамындағы бірінші етістік негізгі етістік болады да, кейінгісі оған көмекшщі етістік болады.
3.Оқулықпен жұмыс:
223-жаттығу: Мәтіндегі күрделі етістіктердің қалай жасалғанын көрсетіңдер.
еріп-дара етістік, жиылып отырды-күрделі етістік, жиылып-көсемше тұлғалы негізгі етістік, отырды-көмекші етістік.
Келдік-дара етістік.
Сағынғанын айтты-күрделі етістік, сағынғанын-есімше тұлғалы негізгі етістік, айтты-көмекші етістік.
Алып берді-күрделі етістік, алып-көсемше тұлғалы негізгі етістік, берді+көмекші етістік.
224-жаттығу: Мәтіндегі дара, күрделі етістіктерді теріп жазыңдар.
А)Сызбаны толтыр
Дара |
Күрделі |
Тартты |
Жүріп келе жатқан |
Ә) қарамен жазылған тіркестердің мағынасын аш:
көреген көзі-
лыпып тұрғандай-
4.Сабақты қорытындылау:
Етістік дегеніміз не?
Құрамына қарай түрлері, мысалдар келтір.
5.Үйге тапсырма:
1.Ережені түсініп оқу;
2.226-жаттығу: Берілген есім сөздерге жұрнақ жалғап, етістікке айналдырып жаз.
227-жаттығу: Берілген сөздердің қайсысы туынды, қайсысы негізгі етістік екенін анықтаңдар.
6.Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Болымды және болымсыз етістік.
Сабақтың мақсаты: Етістіктің іс-әрекеттің жүзеге асу-аспауына қарай бөлінетін түрі болымды және болымсыз етістіктер туралы түсіндіру.
Білімділік: Болымды және болымсыз етістіктердің жасалуы туралы түсіндіру арқылы оқушылардың етістіктер туралды білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Тапқырлыққа, өз көзқарасын жүйелі де тиянақты баяндауға, мәлімдеуге, өнер-білімге құштарлығы мен дүниетанымын кеңейтуге баулу.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, Отанын сүюге, өнерлі болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, баяндау, қызығушылығын ояту, мағынаны тану, ой-толғаныс.
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру бөлімі -/оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқу құралдарын ретке келтіру, бақылау/
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Сыныпқа сұрақ қою:
1.Етістік дегеніміз не?
2.Тұлғасына қарай қалай бөлінеді?
3.Құрамына қарай ше?
4.Дара және күрделі етістік дегеніміз не?
Дара / Бір ғана түбірден тұрады/
Е тістіктер
Күрделі /екі я одан да көп сөзден тұратын, бір ғана мағынаны білдіріп, бір ғана сұраққа жауап беретін,
Бір ғана сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын етістіктер/
Жаттығуларды тексеру:
2226-жаттығу: Берілген есім сөздерге жұрнақ жалғап, етістікке айналдырып жаз.
227-жаттығу: Берілген сөздердің қайсысы туынды, қайсысы негізгі етістік екенін анықтаңдар.
ІІІ.Жаңа сабақ.Болымды және болымсыз етістік.
Іс-әрекеттің жүзеге асу-аспауына қарай |
|
Болымды |
Болымсыз |
Іс әрекеттің жүзеге асуын білдіреді. Мысалы:кел, санады, жаздыр, барды т.б. |
Іс әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын білдіреді. Негізгі және туынды етістікке -ма,-ме, -ба,-бе, -па, -пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады. Мысалы: келме, санамады, жаздырма, бармады т.б. |
2.Тақтаға мысалдар жазу: Болымды етістіктер бойынша:
Мен сабақ оқыдым.
Мен сабақ оқып отырмын.
Мен сабақ оқымақпын.
